Życie w obecności Boga

2022-02-02
2022-02-02
Karolina Wilamowska
Bóg wiara Franz Jalics

"Jak doszło do powstania rekolekcji kontemplatywnych? Zacznę od anegdoty. Na Nizinie Węgierskiej stoi juhas, opiera się na grubym kiju i spogląda w dal. Podchodzi do niego dziennikarz i pyta: Nad czym rozmyślacie, dobry człowieku?" Na co juhas odpowiada: "A to wydaje się panu, że ja mam czas na rozmyślania?". Co się tu wydarzyło? Na czym polegało nieporozumienie? Dziennikarza interesują nowości, wszystko to, co się zmienia, to, czego wczoraj jeszcze nie było, i to, co jako sensację da się opublikować. Nosi w sobie miejski zgiełk, a głowę zaprząta mu tysiąc myśli. Wydaje mu się, że świat wewnętrzny juhasa także wypełniają myśli i obrazy. Juhas natomiast, jeśli ma czas, nie myśli, ale patrzy. Przyroda pozwala mu osiągnąć spokój, w którym wszystko jest proste i harmonijne. Napotykamy tutaj dwa wyobrażenia o życiu. Dziennikarza interesuje wiedza, juhas podąża ku mądrości. Wszyscy kryjemy w sobie oba te typy. Wszystko zależy od tego, któremu z nich pozwalamy się rozwinąć."

Książka interesująca. Pierwsza część pozwala w przystępny sposób zapoznać się z postacią o. Franza Jalicsa. Druga część natomiast rozwija i wyjaśnia relację metody rekolekcyjnej ojca do Ćwiczeń duchownych św. Ignacego z Loyoli. Ta część jednak wymaga już pewnej orientacji w temacie i chociaż częściowej znajomości tej drogi poznania Boga.

• Brak w bibliotece
  • 🎓 Polecone przez wykładowców
  • Religia
  • 📚 Posiadane