Conan z Cymerii - Tom 2

Okładka książki Conan z Cymerii - Tom 2 Luc Brunschwig, Étienne Le Roux, Robin Recht
Okładka książki Conan z Cymerii - Tom 2
Luc BrunschwigÉtienne Le Roux Wydawnictwo: Wydawnictwo Labrum Cykl: Conan z Cymerii - Wydanie Zbiorcze (tom 2) komiksy
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Conan z Cymerii - Wydanie Zbiorcze (tom 2)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Labrum
Data wydania:
2022-06-20
Data 1. wyd. pol.:
2022-06-20
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395868757
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Urban. Schizo robot Luc Brunschwig, Roberto Ricci
Ocena 7,4
Urban. Schizo ... Luc Brunschwig, Rob...
Okładka książki XIII Mystery: Jonathan Fly Luc Brunschwig, Olivier Ta
Ocena 5,8
XIII Mystery: ... Luc Brunschwig, Oli...
Okładka książki Nieruchome śledztwo Luc Brunschwig, Roberto Ricci
Ocena 7,1
Nieruchome śle... Luc Brunschwig, Rob...
Okładka książki Niech się stanie światłość Luc Brunschwig, Roberto Ricci
Ocena 7,3
Niech się stan... Luc Brunschwig, Rob...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Lotka: Kroniki z piekieł Stephen Desberg, Tony Sandoval
Ocena 6,6
Lotka: Kroniki... Stephen Desberg, To...
Okładka książki Mroczne Miasta - Cień Mężczyzny Benoît Peeters, François Schuiten
Ocena 7,9
Mroczne Miasta... Benoît Peeters, Fra...
Okładka książki Dylan Dog: Długie pożegnanie Carlo Ambrosini, Mauro Marcheselli, Tiziano Sclavi
Ocena 7,1
Dylan Dog: Dłu... Carlo Ambrosini, Ma...
Okładka książki Metal Hurlant #1/2023 Enki Bilal, Jean-Pierre Dionnet, Jean Giraud (Moebius)
Ocena 7,1
Metal Hurlant ... Enki Bilal, Jean-Pi...
Okładka książki Conan Wydanie Zbiorcze Tom 5 - Groza w podziemiach Becky Cloonan, James Harren, Mike Hawthorne, Dan Panosian, Roy Thomas, Brian Wood
Ocena 7,5
Conan Wydanie ... Becky Cloonan, Jame...
Okładka książki Metal Hurlant #2/2022 Virginie Augustin, Ryan Barry, Pim Bos, Marc Caro, Étienne Chaize, Anne Citron, François Corteggiani, Jean Dalin, Jorg De Vos, Jonathan Djob Nkondo, Antoine Dode, Claude Ecken, Jerry Frissen, Ken Grobe, Fabien Grolleau, Richard Guérineau, Elie Huault, Pierre Jeanneau, Ninja Jo, Donnie Ka, Afif Khaled, Bruno Lecigne, Otto Maddox, Masha Moran, Karla Pacheco, Frederik Peeters, Nikolai Pisarev, Homero Rios, Natacha Ruck, Sagar, Laurent Siefer, Peter Snejbjerg, James Stokoe, Nicolas Tellop, Toru Terada, Elene Usdin, Mark Waid, Aimée de Jongh
Ocena 7,3
Metal Hurlant ... Virginie Augustin, ...

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
93
90

Na półkach:

Z całą serią Conana miałem ten problem, że już realizowałem się jako czytelnik Thorgala, zatem pojawić się mogła inflacja bohaterów, opartych na sile mięśni oraz umiejętności posługiwania się mieczem. Na szczęście oba uniwersum - poza momentami wręcz przerysowaną heroizacją (szlachetnością) obu bohaterów - różnią się na tyle, że postanowiłem brnąć również w Conana. Cieszy mnie, że seria ta jest "zamknięta" i po zebraniu całości nie będę musiał się silić na powiedzenie "pas", kiedy w mieszkaniu zacznie brakować miejsca na półkach.

