rozwińzwiń

Śledztwa Enoli Holmes - 6 - Metro Baker Street

Okładka książki Śledztwa Enoli Holmes - 6 - Metro Baker Street Serena Blasco
Okładka książki Śledztwa Enoli Holmes - 6 - Metro Baker Street
Serena Blasco Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Śledztwa Enoli Holmes (tom 6) komiksy
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Śledztwa Enoli Holmes (tom 6)
Tytuł oryginału:
Metro Baker StreetLes enquêtes d'Enola Holmes - Métro Baker Street
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2022-02-23
Data 1. wyd. pol.:
2022-02-23
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328149557
Tłumacz:
Maria Mosiewicz
Tagi:
tajemnica kryminał
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 2. Miłości Kasjopei Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 7,6
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Przyjaciółki na zawsze Shannon Hale, LeUyen Pham
Ocena 8,4
Przyjaciółki n... Shannon Hale, LeUye...
Okładka książki Pozytywka. Zagadkowe zniknięcie Benedicte Carboneill, Gijé
Ocena 8,0
Pozytywka. Zag... Benedicte Carboneil...
Okładka książki Czarolina - 4 - Zmora Paola Antista, Sylvia Douyé
Ocena 7,8
Czarolina - 4 ... Paola Antista, Sylv...
Okładka książki Czarolina - 2 - Dziewczynka, która kochała zwierzołaki Paola Antista, Sylvia Douyé
Ocena 7,6
Czarolina - 2 ... Paola Antista, Sylv...
Okładka książki Pamiętniki Wisienki - 1 - Skamieniałe zoo Joris Chamblain, Aurélie Neyret
Ocena 7,7
Pamiętniki Wis... Joris Chamblain, Au...

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
170
108

Na półkach:

Kolejna pięknie zilustrowana książka o przygodach młodszej siostry Sherlocka Holmesa. W wersji czytanej podobała mi się najbardziej z całej serii i w wersji komiksowej (oglądanej) najbardziej przeszkadza mi, że ma tak mało treści, że wyciągnięty zostały sam szkielet opowieści i zabrakło tych wszystkich elementów, które czyniły powieść tak przyjemną do czytania.

Kolejna pięknie zilustrowana książka o przygodach młodszej siostry Sherlocka Holmesa. W wersji czytanej podobała mi się najbardziej z całej serii i w wersji komiksowej (oglądanej) najbardziej przeszkadza mi, że ma tak mało treści, że wyciągnięty zostały sam szkielet opowieści i zabrakło tych wszystkich elementów, które czyniły powieść tak przyjemną do czytania.

Pokaż mimo to

avatar
6154
3452

Na półkach:

Lubię, kiedy w komiksach i książkach pokazywane są problemy, z jakimi musiały borykać się kobiety w przeszłości. Wykluczenie kulturowe z różnych dziedzin życia, pokazanie otoczki tych mechanizmów oraz uświadomienie, że kiedy jest się upartą można wiele osiągnąć. Oczywiście wtedy bardzo przyda się wsparcie bliskich. Bez tego nie da się przeciwstawić całemu społeczeństwu. Właśnie z tego powodu z dużym sentymentem sięgam po publikacje zabierające czytelnika w XIX wieczne klimaty, w których spotykamy buntownicze i samodzielne bohaterki walczące z genderem, poszukujące własnej drogi, dążące do samodzielności. Do tego kocham powieści detektywistyczne i w pewien sposób wychowałam się na kultowej postaci Sherlocka Holmesa. Właśnie z tego powodu sięgnęłam po cykl „Śledztwa Enoli Holmes” przenoszący czytelników do realiów wiktoriańskiej Anglii. Jak możecie się domyślać kobiety nie mają wówczas łatwego życia. Ich los zależy od wpływów męskich członków rodziny. O przyszłości decydują opiekunowie. Płeć piękna traktowana jest jak ozdobna żywa własność ojców, mężów i braci (w zależności, kto sprawuje nad nimi opiekę). W zależności od ich intencji życie kobiet bywa różne. Paradoks polega na tym, że w tym czasie na tronie zasiada kobieta, ale niestety o bardzo konserwatywnych poglądach, przez co za czasów jej panowania los przedstawicielek płci pięknej pogarsza się. W takie klimaty przenosi nas Serena Blasco, absolwentka sztuki użytkowej i coraz bardziej znana rysowniczka, autorka komiksów demaskujących kulturowe kajdany nakładane kobietom. Cykl przenoszący nas do XIX wieku pozwala na pokazanie przeszłości, ale też poruszenie wielu aktualnych problemów. Można powiedzieć, że jest opowieścią detektywistyczną z efektem Matyldy w tle.
Akcję cyklu otwiera zaginięcie mamy Enoli w dnu jej czternastych urodzin. Nastolatka zaczyna poszukiwania i ściąga do Londynu swoich braci: Sherloka i Mycrofta, którzy chcą wysłać ją na pensję dla panien z wyższych sfer, aby zapewnić jej opiekę i przyuczenie do bycia dobrą żoną. Wyemancypowana przez kontakt z ekscentryczną matką dziewczyna nie zamierza ulegać i robi wszystko, aby zachować niezależność. Przy okazji wplątuje się w różne niebezpieczne sytuacje. Każdy tom to kolejna zagadka do rozwikłania oraz osoba do uratowania. Oczywiście sukces rozwiązania zagadek spada na jej brata będącego detektywem, ale Enoli to nie przeszkadza, bo ważniejsze jest dla niej osiągnięcie celu, czyli bardzo często ratowanie kobiet. Główny cel to oczywiście poszukiwanie matki. Ten wątek będzie ciągnął się przez kilka tomów. A przy okazji bohaterka będzie rozwiązywała inne sprawy i przy okazji autorki poruszą wiele ważnych problemów społecznych.
W pierwszym tomie akcja toczy się wokół tajemniczego porwania młodego wicehrabiego, w drugim postanawia rozwikłać sprawę zaginionej córki sir Eustachego Alistaira, w trzecim sprawa będzie bardzo osobista, ponieważ bohaterka będzie musiała odnaleźć doktora Warsona, który jest dla niej niesamowicie ważny. Czwarty to powrót Cecily Alistair. Tym razem Enola musi znaleźć właścicielkę wachlarza u uratować ją przed niechcianym małżeństwem. W piątym spotkamy legendarną Florence Nightingale, która zreformowała pielęgniarstwo, wywalczyła lepsze warunki dla chorych i wykształcenie dla opiekujących się nimi kobiet. Do tego pojawi się temat szyfrowania i klubów w XIX-wiecznej Anglii. W szóstym przy okazji śledztwa przyjrzymy się absurdalnym wymaganiom wobec kobiet. Poruszone są kwestie stroju, wyglądu i zachowania. Siódmy podsuwa temat zamykania niewygodnych żon w zakładach dla osób psychicznie chorych.
„Czarny powóz” otwiera wiadomość od Johna Watsona. Dowiemy się, że słynny detektyw przeżywa kryzys i nie chce mu się nic robić. Do tego do Enoli trafia sprawa zaginionej bliźniaczki. Letitia Glover dostała wiadomość od męża siostry, że ta zmarła i została pochowana. Jest jednak przekonana, że bliźniaczka żyje i chce ją odnaleźć. W czasie śledztwa okazuje się, że to nie jedyna żona hrabiego, która zmarła dość szybko po ślubie. Śledztwo Enoli zaprowadzi ją do zakładu osób psychicznie chorych. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami.
Każdy z tomów prezentuje się bardzo interesująco. Piękne ilustracje, dobrze rozplanowane dialogi, w które wpleciono też prawdziwe znaczenie pewnych zwrotów sprawiają, że stworzona przez Nancy Springer postać ożywa, a same opowieści dostają tchnienia świeżości, żywotności. Serena Blasco adaptując powieści umiejętnie prowadzi fabułę, stopniowo odsłania przed czytelnikami nowe fakty.
Bohaterka komiksu to przebojowa i wyemancypowana dziewczyna pragnąca uniknięcia wychowania na posłuszną i niemającą zdania żonę. Nastolatka jest buntownicza i po ucieczce z domu radzi sobie sama, a przy okazji wciela się w różne role, aby rozwiązać zagadki. Spostrzegawcza i sprytna kobieta często prześciga swoich braci intelektem, przez co ich pouczenia na temat roli przedstawicielek płci pięknej wyglądają śmiesznie.
Pomysł Nancy Springer na postać nawiązującą do książek sir Arthur Conan Doyle sprawił, że na wiele spraw możemy spojrzeć z perspektywy ówczesnych szans dawanych kobietom. Wchodzimy w czasy postępu, kiedy ludzie mogą przemieszczać się pociągami, fabryki pracują pełną parą, istnieje prasa codzienna donosząca o życiu ważnych osób oraz modowych ciekawostkach, a jednocześnie stajemy się świadkami jak niewiele mogły kobiety oraz w jaki sposób starsze przedstawicielki płci pięknej konspirowały z przedstawicielami patriarchalnej dyskryminacji zabraniającej dziewczętom na naukę pozwalającą na finansową niezależność. Kiedy przypomnimy sobie, że był to czas, gdy kobiet było więcej w społeczeństwie, a ich status zależał od tego, czy odpowiednio wcześnie znalazły męża, czy były wykluczane ze społeczności jako „kobiety upadłe” (od samotnych, przez nauczycielki po prostytutki) to widzimy tragizm sytuacji bohaterek komiksu, którego oczywiście można czytać bez otoczki historycznej, ale tylko z nią wiele sytuacji będzie bardziej zrozumiałych dla czytelnika. Myślę, że ten cykl to dobry punkt wyjścia do tego, aby zainteresować młodych czytelników zmianami, jakie zaszły w ciągu dwóch wieków, oswajania z historią, pokazywania jak niezwykle ciekawe może być zgłębianie przeszłości także z wykorzystaniem powieści napisanych przez osoby żyjące w określonych warunkach. Zaproponowane przez Nancy Springer spojrzenie pomaga na uwypuklenie spraw, które przemilczał w swoich dziełach sir Arthur Conan Doyle. Do tego w fabułę wplata wątki historyczne. Polecam.

Lubię, kiedy w komiksach i książkach pokazywane są problemy, z jakimi musiały borykać się kobiety w przeszłości. Wykluczenie kulturowe z różnych dziedzin życia, pokazanie otoczki tych mechanizmów oraz uświadomienie, że kiedy jest się upartą można wiele osiągnąć. Oczywiście wtedy bardzo przyda się wsparcie bliskich. Bez tego nie da się przeciwstawić całemu społeczeństwu....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1185
1153

Na półkach:

Tak jak film od Netflix mnie nie kupił kompletnie, tak serię komiksową czytam z wielkim zainteresowaniem. Enola Holmes, najmłodsza siostra słynnego detektywa z Baker Street, to kobieta, choć jeszcze nastoletnia, uzdolniona, zdeterminowana i dorównująca swemu słynnemu bratu na każdym polu. Niestety szósty tom, jest ostatnim w tej serii przygód, bazujących na książkach Nancy Springer. Zresztą pisarka ma obecnie sprawę sądową z dziedzicami praw autorskich do książek o Sherlocku Holmesie, bowiem nie wszystkie jego wizerunki są udostępnione bez licencji. To jednak sprawa na inny materiał, zatem skupmy się na ostatniej, komiksowej przygodzie Enoli Holmes i jej śledztwach.

