Dziennik: Księga rytuałów

Okładka książki Dziennik: Księga rytuałów Jakub Caban, Bartosz Idzikowski
Okładka książki Dziennik: Księga rytuałów
Jakub CabanBartosz Idzikowski Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal, FoxGames interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Grupa Wydawnicza Foksal, FoxGames
2022-03-09
2022-03-09
dziennik zagadki rytuały magia alchemia zaklęcia

Okładka książki Czytam sobie. Przygoda w Himalajach. Poziom 1 Aleksandra Fabia, Katarzyna Majgier
Czytam sobie. ... Aleksandra Fabia, K...
Okładka książki Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas Michał Gołębiowski, Wojciech Grajkowski
Dziennik: Zaga... Michał Gołębiowski,...
Okładka książki Detektyw Niezgułka na tropie. Sprawa zaginionej babcinej protezy Ewa Podleś, Barbara Szymanek
Detektyw Niezg... Ewa Podleś, Barbara...

To moja pierwsza książka tego typu. Całkiem interesująca rozrywka na długie wieczory. "Fabuła" spajająca całość jest klimatyczna, tak samo z resztą jak ilustracje.
Zagadki/zadania były dość nierówne w poziomie, przynajmniej dla mnie - część była zupełnie oczywista, a kilku nie zrozumiałam nawet po sprawdzeniu rozwiązania.

Tajemne składniki, symbole alchemiczne i astrologiczne, rytuały, zaklęcia... hmm...
Nie daj się nabrać, to nie jest księga magiczna ;-) to zbiór zagadek logicznych.
Nie które są naprawdę trudne, a treść instrukcji tak zakręcona, że dopiero wideoporadnik wyjaśnia o co chodziło autorowi. Jednak samodzielne rozwiązanie daje o wiele więcej satysfakcji. Gdy po kilku "trudniejszych" zagadkach, nad którymi kombinowałem przez kilka godzin i w końcu zajrzałem do podpowiedzi, to stwierdziłem, że podpowiedzi nie wnoszą niczego nowego, a jedynie utwierdzały mnie, że jestem na właściwym tropie. Dlatego też przy kolejnych łamigłówkach zdarzyło mi się spędzić nawet kilka dni. Ale warto było chociażby dla satysfakcji samodzielnego rozwiązania. :-) Z wideoporadnika skorzystałem tylko, a może aż 2 razy.
Chyba jest coś ze mnę nie tak, bo mam ciągle nie dosyt i zamówiłem już kolejny interaktywny Dziennik.
Polecam tę pozycję miłośnikom łamigłówek, szarad i wszelkiego rodzaju zagadek logicznych. :-)
* * *
PS. Sugeruję, aby do notatek używać oddzielnego notatnika. Osobiście nie cierpię pisania po książce, a do czystej książki można za jakiś czas wrócić i ponownie zmierzyć się z zadaniami.

Znacie książki interaktywne? Jeśli nie, to muszę Wam zdradzić, że jest to niezła zabawa, do której potrzebujecie jedynie książki, ołówka oraz dostępu do Internetu, żeby móc korzystać ze strony poświęconej tej pozycji. Znajdziecie w niej ponad trzydzieści zagadek. Niektóre są łatwiejsze, inne trudniejsze, czasami, żeby rozwiązać jedną, trzeba mieć rozwiązanych kilka innych, ale kiedy nie możemy wpaść na rozwiązanie, z pomocą przychodzą podpowiedzi, a także gotowa odpowiedź. Ja jednak polecam korzystać z tego sposobu jak najrzadziej. Czasami, by dojść do kolejnej strony, głowiłam się przez kilka dni, ale satysfakcja po odgadnięciu łamigłówki była tego warta. Nie bójcie się, nie jest tu potrzebna żadna specjalistyczna wiedza, wszystko można odkryć przy pomocy tej książki.

Nie są to randomowe zagadki, „Księga rytuałów” posiada swoją fabułę. Tym razem mamy do czynienia z mocą żywiołów i alchemicznych składników, które musimy odkryć. Wszystko to potrzebne jest do odprawiania rytuałów. Jeśli chcecie poczuć nutkę ekscytacji i dowiedzieć się, co stanie się po odgadnięciu ostatniej zagadki, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Do tej pory miałam okazję bawić się z wszystkimi książkami z tej serii i muszę przyznać, że „Księga rytuałów” okazała się dla mnie najtrudniejsza oraz najbardziej czasochłonna. W końcu jednak się udało i z niecierpliwością czekam na to, czym jeszcze zaskoczy nas FoxGames. Pomysły autorów są nieszablonowe, nic dziwnego, w końcu nad zagadkami pracowali organizatorzy oficjalnych mistrzostw świata Escape Roomów oraz założycieli serwisu Lockme. Zastanawiam się, czy byłabym w stanie wydostać się z przygotowanego przez nich pokoju. Jestem pewna, że byłoby ciężko. Podziwiam kreatywność tych osób.

