10 uczuć

Okładka książki 10 uczuć Dominika Drużka, Marcin Przewoźniak
Okładka książki 10 uczuć
Dominika DrużkaMarcin Przewoźniak Wydawnictwo: Bookolika popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Bookolika
2022-02-09
2022-02-09

Uczucia i emocje to temat, który w książkach dla dzieci pojawia się wielokrotnie. Autorzy wychodzą do nas z kolejnymi propozycjami, mającymi na celu wsparcie zarówno dzieci jak i dorosłych.
Tym razem w moje ręce trafiła książka wydana już dwa lata temu. To "10 uczuć. Wyprawa do świata emocji" autorstwa Marcina Przewoźniaka, z merytorycznym wsparciem psycholożki Dominiki Drużki.

Emocje przedstawione zostały tutaj jako miejscowości, do których trafiają Olek, Mela i Pan Kot Mrucki. Dzieci wraz z kotem podróżują po świecie uczuć, poznając je i oswajając, a z każdej podróży przywożą ze sobą coś na pamiątkę.

I tak odwiedzają Cichocieszyn, Niemanie Wielkie, Ojejów, Zników Podstolny, Szarydół, Słabuszewo, Obleśnicę, Gorszyce. Trafiają też nad morze, gdzie niemiły pan sprzedawca wytrąca ich z równowagi. Ostatnią miejscowością jest Ciepełko Zdrój.

Mieszkańcy tych miejsc swoim zachowaniem pokazują im poszczególne emocje, a więc odpowiednio: radość, zazdrość, zaskoczenie, wstyd, smutek, strach, obrzydzenie, zawiść, złość i miłość.

Książka napisana jest z wielką fantazją a jednocześnie idealnie oddaje zachowania podczas przeżywania danej emocji.

Historie są krótkie a po każdej z nich znajduje się komentarz psychologa. Zawiera on porady dla rodziców, będące wsparciem w rozmowach z dziećmi o uczuciach.

To bardzo ciekawa propozycja, oznaczona dla wieku 6+ ale myślę, że można już zaproponować nieco młodszym przedszkolakom i spróbować porozmawiać o uczuciach.

To z pewnością będzie niesamowita podróż!

Było sobie życie. Każde. A wraz z nim były emocje. Cała paleta. Przez małych jeszcze nierozumiane. Przez dużych już trudne do okiełznania. Dlatego tak ważne, by wziąć je w ramiona, dać im przestrzeń i uczyć się z nimi współpracować. Właśnie dziś, a nie "potem". Podarujmy naszym dzieciom skrzynkę z narzędziami. Niech sobie radzą, niech ruszają naprzód, bez opuszczonej głowy. Czy nie tego pragniemy? Ja tak. Bardzo.
Oto i on. Nasz zestaw podręczny. Niezbędnik, bez którego można zgubić właściwą ścieżkę.
Witają się z Wami - Olek, Mela i Pan Kot Mrucki, podróżnicy, którzy wyruszają do arcyciekawych i arcydziwnych miejsc. A my zabieramy się wraz z nimi! Bo kto by nie chciał być odkrywcą?
Odwiedzamy Cochocieszyn, w którym fontanny tryskają wielokolorową wodą, wesołe miasteczko przyciąga i można dostać czkawki ze śmiechu. Oj jest się tu z czego cieszyć. Stajemy przed tabliczką - Niemanie Wielkie, w którym wspaniałe lornetki, czerwono-złoty rower i piękne warkocze. A potem zamiany, kto ma lepiej, kto co woli i krok po kroku, niby niewinnie, wkrada się zazdrość. Trafiamy też do Ojejowa, gdzie wszystko takie zaskakujące, że szeroko otwiera zdziwione oczy. A to klaun, a to paszporty i fikołki zakręcone. Dzieje się tu, dzieje. Nie obędzie się bez odwiedzenia miasteczka Zników Podstolny, bo znane bardziej niż nam się wydaje i rumieńce zawstydzenia wywołuje, które przykryć tak ciężko. To tylko ułamek tej eskapady, bo spotykamy także smutek, obrzydzenie, strach czy złość. Akcji więc sto procent, nudy brak, a przy tym mądrze.
Dziesięć barwnych rozdziałów, z których każdy jest inną przygodą okraszoną żywymi ilustracjami. Niezapomnianą, bo przywozimy ze sobą pamiątki. Pasjonują, wciągają w swój wir, ale przede wszystkim wywołują uczucia. Bo to przecież o nich! Ale nie martwcie się, nie zostajemy z nimi sami. Oto Pan Kot Mrucki wysłuchuje, rozmawia, staje się powiernikiem emocji wszelakich, ale też ich objaśniaczem. Bez tego byłyby wyłącznie kolejną warstwą, która może przygnieść. Co to, to nie.
Stworzona przez polskich specjalistów z dziedziny pedagogiki i psychologii, dlatego otrzymujemy starannie dobrane historie. Tu nie ma przypadków czy pustych przebiegów. Do tego podane przystępnie, z nutami humoru i barwnym językiem. Co więcej, do każdego rozdziału dostajemy obszerną notkę - wsparcie dla opiekunów, nauczycieli i impuls do rozmów ważnych. A nawet najważniejszych.
Rzadko o tym piszę, ale tym razem muszę. Jej niska cena zaskakuje. Szczególnie gdy zestawimy ją z pięknym i solidnym wydaniem. Naprawdę warto wyruszyć w tę pełną empatii podróż. Aż nie chce się wracać.
A wiecie jakie hasło przyświeca twórcom? "Ucząc - bawić, bawiąc - uczyć".
I to się tu czuje, w każdym zdaniu i ilustracji.
I w to chce się iść i doświadczać! www.zyj-bardziej.pl

• ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • .2022