rozwińzwiń

Podróż przez stepy Astrachania i na Kaukaz 1797-1798

Okładka książki Podróż przez stepy Astrachania i na Kaukaz 1797-1798 Jan Potocki
Okładka książki Podróż przez stepy Astrachania i na Kaukaz 1797-1798
Jan Potocki Wydawnictwo: Virtualo Darmowa Klasyka literatura podróżnicza
142 str. 2 godz. 22 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Tytuł oryginału:
Voyage dans les steps d’Astrakhan et du Caucase
Wydawnictwo:
Virtualo Darmowa Klasyka
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
142
Czas czytania
2 godz. 22 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Joanna Olkiewicz, Leszek Kukulski
Tagi:
podróż Azja Środkowa Kaukaz Rosja historia Azja podróże buddyzm etnografia islam
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Antologia poezji polskiej Niezapomniane Strofy Krzysztof Kamil Baczyński, Seweryn Goszczyński, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Zygmunt Krasiński, Jan Lechoń, Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Wincenty Pol, Jan Potocki, Juliusz Słowacki, Stanisław Wyspiański
Ocena 9,0
Antologia poez... Krzysztof Kamil Bac...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/2014 (520-521) Jan Potocki, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Ocena 9,0
Literatura na ... Jan Potocki, Redakc...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1047
999

Na półkach: , , , , , , , ,

Jan Potocki to autor nie tylko „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Piszący po francusku arystokrata odbył także wiele podróży, które opisał, również w języku Woltera. Na szczęście dostępne są one w postaci elektronicznej, za darmo i do tego jeszcze współcześnie przetłumaczone.
No cóż, tak jak Jan Potocki pewnie nikt z czytelników nie będzie podróżował. Nie chodzi tylko o środki transportu – konie, wozy i statki, ale towarzystwo. Autor wyruszył z liczną służbą, do tego uzbrojoną (2 muszkiety i 7 strzelb). Zatem podróż była wówczas domeną ludzi bardzo zamożnych i być może z tych czasów datuje się powiedzenie „kto nie ma miedzi, ten w domu siedzi”.
Wraz z autorem wyruszamy z Moskwy i po burzliwym rejsie Wołgą, z małymi stepowymi przystankami dostajemy się do Astrachania. W trakcie okazuje się, że po największej rzece Europejskiej części Rosji grasowali … piraci rzeczni. Następnie kieruje się na Kaukaz (nie mylić z Zakaukaziem),gdzie zwiedza okolice rzeki Terek i dzieli się z czytelnikami spostrzeżeniami na temat m.in. Czeczenów, Inguszów, Alanów, Osetyńców, Czerkiesów i innych żyjących tam ludów. Wraca przez obecny Krasnodar (Jekatierynodar) i Tamań.
Potocki miał w sobie naturę geografa, historyka, ale także etnografa i antropologa kultury. Opisuje poszczególne narody czy grupy ludności, wyjaśniając ich pochodzenie, religię, sposób organizacji społecznej, to z czego żyją (pasterstwo, myślistwu, uprawy ale i … rabunek). Opisuje stroje potrawy, nawet kobiece nakrycia głowy i o ile to fryzury. Podaje źródła swoich informacji, którymi są przeważnie dostojnicy rosyjscy na pograniczu cesarstwa bądź przedstawiciele opisywanych narodów i kultur lub ich sąsiedzi. Często informatorami są ormiańscy kupcy, docierający prawie wszędzie.
Z wiedzy tej czyni użytek opisując także – nie objęte podróżą – organizmy państwowe Azji Środkowej (m.in. chanaty Chiwy, Buchary i Kokandu) i wspólnoty buddyjskie w Mongolii, Chinach i Tybecie (m.in. osobę Dalaj Lamy),
Potocki otwarty jest tez na lokalną przyrodę, przede wszystkim faunę. Opisuje np. widzianego po raz pierwszy wielbłąda dwugarbnego, który wygląda inaczej niż w na rysunkach w europejskich książkach. Jednym słowem, pomimo niezbyt ciekawego początku, nie sposób się nudzić. I jeszcze jedno – Potockiemu, tak jak i Kapuścińskiemu, towarzyszą w podróży … „Dzieje” Herodota.

Jan Potocki to autor nie tylko „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Piszący po francusku arystokrata odbył także wiele podróży, które opisał, również w języku Woltera. Na szczęście dostępne są one w postaci elektronicznej, za darmo i do tego jeszcze współcześnie przetłumaczone.
No cóż, tak jak Jan Potocki pewnie nikt z czytelników nie będzie podróżował. Nie chodzi tylko o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Literatura polska
    1
  • Podróże
    1
  • Posiadam e-book
    1
  • Kaukaz
    1
  • Zakaukazie
    1
  • Azja Środkowa
    1
  • Przeczytane
    1
  • Azja
    1
  • Literatura francuska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Podróż przez stepy Astrachania i na Kaukaz 1797-1798


Podobne książki

Przeczytaj także