W Conanie, w całej serii, ale również na przykładzie omawianego tomu 2 podoba mi się przede wszystkim fantastyczne, albumowe wręcz wydanie. Do tego treści przepełnione albo erotyzmem, albo egzotyką, albo mistycyzmem. W każdym "odcinku" otrzymujemy dawkę czegoś zupełnie nowego, w dodatku z końcowych redakcyjnym objaśnieniem, nawiązującym do kulturowej otoczki czasów, w jakich pierwotnie powstawały prezentowane obecnie treści.

Z całą serią Conana miałem ten problem, że już realizowałem się jako czytelnik Thorgala, zatem pojawić się mogła inflacja bohaterów, opartych na sile mięśni oraz umiejętności posługiwania się mieczem. Na szczęście oba uniwersum - poza momentami wręcz przerysowaną heroizacją (szlachetnością) obu bohaterów - różnią się na tyle, że postanowiłem brnąć również w Conana. Cieszy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1268
998

Na półkach:

Wydany pod koniec zeszłego roku pierwszy tom „Conana z Cymerii” przyniósł komiksową interpretację klasycznych opowiadań Roberta E. Howarda. Choć pod względem treści nie było w nich w zasadzie niczego nowego, to to spojrzenie na przygody Cymeryjczyka okazało się zaskakująco udane – album czytało się z niekłamaną przyjemnością. Dlatego informacja o kontynuacji tego projektu przez Wydawnictwo Labrum bardzo mnie ucieszyła. Pół roku po premierze pierwszego albumu nadszedł czas sprawdzić, czy projekt nadal trzyma tak wysoki poziom.

Zawartość drugiego tomu „Conana z Cymerii” to trzy opowiadania. W pierwszym bohater musi znaleźć rozwiązanie zagadki tajemniczej kobiety, która zdaje się wodzić na pokuszenie dzielnych wojowników. Czy omami również Conana? Kolejne testy pokazują, jak barbarzyńca broni swojego królestwa przed politycznymi knowaniami zazdrosnych możnowładców, a także pomaga napotkanej kobiecie odmienić okrutny los. Na każdym kroku Cymeryjczykowi towarzyszy szczęk oręża i walka, a zagrożenie stale wisi nad jego głową.

Druga odsłona „Conana z Cymerii” to interpretacja trzech klasycznych opowiadań Howarda podanych w formie komiksu. Pod względem konstrukcji całego albumu jest zatem podobnie jak poprzednio. Zanim jednak dojdziemy do poszczególnych składowych albumu, warto wspomnieć o bardzo interesującym pomyśle autorów tego wydania – po każdym rozdziale przygotowano krótki rys historyczny dotyczący opowiadań, na podstawie których powstał omawiany komiks. Możemy w tych tekstach przeczytać o kilku ciekawostkach z życia Roberta E. Howarda oraz dowiedzieć się, w jaki sposób pracował, co go inspirowało i czy miał kłopoty ze sprzedażą swojej twórczości. W mojej opinii jest to bardzo udany dodatek, ponieważ wpisanie komiksu w szerszy kontekst historyczny pogłębia więź czytelnika z tekstem.

Opowiadania wzięte na tapet przez twórców prezentują różne spojrzenia na postać Conana, każdy z autorów porusza się też w nieco innej stylistyce. Rozpoczynająca album „Córka lodowego olbrzyma” czaruje subtelnym, nieco mistycznym klimatem i jest wręcz przesycona delikatnym erotyzmem. Nie z tym kojarzymy zazwyczaj postać Conana, więc takie podejście do tematu jest co najmniej intrygujące. Z kolei „Szkarłatna cytadela” skupia się w znacznej mierze na polityce. W centrum fabuły stoją tym razem intrygi mające na celu pozbawienie Conana korony Akwilonii. Jak na „Conana” tekst ma dość kameralny charakter, choć nie brakuje w nim też emocjonujących scen zbrojnych potyczek, całościowo ten segment jest emocjonujący, a do tego autorzy pokusili się o szczyptę refleksji na temat natury polityki i kosztów wzajemnej lojalności między ludem a władcą. Z kolei ostatnie w albumie „Stalowe cienie w blasku księżyca” to już efektowna wariacja na temat ratowania damy w opałach z dodatkiem szczypty mrocznego fantasy. Trzeba przyznać, że opowiadanie ma przyjemny, przygodowy charakter, a akcja toczy się bardzo wartko – lektura mija błyskawicznie.

