rozwiń zwiń
Piotr

Profil użytkownika: Piotr

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 1 rok temu
56
Przeczytanych
książek
58
Książek
w biblioteczce
3
Opinii
6
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Anna Czepiel porusza tak nieoczywisty temat jak autentyczność. Autentyczność do siebie oraz do innych. Żyjemy w społeczeństwie, naturalnym są schematy zachowań których ludzie uczą się tego od małego. W osiągnięciu własnej autonomii, samodzielności w myśleniu i decydowaniu pomocna jest wiedza, prócz niej ważna jest również chęć, odwaga cywilna oraz decyzja o poniesieniu pewnego wysiłku.

W Polsce samodzielne myślenie często miało pod górę. Dobrze ugruntowana społeczna obojętność na otoczenie i ograniczenie się społeczeństwa do spraw prywatnych nie wywierało takiej presji na jednostkę jak w lepiej zorganizowanych społecznościach (to jest wygodne choćby dla samopoczucia) co jest w polskim modelu atrakcyjne. Efektem jest jednak atrofia spraw publicznych i tu dużo się zmienia. Ograniczenie się do rodziny, domu a powyżej - powielanie wzorców zewnętrznych stało się kanonem.

Wejście w decyzje publiczne i współdziałanie z innymi na tym poziomie mocno upupiało i nadal z reguły upupia indywidualizm oraz samodzielność jednostki w Polsce. Może dlatego doszło w kraju do tak ostrej dwupartyjnej polaryzacji którą Anna Czepiel próbuje rozbroić.

Symetryzm w jej rozumieniu nie jest obiegową definicją pod którą rozumie się go najczęściej. Symetryzm jest tutaj próbą upodmiotowienia jednostki, każdego człowieka który nie chce powielać wzorców, przegródek, korytek marketingu politycznego, społecznego sprowadzających go do roli biernej maszyny odtwarzającej istniejące wzorce. Można by się zapytać – co w tym złego skoro wszyscy tak robią?

Nie wszyscy tak robią bo te wzorce są kreowane i w praktyce, nie są to zachowania naturalne a wytworzone, sztuczne i moderowane poprzez narzędzia medialno-marketingowe. Anna Czepiel stara się wskazać drogi wyjścia z tej matni w której żyją miliony, można by to porównać do zagrody i rzeczywiście, jest to pewnego rodzaju chów, chów całego społeczeństwa.

„Ontologia symetryzmu” porusza wiele tematów, od polityki przez religię do filozofii i socjologii, psychologii. O co się na tych kartach toczy gra? O Ciebie czytelniku, o to czy będziesz samodzielny, czy będziesz wolnym człowiekiem i będziesz sam podejmować decyzje kim chcesz być. Trudno wyobrazić sobie lepszy cel.

Bardzo polecam!

Anna Czepiel porusza tak nieoczywisty temat jak autentyczność. Autentyczność do siebie oraz do innych. Żyjemy w społeczeństwie, naturalnym są schematy zachowań których ludzie uczą się tego od małego. W osiągnięciu własnej autonomii, samodzielności w myśleniu i decydowaniu pomocna jest wiedza, prócz niej ważna jest również chęć, odwaga cywilna oraz decyzja o poniesieniu...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka wyjątkowa bo, na ile się da, w kompletny sposób opisuje cały temat zabudowy COP. Urbanistykę, architekturę, infrastrukturę transportową etc. Ilustracje dużo dają bo można sobie wyobrazić jak dużą zmianą były te wielkie nowoczesne, również formą, inwestycje. COP w jakiś sposób zmieniał krajobraz, cywilizował rolniczy kraj, nieraz w sposób ułomny (wady centralnego sterowania, z rentownością tych inwestycji było często na bakier) ale jednak. Wielki wysiłek oparty na technice, nauce, wieloletnim planowaniu.

Książka wyjątkowa bo, na ile się da, w kompletny sposób opisuje cały temat zabudowy COP. Urbanistykę, architekturę, infrastrukturę transportową etc. Ilustracje dużo dają bo można sobie wyobrazić jak dużą zmianą były te wielkie nowoczesne, również formą, inwestycje. COP w jakiś sposób zmieniał krajobraz, cywilizował rolniczy kraj, nieraz w sposób ułomny (wady centralnego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Historia dziejów państwa Piastów, Rzeczpospolitej i dalej z nieco innego punktu widzenia. Mniej emocji, bitew, osądów za to sporo ciekawych obserwacji z zewnątrz które "od wewnątrz" trudne były by do sformułowania. Warto poznać.

Historia dziejów państwa Piastów, Rzeczpospolitej i dalej z nieco innego punktu widzenia. Mniej emocji, bitew, osądów za to sporo ciekawych obserwacji z zewnątrz które "od wewnątrz" trudne były by do sformułowania. Warto poznać.

Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Piotr

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [1]

Anna Czepiel
Ocena książek:
8,8 / 10
1 książka
0 cykli
Pisze książki z:
2 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
56
książek
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
6
razy
W sumie
wystawione
11
ocen ze średnią 8,2

Spędzone
na czytaniu
350
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
5
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]