Nie można też zapominać o przyciągającej wzrok szacie graficznej. Okładka kreowana jest na wzór starej księgi i ma ciekawą fakturę oraz złote elementy. W środku prezentuje się ona równie dobrze, jak na zewnątrz, począwszy od wklejki, poprzez ilustrację aż po wygląd nadszarpniętych zębem czasu stron. Z tyłu znajduje się skrzydełko, na którym wpisuje się rozwiązania. Dzięki czemu nie trzeba co chwilę przerzucać stron, by je odnaleźć.

Serdecznie polecam tę zabawę. Jestem pewna, że jeśli nie będziecie szli na skróty, to zajmie Wam ona ładnych parę wieczorów. Jest to niezła gimnastyka dla naszych mózgów, a jak wiadomo, dobrze jest ćwiczyć umysł.

Zaczęło się bardzo dobrze, nawet myślałam, że to jedna z najlepszych książek tego typu, ale końcówka bardzo zmęczyła i się dłużyła. Jednak wciąż polecam, dla ludzi, którzy lubią taką rozrywkę.

Zdecydowanie najtrudniejszy z całej serii "Dzienników". O ile jeszcze pierwsze zagadki można przejść "z rozpędu", tak kolejne potrafią wykręcić mózg na drugą stronę. Autorzy nie trzymali się szablonowych pomysłów, więc za to należą się gratulacje. Podobało mi się także, że zagadki starały się nawiązywać do danego żywiołu czy zagadnienia.

Niestety im dalej w las, tym łapałam się, że coraz więcej razy musiałam zerkać do podpowiedzi, nie potrafiąc znaleźć toku myślenia autorów. To nie tak, że łamigłówki okazywały się bezsensowne, ale odnalezienie ów sensu przynajmniej w moim przypadku graniczyło z cudem, a mam na koncie wiele gamebooków.

Niestety im dalej w las, tym...

Super, według mnie druga najlepsza z serii (zaraz po Kronikach Cypher).

Super, według mnie druga najlepsza z serii (zaraz po Kronikach Cypher).

Tym razem tom autorstwa niezastąpionej ekipy @lockmepl której kreatywność w wymyślaniu zagadek miałam okazję przetestować na corocznych miedzynarodowych Mistrzostwach Escape Room Erchamp oraz w grach z serii Escape Tales (którym będzie poświęcony jeden z Piątków z Planszówką). Wiedziałam więc, że nie będzie łatwo 😅 I faktycznie, poziom zagadek stoi na wysokim poziomie (podpowiedzi byly niezbędne w kilku miejscach 😅),ale tym samym każda kolejna rozwiązana przynosi ogromną satysfakcję. Podczas rozgrywki towarzyszy nam aplikacja, w której wpisujemy odpowiedzi i możemy skorzystać ze wskazówek w razie utknięcia... a także poznac pewne smaczki, jak np. świetne i pomysłowe zakończenie 😊 Podobnie jak w przypadku poprzednich tomów, poszczególne strony to kolejne łamigłówki, których musimy poznać zarówno treść, jak i rozwiązanie, jednocześnie posuwając się do przodu w fabule. A jest co odkrywać, bo dla fanów sekretnych rytuałów, magii i alchemii to istna gratka! Poznając kolejne żywioły i składniki docieramy coraz głębiej w poziomie rytualnego wtajemniczenia... Ale czy to bezpieczne? Przekonajcie się sami 😉

Dodatkowo muszę pochwalić jakość wykonania - ilustracje są rewelacyjne, a praktyczne skrzydełka do notowania ogromnie ułatwiały techniczną rozgrywkę 😊 A dla tych, co znają Escape Tales również było puszczone oczko w postaci mały ester eggow 😁

Jak przy każdym "Dzienniku", również i ten gorąco polecam - niecodzienna ksiazkowa przygoda, która na długo zapadnie w pamięć 😊

• Przeczytane 2022
  • Paragrafowe
  • Literatura młodzieżowa
  • Nie posiadam
  • Interaktywne

Dodaj cytat z książki Dziennik: Księga rytuałów