Mieszkańcy Niebosiężnego Drzewa

Okładka książki Mieszkańcy Niebosiężnego Drzewa Enid Blyton
Okładka książki Mieszkańcy Niebosiężnego Drzewa
Enid Blyton Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Zaklęty Las (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zaklęty Las (tom 3)
The Folk of the Faraway Tree (1946)
Znak emotikon
2022-03-09
2022-03-09
Maria Makuch

To niezapomniane przygody grupy przyjaciół autorstwa Enid Blyton – jednej z cenionych autorek literatury dziecięcej. Uważana za jedną z najlepszych autorek klasycznej literatury dziecięcej oraz za jedna z 50 najpopularniejszych pisarek i pisarzy na świecie Enid Blyton napisała około 700 książek. Według UNESCO jest najczęściej tłumaczoną autorką literatury dziecięcej - jej książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Trzeci tom serii przedstawia dalsze losy rodzeństwa oraz ich przyjaciół z Niebosiężnego Drzewa, którzy po raz kolejny zabierają czytelników do niesamowitego świata przygód. To kolejna ciepła opowieść z fantastycznymi postaciami, dzięki której dzieci rozwijają swoją wyobraźnię. Aby przeżyć magiczną przygodę wystarczy wspiąć na najwyższą gałąź drzewa i po drabinie przez dziurę w chmurach udać się do magicznej krainy. Ciekawa fabuła, dużo przygód, dynamiczna akcja, wciągające wątki, magiczni bohaterowie. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/04/mieszkancy-niebosieznego-drzewa.html

W trzecim tomie serii „Zaklęty las” zatytułowanym „Mieszkańcy Niebosiężnego Drzewa” Gnid Blyton zabiera nas w kolejną podróż po magicznych krainach pojawiających się na czubku Niebosiężnego Drzewa. Odwiedzają je główni bohaterowie: Frannie, Beth i Joe. Towarzyszy im tym razem rozpieszczona Connie, córka przyjaciółki ich mamy. Dziewczynkę spotyka kilka niemiłych sytuacji ze względu na jej złe zachowanie. Jak odnajdzie się w Zaklętym lesie? Czy uda jej się zmienić? Jak przyjmą ją mieszkańcy drzewa? Odpowiedzi na te pytania pojawią się w trzeciej części serii.
Książka zaskakuje nas wieloma ciekawymi przygodami. Bohaterowie poznają w niej nowe postacie, np. mamę Rondello. Dowiadują się, jak na imię ma Pan Jakiśtam. Ponadto muszą wraz z panem Księżycem i Puszką uratować umierające Niebosiężne Drzewo. Czy to im się uda?

Autorka po raz kolejny przedstawia czytelnikom piękny magiczny świat, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie.

Ig co_my_dziś
Nie wiem jak to się stało, że uciekła nam gdzieś druga część, ale myślę, że nie będzie większego problemu z nadrobieniem. Mimo, początkowego rozeznania, książka tak jak pierwsza część bardzo nam się spodobała. Cudowna gama emocji, które dziecko może przeżywać, czytając tą książkę jest nie do opisania. Od radości, przez ekscytację, aż po strach, przerażenie i napięcie. Autor przedstawia i zapoznaje nas z piękną relacja między rodzeństwem, ale pokazuje także, że o bliskich, znajomych również trzeba dbać pomagać im wyjść opresji. A nade wszystko autor przenosi nas do fantastycznego świata, pełnego magicznych rzeczy sytuacji i stworzeń. Wyobraźnia z każdym zdaniem, pracuje na najwyższych obrotach. Małe ilustracje, szkice co kilka stron dają nam delikatne podparcie, a jednocześnie nie ingeruje mocno w nasze wyobrażenia. Już same opisy są wystarczające, aby każdy dowolnie, czy to dziecko czy dorosły, wyobrażał sobie swoją wersję bajkowego świata.

Przyjaciółka mamy trójki dzieci, prosi ją o pomoc, a dokładnej o opiekę nad jej córką, Connie. Rodzeństwo nie do końca jest zachwycone, ponieważ dziewczynka nie jest dobrze wychowana, ale wszyscy postanawiają pomoc. Już pierwszego dnia, Connie była nie do wytrzymania, a w dodatku nie wierzyła w Zaklęty Las i Niebosiężne Drzewo. Jednak juz na samym początku, po przybyciu do domu, Connie miała przyjemność poznać Pana Księżyca, a następnego dnia, miała okazję wspinać się na magiczne drzewo i poznać jego mieszkańców. Jej pierwszy raz na Drzewie nie był do końca idealną po przygoda jaka Connie by chciała przeżyć. A na dodatek, przez jej ciekawość, trafiła do krainy, która lada moment miała zniknąć znad Niebosiężnego Drzewa. I tak też się stało. Na szczęście współpraca mieszkańców Niebosiężnego Drzewa i dzieci pomaga im się dostać na skróty do krainy Cudów Niewidów.

Ig co_my_dziś

Po przeczytaniu pierwszej części cyklu "Zaklęty las" nie mogłam przejść obojętnie obok kontynuacji przygód niezwykłego rodzeństwa. I tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że Autorka nie na darmo nazywana jest jedną z najlepszych Autorek klasycznej literatury dziecięcej.

W drugim tomie, do znanej z pierwszej części trójki bohaterów dołącza ich kuzyn Rick. Rodzeństwo dzieli się z nim wiedzą o niebosiężnym drzewie. Jeden z rodzeństwa, Joe zadarł ze stworem z Krainy Na Opak i wpadł w tarapaty. Do dzieci dołączają przyjaciele z Zaklętego Lasu, czyli pan Księżyc, Wróżka Puszka i Rondello i za wszelką cenie chcą pomóc Joemu. Tylko gdzie zdobędą zaklęcie, które uwolni Joego? Natomiast w trzeciej i ostatniej część cyklu Rick wyjeżdża ale do rodzeństwa dołącza Connie, córka przyjaciółki mamy, która przez swoją ciekawość znika w Krainie Cudów Niewidów. Czy i tym razem uda się uratować dziewczynkę i jak zakończy się seria? Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że jestem w pełni usatysfakcjonowana.

Troszkę nam zeszło na czytaniu bo książki nie należą do cienkich, a kiedy czyta się po 2,3 rozdziały przed snem 5 latkowi to za bardzo nie ubywa. Ale sam fakt, że przedszkolak słucha z zainteresowaniem świadczy tylko na korzyść książek. Autorka sprawiła, że każda z przedstawionych przygód tylko na pozór jest do siebie podobna, bo tak naprawdę wszystkie zaczynają się w magicznej krainie zawieszonej nad Niebosiężnym Drzewem, ale jednocześnie każda Kraina niesie ze sobą nowe przygody. Nie ma mowy o nudzie, a czarno białe ilustrace dodają uroku i charakteru tym wspaniałym opowieścią. Polecam!

Ostatnia część ze wspaniałym zakończeniem!

Rick wyjeżdża. Zamiast niego do dzieci dołącza rozkapryszona Connie, która nie wierzy w magię! Oj, jak się zdziwi :D
Przygody są jak zwykle szalone, pełne zawirowań i edukacyjne (nie bądź zachłanny, ciekawski itp). I oczywiście - każda kończy się happy endem

Na zakończenie bohaterowie zmagają się z tajemniczą chorobą swojego kochanego Drzewa. Okazuje się, że odpowiedzialne są za nią... ale nie uprzedzam faktów. Przeczytacie sami! Spojler alert: wszystko kończy się dobrze :)

Cała trylogia jest godna polecenia.

Nam się podobało. Wy sprawdźcie sami :)

Ostatnia część ze wspaniałym zakończeniem!

Na zakończenie bohaterowie zmagają się z tajemniczą chorobą swojego...

www.feminadomi.pl

W trzecim tomie serii "Niebosiężne drzewo" mama Frannie, Beth i Joego dostaje list od swojej dawnej przyjaciółki, która będąc chorą prosi o pomoc i opiekę nad swoją córką Connie. Dziewczynka okazuje się być niezwykle ciekawską i samolubną istotką. Początkowo nie chce i nie potrafi uwierzyć w moc niebosiężnego drzewa. Nawet kiedy spotyka jego niezwykłego mieszkańca nadal uparcie twierdzi, że to niemożliwe. Przez swoją niezaspokojoną ciekawość, mimo braku wiary, odwiedza niebosiężne drzewo, trafiając do krain, w których doświadcza nieprzyjemnych wrażeń.

W Krainie Tajemnic, w której można poznać wszystkie tajemnice świata, Connie przez swoją ciekawość podsłuchuje i poznaje sekret wróżki wskutek czego, za karę, traci głos. Na szczęście wszystkie nieszczęścia jakie ją spotykają są odwracalne. Connie może także odzyskać głos, ale musi udać się do Krainy Hokuspokus. Oczywiście, nie zdradzimy, co jeszcze spotkało ciekawską dziewczynkę, za to bardzo polecamy dowiedzieć się tego, czytając "Mieszkańców Niebosiężnego Drzewa".

W trzecim tomie zwróciłyśmy uwagę na jakże przyjemną Krainę Frajd, w której dzieci mogą pojeździć na słoniach, posmakować najróżniejszych lodów, kręcić się w kółko na karuzeli, czyli doświadczać mnóstwa dobrej zabawy.

www.feminadomi.pl

W pierwszych spotkaniach najgorsze jest to, że prowadzą one do końca. Do rozstania. A wszystkie rozstania są smutne. Szczególnie te książkowe, w których rozstać się trzeba z uwielbianymi bohaterami i światem..

Tak, jest mi smutno, bo oto właśnie przewróciłam ostatnią stronę książki Enid Blyton i muszę się pożegnać z Zaklętym Lasem, Niebosiężnym Drzewem i jego czarującymi mieszkańcami. Przygody, które mnie w nim spotkały, były wprost magiczne i czarujące. A cała trylogia to najwspanialsza pochwała wyobraźni i powrót do lat dziecinnych, jakie dane mi było doświadczyć w książkach. Mieszkańcy Niebosiężnego Drzewa to ostatnia książka z trzech książek magicznym lesie i uwielbiam ją równie mocno jak poprzednie. Jest w niej trochę wspomnień z poprzednich wypraw do krain nad drzewem, trochę sentymentów i starych znajomych (chociaż nie wiem, czy Donnę Dryl można nazwać znajomą 😅),trochę nawiązań do dobrze znanych nam bajek. Ale zdecydowanie Enid Blyton i tym razem nie zabrakło pomysłów na przygody tych uroczych dzieciaków, mieszkańców drzewa, a i nawet samego drzewa. Tak naprawdę, nie trzeba wiele pisać o tej książce, wystarczy do niej zajrzeć, by samemu się przekonać jak mnóstwo zabawy, humoru i śmiechu wnosi ona do życia. To czysty eskapizm, pełen pomysłowości i prostoty. Pełen czułości, ot tak, po prostu. Pełen zabawy i bajecznych czarno białych ilustracji, które dodają nowy wymiar tej wspaniałej opowieści. Może niektórzy powiedzą, że te historie są przestarzałe, ale niech mówią. A ja wciąż będę je ubóstwiać, bo przynoszą one ogrom radości. Bo rzadko które książki pokazują tak wielką potęgę wyobraźni. I już zawsze będę wypatrywać drzew, na które będę mogła się wspiąć, by poszukać swojej własnego Niebosiężnego Drzewa i odkryć czekającą nad nim krainę. Pozostaje mi tylko liczyć na to, że w nasze ręce trafią pozostałe powieści autorki w tak cudownych oprawach.

Wszyscy gotowi? Zabieram Was na wycieczkę, ale nie byle jaką. Wybierzemy się do Zaklętego Lasu, aby finalnie wspiąć się na Niebosiężne Drzewo.

Nie martwcie się. Będziemy mieli najlepszych przewodników. W końcu Joe, Beth i Frannie znają je i jego mieszkańców najlepiej.

