Max: The Dutch Master. The unauthorised biography of Max Verstappen

Okładka książki Max: The Dutch Master. The unauthorised biography of Max Verstappen André Hoogeboom
André Hoogeboom Wydawnictwo: Evro Publishing biografia, autobiografia, pamiętnik
Max: The Dutch Master. The unauthorised biography of Max Verstappen
Evro Publishing
2022-06-07
2023-03-08
2022-06-07
1910505757

Książka skupia się jedynie na ogólnym spojrzeniu na karierę Verstappena i nie wnosi przy tym wielu nieznanych wcześniej faktów z jego życia. Jest napisana dość prostym, czasami nawet laickim językiem, więc jej treść raczej nie zaskoczy osoby, która oglądała F1 przez kilka ostatnich lat. Największą wartość wnosi tutaj pierwsza część biografii, która opisuje karierę juniorską Maxa oraz pokrótce również ścieżkę jego ojca, Josa. Druga część to luźne spojrzenie na jego wyczyny w samej F1, kończące się na sezonie 2022. Według mnie trochę pospieszono się z tą publikacją, choćby ze względu na nieaktualność przytoczonych statystyk - Max ma przecież przed sobą jeszcze co najmniej kilka lat swojej kariery. Poza tym problemem oraz kilkoma innymi wadami jest jednak jak najbardziej poprawną pozycją, dobrym wyborem do umilenia sobie przerwy sezonowej ;)

Zacznijmy od plusów. Mimo, że książka jest nieautoryzowaną biografią, a rodzina Verstappenów nie wyraziła chęci współpracy przy jej pisaniu, to autor w rzetelny sposób przedstawił historię Maxa, pozwalając lepiej zrozumieć drogę, jaką przeszedł, aby zdobyć swój pierwszy tytuł mistrza świata. Dodatkowym plusem książki jest to, że przybliża zasady rządzące światem Formuły 1 oraz pokazuje, jak elitarnym jest ona sportem. To, czego mi zabrakło, mając pełną świadomość że książka nie jest autobiografią, to więcej wplatanych w historię wypowiedzi samego Maxa, które pokazywałyby jego mentalne nastawienie oraz sposób myślenia i działania. Przy tym nie miałem lekkości w czytaniu kolejnych stron i nie snułem z prędkością bolidu F1, przekręcając kartkę za kartką. Warto książkę przeczytać, warto poznać historię Verstappena, ale superwrażenia książka na mnie nie zrobiła.

Baaardzo przeciętna pozycja, w zasadzie niewiele wnosząca nowego. Biografii Maxa i historii jego początków jest tu jak kot napłakał. Więcej opisów tu wydarzeń współczesnych, do których przecież jest łatwy dostęp i nie potrzeba w tym celu sięgać po książkę.

Absolutnie karygodne jest natomiast przekręcanie faktów. Według autora, który rzekomo wiele lat spędził w paddoku F1, Danny Ric po przejściu do Renault zdobył tylko 2x3 miejsce. O zwycięstwie i tym samym wygraniu zakładu, którego efektem był tatuaż ówczesnego szefa Renault, autor jakby zapomniał.

W podobny sposób nazywa Michaela Massiego "sędzią", podczas gdy każdy średnio rozgarnięty obserwator F1 wie, że przecież był on dyrektorem wyścigowym, a nie sędzią. Takich "smaczków" jest tu więcej. Być może dla osób nowych w tym sporcie będzie to ciekawa pozycja. Dla reszty niestety nuda, a wręcz złość, gdy się czyta takie babole. PS. opinia dotyczy polskiej wersji książki.

Rozczarowująca pozycja, której nie polecam zarówno młodym, jak i nieco starszym stażem fanom Formuły 1. Pomijając liczne literówki i przeskoki w wydarzeniach, nie można pozostać obojętnym wobec rażących błędów merytorycznych, wskazujących na braki autora w podstawowej wiedzy o F1.
Lewis Hamilton jest tutaj ośmiokrotnym, a nie siedmiokrotnym mistrzem świata i ma jeden tytuł mistrzowski więcej od Michaela Schumachera. Zarówno Sebastian Vettel, jak i Red Bull Racing są mistrzami świata w 2014 roku itd. Rozumiem, że jest to książka biograficzna, skupiona wokół postaci Maksa Verstappena, ale jednak pewną faktografię z historii sportu wypadałoby przerobić, jeżeli się już ją podaje.

Niemożebnie zawiodłam się na tej pozycji. Max jest bardzo ciekawą i barwną postacią w padoku, a jego kariera jest niesamowicie ciekawa i ekscytująca. Jednak w tej książce nie ma nic ciekawego i ekscytującego.

Po pierwsze wydawnictwo powinno się wstydzić, że wydało książkę z taką ilością literówek, przekręceń nazw własnych oraz złą odmianą nazwisk. Nigdy w życiu nie czytałam tak źle zredagowanej książki.

Poza tym nie mamy tutaj zachowanej żadnej chronologii, autor skacze od wydarzenia, do wydarzenia - panuje wielki chaos. Dodatkowo cała książka jest bardziej pochwałą dla Maxa i próbą zrobienia z niego boga, nadczłowieka. Nawet jeżeli jest wspomniane o jego wadach (a niestety posiada on ich sporo) to wszystko jest marginalizowane i podsumowywane "no ale w sumie to dzięki temu jest mistrzem, można wybaczyć, bla bla bla". Takie bezkrytyczne podejście jest nieprzyjemne w odbiorze.

Dodatkowo bardzo nie podoba mi się przedstawienie relacji Maxa z ojcem jako coś pozytywnego i dobrego. Nie można zaprzeczyć, że szkolenie jakie Max odebrał od ojca sprawiło, że dostał się on na sam szczyt ale przedstawianie metod wychowawczych Josa w pozytywnym świetle jest nie na miejscu. Gdyby chociaż pojawił się cień krytyki w stylu "Wychowanie Josa przyczyniło się do sukcesu syna ale jednocześnie nie było właściwe" to mogłabym z tym żyć. Nie ma tutaj jednak takiej refleksji.

Podsumowując: nieciekawe wypociny, dużo błędów redakcyjnych, niechlujnie prowadzona narracja, gloryfikacja Maxa i ślepa bezkrytyczność.

Fajnie się czytało biografię Maxa Verstappena, wielu ciekawych faktów się dowiedziałem o nim. Dużo jest o czasach kartingu, jego relacji z twardym ojcem. Minusem jest odmienianie nazwisk ważnych osób w Formule 1, jest też nieco błędów historycznych z zakresu F1. Dużo lepiej napisana biografia względem kiepskich biografii Lewisa Hamiltona i Michaela Schumachera.

Zbyt ogólna, nie zawiera żadnych wyjątkowych informacji. Jeśli ktoś ma minimalne pojęcie o F1 nie dowie się niczego nowego. Dużo błędów merytorycznych i przy tłumaczeniu.

• Formuła 1
  • Dom
  • Zakupy/Wymiany 2023
  • Motorsport

Dodaj cytat z książki Max: The Dutch Master. The unauthorised biography of Max Verstappen