Ontologia symetryzmu

filozofia, etyka
Wydawnictwo Nieoczywiste
2021-01-01
2021-01-01

Autorka ma poglądy lewicowe, jest zwolenniczką Hegla, cytuje w pracy Marksa oraz Hannę Arendt, jednocześnie stata wyrwać oręż z ręki Heideggerowskim intepretacją Hegla.

Symetryzm w zamyśle jako idealizm przedstawia w formie problematyki socjologicznej.
Ontologia symetryzmu jest skierowana ku Dasein, a nie ku logosowi.

Jednocześnie w pracy przedstawia problematykę z perspektywy PiS, a także uwzględnia poglądy centryzmu. Wiele w niej przykładów z życia, książka jest zalana cytatami.

Początkowo nie chciałem jej czytać oraz jej nie rozumiałem, dopóki nie zobaczyłem mnogości przypisów do Hegla i Tischnera (marksisty).
Nie ma co się wstydzić, nawet Jarosław cytuje Hegla, jako prawnik.

Autorka jest starsza niż ja, mam 29 lat a ona troszkę więcej. W pracy jest czuć walkę z post-PRLem, która mnie fascynuje. Praca jest formą emancypacji kobiet.
Dodatkowo z poglądami zawarymi w książce nie zgadzam się jako szopenhauerysta, więc to było dla mnie ciężkie. Młoda Polska w moim sercu, a książka w pewien sposób te moje poglądy próbuje lekceważyć oraz zamiłowania do Młodzieży Wszechpolskiej z tego okresu. Jednak mimo niechęci sama autorka przyznaje się do katolicyzmu i dlatego zainteresowała mnie.

Jeśli chcesz innej opinii, wejdź na mój blog.

Ontologia symetryzmu jest skierowana ku Dasein, a nie ku logosowi.

Jednocześnie w pracy przedstawia problematykę z...

"Ontologia Symetryzmu" Anny Czepiel to miód na serce zmęczone poziomem polskiej debaty politycznej.

Termin "Symetryzm" zyskał na popularności po 2015 roku, przy okazji filozoficznej debaty nad jakością polskiej demokracji. Etycznym fundamentom, których niezrozumienie w polskiej polityce przyczyniło się do jej nieciekawej kondycji, postanowiła się przyjrzeć polska filozofka, politolożka i poetka, Anna Czepiel.

"Ontologia Symetryzmu" stanowi propozycję interpretacji takich pojęć jak demokracja, liberalizm, lewicowy liberalizm, prawica, etyka w debacie politycznej czy wartości moralnych, które powinny przyświecać polityce jako najwyższej sferze odpowiedzialności społecznej.

"Ontologia" nie jest tutaj teorią metafizyczną, tylko logicznie konsekwentną, przejrzystą strukturą sądów wartościujących, zbudowaną w sposób odważny i śmiały - jest galaktyką tych wartości humanistycznych, bez których nie można mówić o poważnych teoriach politycznych.

"Symetryzm" natomiast nie stanowi dla Anny Czepiel pomysłu na teorię polityczną - ponieważ mamy tutaj do czynienia z krytyczną refleksją filozoficzną, która zadaje więcej pytań niż udziela gotowych odpowiedzi. To raczej moralny punkt wyjścia do ustalania praktycznych celów polityki, wśród których umiarkowanie stanowi nową, romantyczną propozycję.

Treść książki Anny Czepiel to ciekawe novum w czasach postmodernistycznej dekonstrukcji ludzkiej tożsamości i powszechnej ideologizacji życia społecznego i polityki. Autorka okazuje się być w swojej książce skuteczną erudytką - zaplecze merytoryczne, logiczna spójność wywodu i obrona indywidualizmu konkretnego, żywego człowieka, nie pozostawiają wątpliwości, że mamy do czynienia z opracowaniem nietuzinkowym i bardzo istotnym we współczesnym dyskursie dotyczącym filozofii polityki.

Odnajdujemy w tej niezwykłej książce tropy myśli Heraklita, Kalliklesa Platona, Arystotelesa, mojego ulubionego mistrza Giovanniego Pico della Mirandoli, Hanny Arendt, Karla Poppera, Józefa Tischnera oraz kilkadziesiąt innych znamienitych nazwisk.