A skoro już o mieszkańcach wspomniałam, musicie zapamiętać kilka zasad. Nie zaglądamy do okna Wściekłego Skrzata. To może skończyć się plamami z atramentu na ubraniu. Zawsze, ale to zawsze uważamy na Madame Piorę, bo woda z pomyjami może nas przemoczyć do suchej nitki. A co do Pana Księżyca...jeśli już zjedziemy po poduszkowej zjeżdżalni, pamiętajmy o toffi i oddaniu poduszki wiewiórce 😉

Mimo kilku pułapek i niepewności. Mimo tego, że nigdy nie wiadomo jaka kraina zawitała nad drzewem, gwarantuje ono mnóstwo wrażeń. Takich, które sprawiają, że zapragniecie wracać jeszcze wiele razy.

Historia sceptycznej kuzynki Connie i trójki rodzeństwa jest genialna. Magiczni, oryginalni bohaterowie. Wykreowany, niezwykły świat i mnóstwo przygód - tych zabawnych, ale też niebezpiecznych. To wszystko tu znajdziecie.

Nic dziwnego, że historia o Niebosiężnym Drzewie jest bestsellerem na całym świecie. Dobrze, że teraz możemy ją poznać i u nas ☺️

Do znanego nam już z powieści rodzeństwa - Joe, Frannie i Beth przyjeżdża rozpieszczona i kapryśna córka przyjaciółki mamy, Connie. Dziewczynka od samego początku ukazuje swoją wyższość, przez co dzieci nie chcą się z nią bawić. Connie dowiedziała się o Niebosiężnym drzewie, jednak uparcie twierdzi, że nie wierzy w takie wymysły. Rodzeństwo zabiera dziewczynkę na wyprawę do Zaklętego Lasu, aby uświadomić jej, że istnieją wszystkie zasłyszane przez nią opowieści..
Kiedy docierają na szczyt drzewa, Connie przez swoje złe maniery odjeżdża z Krainy Cudów Niewidów, a przyjaciele muszą ją odnaleźć...

Kolejne cudowne i zabawne spotkanie z bohaterami powieści Enid Blyton. Seria o Zaklętym Lesie ma w sobie tak wiele dobrych cech, siłę przyjaźni, która pokona każdy problem i nauczy wzajemnej życzliwości. Nie dość, że książeczki bawią i dostarczają tak potrzebnej rozrywki i rozbudzania wyobraźni, to dodatkowo uczą, a to bardzo cenię w książkach dla najmłodszych. Format książki został zachowany, podobnie jak w poprzednich tomach jest bardzo kolorowa okładka, która skrywa osobliwe ilustracje, zapewniają kolejną dawka przygód i kolejnie miło spędzony czas z książką.

Serdecznie polecam.

Podczas ostatnich wieczorów odbyłam wraz z córką kolejną fantastyczną leśną przygodę. Na kartach książki jednej z najlepszych autorek klasycznej literatury dziecięcej, po raz trzeci wsłuchiwałyśmy się w szum drzew i w znaczenie tajemniczych zaklęć. Spotkałyśmy się z Connie, z Frannie, z Beth i z Joem krocząc z nimi leśnymi ścieżkami...

Tym razem wszędobylska Connie przepada w Krainie Cudów Niewidów. Przypomnę tylko, że na samym szczycie drzewa znajduje się przejście do zaczarowanych krain, które w poprzednich tomach mięliśmy możliwość poznać.. Przyjaciele, którzy zdają sobie sprawę z tego, że żadna Kraina, która poderwała się do odejścia szybko nie wróci, są przestraszeni. Czy Rondello – mieszkaniec Zaklętego Lasu będzie potrafił pomóc Connie?? Czy całą grupę czeka wyprawa do kolejnej nieznanej wcześniej Krainy aby odnaleźć dziewczynkę??

Gwarantuję podczas lektury wiele niesamowitych chwil i dobrą zabawę. Podążając za bohaterami przeżyjemy fantastyczną przygodę, ale też poznamy smak prawdziwej przyjaźni i lojalności. Autorka w cudowny sposób przenosi młodego czytelnika do świata magii, snując ciekawą opowieść. Lektura idealna na oderwanie się od otaczającej nas obecnie rzeczywistości, zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców.

Polecamy serdecznie.

Tym razem wszędobylska Connie...

• Półka Julka
  • Wydawnictwo Znak Emotikon