Enola bada sprawę zaginięcia bogatej arystokratki, której mąż odchodzi od zmysłów. W sprawę błyskawicznie zostaje wprowadzony również jej genialny brat, ale tym razem postanawiają działać razem. Głównie dlatego, że Sherlock ma dość ograniczania młodszej siostry, która kilkukrotnie udowodniła swój talent oraz zaradność. Jednocześnie Enola otrzymuje paczkę od matki z zaszyfrowaną wiadomością i stara się ją odczytać. Finał obu spraw jest dość nieoczekiwany.

W komiksie są poruszone na równi sprawy czysto rodzinne Holmesów, jak i pewne kwestie społeczne tamtego okresu. Szczególnie w odniesieniu do arystokracji i wymuszaniu na kobietach noszenia gorsetów, przez co niejedna z nich nabawiła się bolesnych urazów ciała. Tutaj podano przykład wręcz ekstremalny, ale niestety mający nierzadko miejsce w sferach wyższych, gdzie wymagano od kobiet posiadania absurdalnej wręcz talii na łyżeczkę. Efekt takich zabiegów był w każdym wypadku opłakany, a czasem wręcz tragiczny w skutkach (na przykład notoryczne poronienia ciąż).

Równie ciekawie zostaje zaprezentowany wątek rodzinny oraz sprawa z matką Enoli. W końcu czytelnik poznaje prawdziwe powody jej zniknięcia, relację z dziećmi czy dalsze losy. Ten album zamyka ten wątek definitywnie, podobnie zresztą jak pozostałe przygody Enoli i osób, które poznała w trakcie swoich śledztw. Trzeba przyznać, ze była to niezwykle ciekawa przygoda, a w tym roku we Francji ukazał się nowy album, gdzie Enola i Sherlock wspólnie oraz w pełni jawnie rozwiązują zagadkę kryminalną. Może kiedyś zawita on do nas i będzie nam dane poznać dalsze losy sprytnej nastolatki.

Tak jak film od Netflix mnie nie kupił kompletnie, tak serię komiksową czytam z wielkim zainteresowaniem. Enola Holmes, najmłodsza siostra słynnego detektywa z Baker Street, to kobieta, choć jeszcze nastoletnia, uzdolniona, zdeterminowana i dorównująca swemu słynnemu bratu na każdym polu. Niestety szósty tom, jest ostatnim w tej serii przygód, bazujących na książkach Nancy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
608
606

Na półkach:

Znacie Enole Holmes? To młodsza siostra słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Mieliśmy okazję ja poznać dzięki tej niezwyklej adaptacji komiksiwej autorstwa Sereny Blasco, stworzonej na podstawie serii powieści Nany Springer. Muszę nadmienić, że przygody młodszej siostry Sherlocka stały się bestsellerem na rynku francuskim, a teraz podbijają nasz polski rynek czytelniczy. Ale wcale się nie dziwię.

Zostaje porwana żona pewnego arystokraty, jednak nikt nie przysyłał listu z żądaniem okupu. W tajemnicy przed starszym bratem i uznanym detektywem Enola postanawia pomóc rozwikłać zagadkę. Jako mistrzyni kamuflażu zostaje zaprowadzona na niebezpieczne nabrzeża East End gdzie strach się poruszać nawet za dnia. W tym samym czasie dostaje Ona tajemniczą i zaszyfrowaną wiadomość od matki, która jest w stanie rozszyfrować prawdopodobnie tylko ona, ale czy jej się to uda? Czy Enola razem z Sherlockiem będzie w stanie współpracować?

To pierwszy tom przygód Enoli, który udało nam się przeczytac i już wiem, że musimy nadrobić pozostałe. Szczególnie podobał mi się język i styl jakim posługuje się Autorka, nadawał tak charakterystycznego klimatu dla epoki i czasów, w których zagadki musiał rozwiązywać sławny Sherlock Holmes. A w połączeniu z subtelnymi ilustracjami całość wypada bardzo dobrze. Miłośnicy komiksów z całą pewnością będą usatysfakcjonowani.

