Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Okładka książki Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka Eliane Retz
Okładka książki Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka
Eliane Retz Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Wild child
Wydawnictwo Natuli
2022-12-08
2022-12-08
Magdalena Kaczmarek
poradnik rodzicielstwo macierzyństwo wychowanie więzi dla rodziców emocje psychologia wychowanie dzieci

Jak wszystkie pozycje tego wydawnictwa- uwielbiam ❤️

Jak wszystkie pozycje tego wydawnictwa- uwielbiam ❤️

Dużo przykładów, dużo wyjaśnień jak wychowywać dziecko. Na razie przydatna, zobaczymy w praktyce. :)

Mądra i ciekawa pozycja. Dodaje otuchy, pokazuje sensowne (choć nie zawsze łatwe) rozwiązania. Warto przeczytać i popatrzeć na rodzicielstwo z perspektywy dziecka.

Jedna z najciekawszych i najbardziej inspirujących książek o wychowywaniu dziecka, jaką przeczytałam. Poza dużą dawką wiedzy (trochę teorii, ale też sporo opisywania jak coś zastosować w praktyce i konkretne przykłady) podoba mi się przesłanie: więcej luzu, mniej perfekcyjności. Pomaga też zrozumieć sposób myślenia dziecka :)

Ta książka budzi we mnie złość. Złość na te wszystkie schematy i frazesy, którymi częstują nas dziadkowie, sąsiedzi czy inni ludzie mający pomysły na to, jak wychowywać nie-swoje dzieci. Bo dzięki lekturze tej książki ja chcę być jeszcze bardziej lwicą i stać murem za moją córką. I robię to i będę to robić. A tak trudno mieć przeciwko sobie świat, który się obraża, że ja jako matka nie uznaję tego, że mojemu dziecku - dziewczynce "nie wypada się tak zachowywać".

Najwidoczniej trzeba podsuwać tę książkę wszystkim prawiącym swoje "mądrości". I liczyć na to, że coś dobrego z tego wyniosą.

I wszystko poparte badaniami naukowymi!
Serdecznie polecam.

Pouczająca, obejmująca swoim zakresem nie łatwy do ujęcia w jakiekolwiek ramy temat. Wild child, czyli dziecko w swoim żywiole, naturalne, bez kulturowych ograniczeń. Autorki w świetny sposób pomagają zrozumieć, nie rzadko, trudne zachowania dzieci, a także na licznych przykładach prezentują, jak można radzić sobie z wymagającym sytuacjami. Jeśli komuś zależy na przełamaniu schematów, w jakich był wychowywany, lektura ta jest godna polecenia.

Poradnik dla rodziców w duchu rodzicielstwa bliskości. Głównie dla rodziców dzieci żłobkowych i przedszkolnych.

Wydawnictwo Natuli zaskarbiło sobie moją uwagę takimi książkami jak "Granice dzieci i dorosłych", "Uwaga, złość!", czy "Jak zrozumieć małe dziecko". Całkiem sporo już od nich przeczytałam, a założenia rodzicielstwa bliskości, czyli najbardziej popularnego w obecnych latach, też nie są mi obce. "Wild child..." nie wniósł dla mnie niczego nowego do tematu. Po tę pozycję sięgnęłam, by dostać podpowiedź co robić z trudnymi zachowaniami dziecka. Początkowo książka tłumaczy podstawy teoretyczne na których się opiera, a później przechodzi do porad bardziej praktycznych, a nawet rozwiązań konkretnych problemów. Niestety, te rozwiązania można w sumie skrócić do "Miej nieograniczoną cierpliwość!". No cóż, faktycznie wychowanie dziecka faktycznie wymaga oceanu cierpliwości, nie można tu im nie przyznać racji.

Może jakbym nie była tak głęboko oczytana w temacie, to ta pozycja byłaby dla mnie bardziej odkrywcza. Wydawnictwo Natuli generalnie bardzo polecam.

Jestem bardzo miłe zaskoczony tą pozycją. Jeszcze w trakcie czytania zacząłem stosować niektóre proponowane założenia i muszę przyznać, że działają :)

Wild child to po prostu małe dzieci, które są dzikie, nie dbają o konwenanse i zasady, zachwycają się prostymi rzeczami, a czasem rozemocjonowane rzucają się na podłogę w sklepie.

