Metoda GRIP. Jak pracować mądrze (i uchwycić to, co najważniejsze)

Okładka książki Metoda GRIP. Jak pracować mądrze (i uchwycić to, co najważniejsze) Rick Pastoor
Rick Pastoor Wydawnictwo: Sine Qua Non poradniki
poradniki
Grip: the art of working smart (and getting to what matters most)
Sine Qua Non
2022-05-18
2022-05-18
Justyna Sarna
GRIP literatura holenderska organizacja pracy poradniki rozwój osobisty

Metoda GRIP holenderskiego człowieka mediów ma za zadanie uporządkować i planować naszą aktywność zawodową. Przede wszystkim skierowana jest na rozwój zawodowy, choć praca tu rzutuje na życie osobiste (jedni powiedzą, że nie powinna, ale w praktyce chyba w większości przypadków rzutuje, bo o pracy myślimy chyba i w wolnych chwilach). Nawet jeśli wiele z tych wskazówek może być znanych dla kogoś siedzącego w temacie, mnie urzekła chyba forma. Książka po prostu mnie nie zmęczyła, a pozycje z zakresu rozwoju osobistego potrafią doprowadzić do przemęczenia materiału.

Autor książkę podzielił na 3 segmenty: działania obejmujące tydzień, rok, a także całe (lub prawie) życie. Pierwszy moduł wydawał mi się zbyt szczegółowy, dotyczył kalendarza, ogarnięcia e-maili oraz spotkań a także sporządzania planów i ich analizę. Kolejne dwa moduły dotyczą już kwestii szerszych (dla mnie ciekawszych). Plusem jest to, że to nie książka głównie o motywacji tylko o praktycznych sposobach: niektóre wydają się pomocne, niektóre już robiłem nieświadomie czyli były jakby naturalne, niektóre wydają się banalne, ale to jak z nauką języka: żeby pójść dalej trzeba powtórzyć to, co się już zna. Książka jest lekka, graficznie też przystępna, idealna żeby trochę pobudzić myślenie o własnej pracy, przyjrzeć się swoim nawykom zawodowym. Trzy moduły, przy czym każdy rzuca światło na inną dziedzinę życia: moduł dotyczący tygodnia pokazuje wskazówki na codzienną pracę, moduł poświęcony planom i celom rocznym pomaga "ogarnąć" cele, przeanalizować potrzeby, określi kierunek, ale też pozwala spojrzeć na swoje mocne strony i oszacować umiejętności. Ostatnia z tych trzech kategorii dotyczy dalekich działań - życiowych. Bonusowo dodane są też dodatkowe rozdziały.

Książkę czyta się zdumiewająco lekko i szybko, zawiera konkretną dawkę wskazówek i metod, bez zbędnego snucia teorii, motywacji, rozdrabniania się. Jest to jakby skondensowany bryk, trudno powiedzieć czy to poziom początkujący czy zaawansowany: są cechy i takie i takie. Wiele rzeczy być może było w innych podobnych pozycjach ale autor ma swój pomysł, jest to że sobą spójne choć każda część można czytać chyba osobno. I nie ma tej otoczki opowieści na wiele stron, jak w podobnych publikacjach, gdy autor nim coś powie to streszcza całe swe życie.

Opinia na moim Instagramie: @dariusz_0k

"Metoda GRIP" ma pomóc zorganizować się w pracy tak, by swoje zadania wykonywać mądrzej, skuteczniej i efektywniej. Po lekturze "Atomowych nawyków" poradnik Ricka Pastoora nie spodobał mi się aż tak bardzo. Już w trakcie czytania widziałam, że nie wszystkie sposoby się u mnie sprawdzą. Nie jest to jednak zła książka, po prostu nie "łyknęłam" wszystkiego, co w niej było. Na przykład w skrzynce mailowej zostało mi już tylko niecałe 200 maili (z ponad 8 tysięcy),ale posortowałam je tematycznie, bez usuwania (oczywiście po za niepotrzebnymi, a i tych było sporo :) ) czy archiwizowania wszystkiego w jednym folderze. Po prostu wiem, że kategoryzowanie się u mnie sprawdza, wbrew temu co pisze autor.

Nic odkrywczego w niej nie znajdziemy. Zbiór metod z innych bardziej znanych książek.
Warto przeczytać dla przypomnienia sobie metod i może akurat coś znajdzie się dla siebie.
Moim zdaniem cała metoda GRIP trochę przereklamowana.

Najważniejsza rzecz - co tygodniowe planowanie.

Moim zdaniem cała metoda GRIP trochę przereklamowana.

Najważniejsza rzecz - co tygodniowe planowanie.

Po książkę sięgnęłam z czystej ciekawości, gdy informacja o niej pojawiła się w grupie na facebooku. Trzeba zaznaczyć, że nie ma w niej nic odkrywczego, ale bardzo konkretnie porządkuje to, co już wiemy. Z porad Ricka Pastoora mogą skorzystać zarówno freelancerzy, jak i kadra menadżerska w dużych firmach. Choć metoda została opracowana przez lidera start-upu, można ją przełożyć także na codzienne życie.
Bardzo dobrym rozwiązaniem w mojej opinii jest elastyczność wdrażania rozwiązań - co wielokrotnie podkreśla autor. Stajemy się dzięki temu nie tylko kreatorami własnej organizacji pracy, ale również badaczami tego, która technika i narzędzia u nas sprawdzą się najlepiej. Problem może pojawić się wówczas gdy w teoretycznie samodzielnym stanowisku pracy, jesteśmy uzależnieni od mikrozarządzania innych, od jakiegoś niejasnego systemu.

• Poradniki
  • Rozwój osobisty
  • Audioteka
  • Legimi audio

Dodaj cytat z książki Metoda GRIP. Jak pracować mądrze (i uchwycić to, co najważniejsze)