Znacie Enole Holmes? To młodsza siostra słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Mieliśmy okazję ja poznać dzięki tej niezwyklej adaptacji komiksiwej autorstwa Sereny Blasco, stworzonej na podstawie serii powieści Nany Springer. Muszę nadmienić, że przygody młodszej siostry Sherlocka stały się bestsellerem na rynku francuskim, a teraz podbijają nasz polski rynek czytelniczy....

więcej Pokaż mimo to

avatar
2219
2043

Na półkach:

 

Wszystkie rozwiązane do tej pory sprawy pozwoliły Enoli na wyrobienie sobie odpowiedniej renomy. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia do jej biura zawitał zdesperowany arystokrata, którego żona została uprowadzona. Nie było to jednak zwykłe „porwanie”, w którym ktoś żąda okupu. Sprawa była na tyle intrygująca, że młoda detektyw nie mogła jej sobie odpuścić. Wszystkie zebrane ślady zaprowadziły ją na niezbyt gościnne i mocno niebezpieczne nabrzeża East Endu. Miejsce, w którym jej droga kolejny już ras krzyżuje się ze starszym i bardziej znanym bratem. Tym razem jednak rodzeństwo zmuszone będzie do współpracy, która na nowo może odbudować rodzinne więzi. Nastolatka w tym samym czasie musi również rozszyfrować wiadomość od zaginionej matki i tym samym rozwiązać tajemnicę przeszłości.

Na temat szóstej części serii zasadniczo można byłoby napisać, że mamy tutaj do czynienia z tą samą dawką sprawdzonej treści co w poprzednich odsłonach. Przedstawiona kryminalna sprawa jest dość intrygująca, a autorka dba o to, aby napięcie było odpowiednio stopniowane. Czytelnik ma tutaj okazję wspólnie z bohaterką odkrywać nowe ślady i samemu dedukować finał historii. Oczywiście ze względu na dość ograniczoną ilość stron, czasem historia trochę zbytnio przyspiesza i posiłkuje się pewnymi skrótami. Na kolejnych stronach komiksu nie zabrakło również dość wyrazistych emocji (głównie związanych z rodziną Holmes i sprawą zaginięcia matki Enoli). Doskonale widać tutaj również jak na przestrzeni kolejnych części rozwinęła się nastolatka, która przeobraziła się w młodą przebojową kobietę o niezwykle analitycznym umyśle. Do tego wszystkiego autorka kolejny raz bardzo umiejętnie wplata w fabułę tematykę losu kobiet w epoce wiktoriańskiej.

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-komiksu-sledztwa-enoli-holmes-tom-6/

 

Wszystkie rozwiązane do tej pory sprawy pozwoliły Enoli na wyrobienie sobie odpowiedniej renomy. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia do jej biura zawitał zdesperowany arystokrata, którego żona została uprowadzona. Nie było to jednak zwykłe „porwanie”, w którym ktoś żąda okupu. Sprawa była na tyle intrygująca, że młoda detektyw nie mogła jej sobie odpuścić. Wszystkie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
270
68

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Jak zwykle się nie rozczarowałam! Enola towarzyszy mi do kilku lat i miło mi było po raz kolejny przenieść się do dziewiętnastowiecznego Londynu jaki znam z książek Nancy Springer. A te ilustracje po prostu cudo!

Jak zwykle się nie rozczarowałam! Enola towarzyszy mi do kilku lat i miło mi było po raz kolejny przenieść się do dziewiętnastowiecznego Londynu jaki znam z książek Nancy Springer. A te ilustracje po prostu cudo!

Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    35
  • Komiksy
    4
  • 2022
    3
  • 2023
    3
  • Komiks
    3
  • Biblioteka
    3
  • Z biblioteki
    2
  • Ulubione
    2
  • Posiadam
    2
  • Chcę przeczytać
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Śledztwa Enoli Holmes - 6 - Metro Baker Street


Podobne książki

Przeczytaj także