Jak pisze sama Autorka: "Symetryzm można nazwać radykalizmem umiarkowania (...) rozumianego tutaj jako romantyczne przypisywanie określonym zjawiskom i argumentom własnego (czyli ustanowionego przez indywidualistę) poziomu wartości, wybieranie tego, co najlepsze z różnych nurtów światopoglądowych, a nie jako cyniczna strategia działacza politycznego, nierzadko (...) wpisującego się w polaryzację - pozycje pośrednie między dwoma dogmatycznymi stanowiskami politycznymi".

Anna Czepiel napisała jedną z najważniejszych książek w zakresie teorii politycznych w polskiej literaturze filozoficznej. Jest to swoista Magia Wysoka, erudycyjne i głębokie Arcydzieło myślicielskiej Sztuki.

Bartosz Bednarczyk

Anna Czepiel porusza tak nieoczywisty temat jak autentyczność. Autentyczność do siebie oraz do innych. Żyjemy w społeczeństwie, naturalnym są schematy zachowań których ludzie uczą się tego od małego. W osiągnięciu własnej autonomii, samodzielności w myśleniu i decydowaniu pomocna jest wiedza, prócz niej ważna jest również chęć, odwaga cywilna oraz decyzja o poniesieniu pewnego wysiłku.

W Polsce samodzielne myślenie często miało pod górę. Dobrze ugruntowana społeczna obojętność na otoczenie i ograniczenie się społeczeństwa do spraw prywatnych nie wywierało takiej presji na jednostkę jak w lepiej zorganizowanych społecznościach (to jest wygodne choćby dla samopoczucia) co jest w polskim modelu atrakcyjne. Efektem jest jednak atrofia spraw publicznych i tu dużo się zmienia. Ograniczenie się do rodziny, domu a powyżej - powielanie wzorców zewnętrznych stało się kanonem.

Wejście w decyzje publiczne i współdziałanie z innymi na tym poziomie mocno upupiało i nadal z reguły upupia indywidualizm oraz samodzielność jednostki w Polsce. Może dlatego doszło w kraju do tak ostrej dwupartyjnej polaryzacji którą Anna Czepiel próbuje rozbroić.

Symetryzm w jej rozumieniu nie jest obiegową definicją pod którą rozumie się go najczęściej. Symetryzm jest tutaj próbą upodmiotowienia jednostki, każdego człowieka który nie chce powielać wzorców, przegródek, korytek marketingu politycznego, społecznego sprowadzających go do roli biernej maszyny odtwarzającej istniejące wzorce. Można by się zapytać – co w tym złego skoro wszyscy tak robią?

Nie wszyscy tak robią bo te wzorce są kreowane i w praktyce, nie są to zachowania naturalne a wytworzone, sztuczne i moderowane poprzez narzędzia medialno-marketingowe. Anna Czepiel stara się wskazać drogi wyjścia z tej matni w której żyją miliony, można by to porównać do zagrody i rzeczywiście, jest to pewnego rodzaju chów, chów całego społeczeństwa.

„Ontologia symetryzmu” porusza wiele tematów, od polityki przez religię do filozofii i socjologii, psychologii. O co się na tych kartach toczy gra? O Ciebie czytelniku, o to czy będziesz samodzielny, czy będziesz wolnym człowiekiem i będziesz sam podejmować decyzje kim chcesz być. Trudno wyobrazić sobie lepszy cel.

Bardzo polecam!

Dobra rzecz. Symetrysta nie jest bezstronnym obserwatorem, jest stroną sporu.

Dobra rzecz. Symetrysta nie jest bezstronnym obserwatorem, jest stroną sporu.

Rozważania w książce podsumowuje dobrze cytat z Bretona „[…] postawa realistyczna […] wydaje mi się zaprzeczeniem wszelkiego
wzlotu intelektualnego i moralnego”.

wzlotu intelektualnego i moralnego”.

Warto przeczytać i zobaczyć, jak na wielu przykładach umysł patriotycznej autorki sugeruje barwny zestaw poglądów alternatywnych w porównaniu do tego co proponuje polski polityczny mainstream. Jedyna wątpliwość to taka, czy postać symetrysty nie jest w niektórych miejscach (tabela o człowieku z kryjówki) opisana zbyt szczegółowo, by każda osoba o poglądach symetrystycznych mogła się z nią utożsamić. Na to pytanie jednak każdy czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam.

• Filozofia
  • Publicystyka literacka i eseje