Sam Conan przedstawiony jest właściwie bez większych zaskoczeń i nie ma się czemu dziwić – materiałem źródłowym są wszak oryginalne opowiadania, więc bohater jest tu taki, jaki miał być w intencji autora. Nawet twórcy komiksowej adaptacji nie mogli dać zbyt wiele od siebie i w sumie wyszło to tytułowi na dobre. Czasem zbyt daleko idące modyfikacje oryginalnej wizji są wręcz niestrawne i ewidentnie nie pasuje do danej postaci. Tutaj tego nie ma – Cymeryjczyk jest odważny i waleczny, butny (ale nie głupawo bezczelny),emanujący zwierzęcym magnetyzmem. Twórcy pokazują nam kilka twarzy bohatera, widzimy jego niezłomną siłę woli pozwalającą na oparcie się potężnej magii, zdolności przywódcze i lojalność wobec własnych ludzi, widzimy też brawurę i odwagę. Jak na postać, którą niektórzy odbierają jako jednowymiarową, sporo tu różnorodnych cech.

Wizualnie album prezentuje się okazale. Przede wszystkim wypada pochwalić duży format wydania. Choć nie da się ukryć, że jest nieco nieporęczny, to ilustracje większego formatu (mowa o rozkładówkach na dwie plansze) robią bardzo duże wrażenie. Nazwałbym je wręcz filmowym doświadczeniem – momentami opowieść mocno ożywa, jakby chciała wyrwać się z kadrów. A same rysunki? Naprawdę ładne i to chyba w każdym segmencie. Nieco się od siebie różnią, ale nikt nie powinien uznać ich za nieudane. Mnie najbardziej przypadły do gustu prace zdobiące pierwsze opowiadanie. „Córka lodowego olbrzyma” jest odrobinę oniryczna, ale potrafi „dowalić do pieca” w bardziej intensywnych scenach. Idealnie zachowano balans między liryzmem (tak, w „Conanie”!) a rozwałką.

Można było się tego spodziewać, ale dla porządku – tak, drugi tom „Conana z Cymerii” trzyma poziom. Autorzy adaptacji klasycznych opowiadań Roberta E. Howarda doskonale czują klimat oryginału, dzięki czemu dostarczają nam rozrywki intensywnej, a przy tym wcale nie głupiej. Życzyłbym sobie, żeby każdy komiks o Conanie był tak dobry. Europejskie spojrzenie na postać najsłynniejszego barbarzyńcy popkultury jest trochę inne niż amerykańskie, wydaje się bardziej wnikliwe, a to może i musi się podobać, bo oddaje Conanowi należny mu szacunek. Zapowiedziany na koniec roku trzeci tom jawi się w tym kontekście jako bezsprzeczny „must read”.


Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2022/09/conan-z-cymerii-tom-2-recenzja.html
oraz na łamach serwisu Szortal - https://www.facebook.com/Szortal/posts/pfbid0ojGytGRaJnchwzY3TURmhDzcGQH7Km81rpLFtkh3rfV7SwHHk9gnXnjUy3qtCkrhl

Wydany pod koniec zeszłego roku pierwszy tom „Conana z Cymerii” przyniósł komiksową interpretację klasycznych opowiadań Roberta E. Howarda. Choć pod względem treści nie było w nich w zasadzie niczego nowego, to to spojrzenie na przygody Cymeryjczyka okazało się zaskakująco udane – album czytało się z niekłamaną przyjemnością. Dlatego informacja o kontynuacji tego projektu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    4
  • Komiksy
    2
  • Komiksy
    1
  • KOMIKSY
    1
  • Komiks 22
    1
  • 2023
    1
  • CONAN Z CYMERII
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Conan z Cymerii - Tom 2


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także