„Wychowanie to przykład i miłość – nic więcej”. Z książki przebija się przesłanie – mniej perfekcjonizmu, więcej luzu. Wrażliwości w kontakcie z płaczącym niemowlakiem, a następnie z rozwścieczonym małym dzieckiem można się nauczyć – to bardzo istotne odkrycie teorii przywiązania. Dopiero uczymy się chodzić jako rodzice, być 'wystarczająco dobrym' to wszystko. Warto pozbyć się perfekcjonizmu. Potrzeba więzi jest nam wrodzona. Jej jakość jest wynikiem współpracy różnych czynników, które się z nią wiążą, ale których nie warto traktować jako kluczowe. Relację rodzic- dziecko wzmacniają rytuały, wspólne głośne czytanie, śpiewanie oraz zabawa.
Książkę polecam każdemu rodzicowi. Wyróżnia ją to , że odnosi się nie tylko do niemowląt, ale i do kilkulatków, czego brakowało mi w dotychczas czytanych poradnikach. Znajdziemy w niej wiele wyjaśnień, uspokojeń i porad oraz gotowych rozwiązań. Coraz więcej rodziców chce być dla swoich pociech najlepszą wersją i dbają o bezpieczną więź przywiązania, dzięki czemu powstają takie poradniki jak ten. Każde dziecko to wild child, potrzebujące więzi i poszanowania potrzeb.

#bababook — codzienna zachęta do czytania
wpis sponsorowany
—----

Rezyliencja, którą nazwałabym jedną z ważniejszych kompetencji przyszłości, jest zdolnością podnoszenia się po upadkach, niezależnie od tego, co się dzieje, to odporność psychiczna, a kształtować ją może wychowanie w miłości, w relacji, w której dziecko czuje przywiązanie i bezpieczeństwo, gdzie na przykładzie opiekunów uczy się, jak traktować siebie i innych, jak ze spokojem radzić sobie z wyzwaniami, jak akceptować i rozumieć swoje i cudze uczucia.

Garść teorii wychowania: przywiązania, porozumienia bez przemocy czy rodzicielstwa bliskość, wyjaśnianie stylów wychowania i ich konsekwencji to zaledwie pierwsza część poradnika „Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka” napisanego przez Eliane Retz, Christiane Stellę Bongertz (tłum. Magdalena Kaczmarek) i wydanego przez Natuli - dzieci są ważne. Książka pokazuje, jak uczymy się bycia rodzicami, jaką mamy historię więzi i co zrobić, by nie musieć się każdorazowo zastanawiać, czy na pewno nasze zachowania wzmacniają więź, nie blokują potrzeby autonomii i eksploracji.

Rodzicielstwo zorientowane na więzi i potrzeby to wychowanie, w którym wysyła się przekaz, że bez względu na emocje: smutek, złość, wściekłość, podoła się wszystkiemu razem, kocha się człowieka taki, jakim jest, bo zawsze jest wart miłości. Książka wyjaśnia zatem, że bunt dwulatka jest bardzo ważną potrzebą i pokazuje, jak można ją zaspokajać z pełnym zrozumieniem swoich i dziecięcych granic. Ukazano w niej także sytuacje dnia codziennego i sposoby na rozwiązywanie konfliktów.

W “Wild child” nie brak badań naukowych, wartościowych porad, jak zredukować stres. Bez lania wody, bez nadmiaru terminologii naukowej. I najważniejsze: tytułowe dzikie dziecko to takie, które jest dzikie w działaniu i myśleniu, a zatem kreatywne i z chęcią do eksplorowania życia, uczenia się siebie, emocji, budowania relacji. Istnieje sposób na niezabicie tej dzikości, na wzrastanie z nią, ale tym, co ją karmi jest więź. To poradnik, który powinni przeczytać wszyscy, nie tylko opiekunowie.

#babaodpolskiego #wildchild #rozwój #autonomia #wychowanie #czytambolubię #poradnik #mamaczyta #tataczyta

#bababook — codzienna zachęta do czytania
wpis sponsorowany

• Dziecko
  • Rodzicielstwo
  • 52 książki 2023

Dodaj cytat z książki Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka