Egzorcysta. Historia prawdziwa

Replika
2022-02-22
2022-02-22
Martyna Plisenko

Rozczarowała mnie ta książka. I nawet nie chodzi o to , że jest zła , bo jest spoko , ale o to że jest to ta sama historia , którą przeczytałem jakiś czas temu w książce – „Opętany” Jedyne co je różni to fakt , że w tej jest kilka zdjęć i więcej opisów związanych z różnymi egzorcyzmami

Nie znam osoby, która choćby nie słyszała w swoim życiu o głośnym filmie "Egzorcysta" Williama Friedkina z 1973 roku. Film ten, podobnie jak powieść na której był oparty, jest moim zdaniem jednym z najlepszych horrorów w historii kina, a nawet zaryzykuje stwierdzenie, że najlepszym. Mało kto jednak wiedział, że opowieść napisana przez Williama Petera Blatty'ego była z kolei inspirowane prawdziwym wydarzeniami z 1949 roku. Zatem przenieśmy się do St. Louis tego jakże tajemniczego i jednocześnie strasznego czasu.

Rodzina trzynastoletniego Robbiego zaczyna pewnego dnia odbierać niepokojące odgłosy drapania, szurania i stukania w ich domu. Można byłoby stwierdzić, że to zwykłe myszy, ale w krótkim czasie zjawiska nasiliły się i zaczęły objawiać swą aktywność wokół samego Robbiego. Samoistnie podnoszące się łóżko było niczym wobec tego, co miało spotkać wkrótce nastolatka. Kiedy sytuacja poczęła coraz to gwałtowniej ustępować zdrowemu rozsądkowi, do akcji wkroczyli jezuici, a na ich czele stanął Egzorcysta.

Autor książki, którą tu opisuje, będącej zarazem napisaną w formie zbliżonej do reportażu, wykonał kawał znakomitej roboty. Nie tylko udało mu się porozmawiać z żyjącymi jeszcze wówczas świadkami tamtych zdarzeń, ale też dokładnie i wnikliwie przeanalizował wszelkie możliwe opcje dając tym samym czytelnikowi możliwość wyboru, by ten mógł wygłosić swój własny osąd. Uważam takie podejście za najlepsze z możliwych, bowiem nie tylko pozwala wybadać poniekąd sprawę na własną rękę, lecz i nie pozwala zamknąć umysłu w bańce ograniczeń. Ogromną zaletą jest dla mnie pojęcie otwartej głowy, ponieważ tylko w ten sposób da się spojrzeć na temat opętań bez uprzedzeń. Mając do dyspozycji tak dobrą formę otrzymałem jeszcze treść wyśmienicie balansującą na granicy literatury popularnonaukowej a najczystszej grozy, którą zostałem poczęstowany, odczuwając niekiedy coś na kształt niepokoju.

Zadziwiający jest też fakt, jak bardzo owe zjawisko z 1949 roku wpłynęło na osobowości związane z egzorcyzmami. Tym bardziej uświadamia mnie to, że tamte wydarzenia mogły być faktycznie pochodzenia paranormalnego, którego nie da się w stu procentach wyjaśnić. Jak wiecie, nie jest to pierwsza książka o tej tematyce, jaką w życiu przeczytałem, a i sam znałem osobę, którą była świadkiem owego rytuału, toteż cenie sobie każde spojrzenie na tego rodzaju literaturę. Troy Taylor spisał się na medal oddając w ręce czytelnika tak dobrze i z sercem napisaną książkę dającą odpowiednio do myślenia i co najważniejsze nie narzucającą swojej woli, tę bowiem każdy człowiek otrzymał od swego urodzenia dysponując nią jak tylko chcę.

Do znudzenia będę to pisać pod książkami Repliki - KOREKTA, KOREKTA, KOREKTA. To jest po prostu straszne jakie ten wydawca ma podejście do poprawności tekstu. W pierwszej wersji mojej magisterki było mniej błędów niż tutaj.

Przeczytałam ją w dwa wieczory. Miałam już wcześniej do czynienia z książkami o tematyce paranormalnej i normą jest w nich, że opisywana historia określana jest jako ta „o której nikt nigdy nie słyszał", albo „najgorsza ze wszystkich". Bez wątpienia więc w Stanach znajduje się wiele miejsc, które miały doświadczyć prawdziwego zła i potworności nad potwornościami...

Ta historia rzeczywiście jest „tajemnicza", ale nie mam na myśli nic zagrobowego, tylko brak rzetelności. We wcześniejszych publikacjach, poświęconych jednemu przypadkowi nawiedzenia lub opętania, czytelnik miał dostęp do rodziny, która tego doświadczyła, często pojawiały się wizerunki wnętrza domu, przytaczano relacje wielu świadków. O tej sprawie nikt nie chce rozmawiać, a jedyny ksiądz, który dosłownie biegał z każdą informacją do mediów, nie dość, że jest niewiarygodny, to jeszcze został odsunięty od sprawy przez samego egzorcystę. Autor dotarł do mężczyzny, który został opętany jako dziecko, ale ten nic nie pamięta z tamtych wydarzeń. Sporo jest tutaj miejskich legend, dowody zaginęły albo nikt nie chce ich upubliczniać.

Gdzieś w połowie zrobiłam się bardzo znużona tą lekturą, bo opisy egzorcyzmów ciągnęły się i ciągnęły w nieskończoność, a rzadko pojawiały się w nich nowe informacje, raczej przytaczano wciąż te same schematy postępowania. Z jednej strony to rozumiem, bo księża mierzyli się z tym wszystkim przez wiele tygodni, więc czytelnik może się poczuć zmęczony, jak oni (może to był taki zabieg?). Z drugiej jednak - można zasnąć.

Podsumowując, z pewnością polecam ją każdemu, kogo ciekawi niewytłumaczalne.

Ta...

Niezwykle mocne zakończenie czytelniczego roku 2022r. Książka mimo tego, iż jest swego rodzaju reportażem napędza stracha dużo bardziej niż niejeden kryminał/thriller.

2002

Uwielbiam takie historie. Obrazowo opisane egzorcyzmy powodują uczucie mocnego niepokoju. Czy to co opisał autor jest prawdą pozostaje pod znakiem zapytania co sam podkreśla. Dla mnie dobra lektura.

Gdyby nie sprawa Rolanda Doe, nie powstałby najgłośniejszy horror wszech czasów – Egzorcysta. Najsłynniejszy przypadek opętania w historii Ameryki miał miejsce w St. Louis w 1949 roku i do dziś owiany jest tajemnicą.
Stworzona na kanwie wydarzeń w St. Louis powieść Williama Petera Blatty’ego i jej ekranizacja były fikcją. Natomiast Taylor wchodzi w głąb prawdy o tym, co wydarzyło się w 1949 roku. Śledzi kolejne kroki podejmowane przez rodzinę Robbiego zmagającą się z demonem. Opisuje trudną podróż do St. Louis, niesamowite zjawiska towarzyszące opętaniu i ostateczną walkę stoczoną przez egzorcystę.

Ta książka napędzi wam stracha, bardzo rzetelnie i ciekawie opisana, wydarzenia w niej opisane przyciągają uwagę czytelnika, wzbudzają dużą ciekawość, ta historia porwie już od pierwszych stron.W tej tematyce jest dobrze dopracowana, a w niej zawarte informacje są autentyczne i interesujące, poczujecie się mocno zaintrygowani. Autor opisuje w niej rzeczy z którymi zwykły człowiek nie miał do czynienia. To mocna lektura, która wam pozwoli ocenić w co wierzycie, a w co nie. Jeśli interesuje was temat opętań, egzorcyzmów to ta pozycja się świetnie sprawdzi, zresztą jak każda inna pozycja z tej serii jest warta przeczytania. Sprawdzi się również dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tą tematyką i chcą się dowiedzieć czegoś więcej.

Egzorcysta. Historia prawdziwa Troya Taylora jest opowieścią o egzorcyzmie, który miał wpływ na twórcę Egzorcysty William Peter Blatty,ego i na powstaniu przerażającego horroru o tym samym tytule. Książka zapowiadała się nie tylko ciekawie, ale również przerażająco, bo tematyka egzorcyzmów i opowieści o nawiedzonych domach, duchach lub zjawach mają moc przyciągania. Nieraz taka książka jest bardziej przerażająca niż nie jeden horror, bo przedstawia prawdziwą historie tak niewiarygodną, lecz prawdziwą, która potrafi wzbudzić grozę i niepokój w czasie czytania.

Książkę Egzorcysta. Historia prawdziwa można ja podzielić na trzy części, w których poznajemy nie tylko losy Robbiego, lecz sam autor przedstawia kilka innych późniejszych egzorcyzmów jakie zostały przeprowadzone. W pierwszej części skupia się właśnie na tych wydarzeniach przedstawiając poszczególne znane nieraz przypadki opętania jakie pojawiły się. Niektóre zostały przeniesione na ekran w rodzaju filmów przedstawiających prawdziwą historie poszczególnych bohaterów tamtych zmagań. Ciekawy pomysł na sięgnięcie po nie przez autora i dodanie we wczesnej części obrazów poszczególnych przypadków opętań i ich przebiegów wraz z egzorcyzmami jakie zostały przeprowadzone. W drugiej części autor skupia się na przypadku z tysiąc dziewięćset czterdziestego dziewiątego roku ukazującego walkę z siłami zła, które nie dawały spokoju Robbiemu. W tym momencie oprócz samych rytuałów dostajemy obraz rodziny postawionej przed horrorem każdego dnia związanym z zachowaniem ich syna. Skupiając się nie tylko na samych egzorcyzmach i przerażających wydarzeń jakie w nich pojawiały się. Autor ukazuje dramat rodziny walczącej z niepokojącymi zdarzeniami jakimi są świadkami każdego dnia i uwolnieniem syna spod panowania złych mocy. Jednak zachowując neutralność w kwestii egzorcyzmów i samego opętania Troy Taylor nie opowiada się po żadnej stronie. Czy rzeczywiście doszło do niego, a może o coś innego zupełnie chodziło. Mimo pewnego sceptycyzmu jeśli chodzi o ten przypadek zostajemy z podjęciem decyzji sami, bo tak wszystko jest napisane, że pozostawia nam decyzje, czy wierzyć w to co zdarzyło się lub samemu próbować za pomocą przedstawionych faktów podjąć decyzje w tej kwestii. Trzecia część dzieje się już po wydarzeniach i przedstawia nie tylko próbę wyjaśnienia przerażających zdarzeń, ale też pozostawia pewne pole do domysłów.

Książka Egzorcysta. Historia prawdziwa jest przerażającą opowieścią o zmaganiach dobra ze złem, które przyprawiają o dreszczyk w czasie czytania. Autor zachowując obiektywizm i nie narzucając swoje zdanie w tej kwestii pozostawia nam podjęcie decyzji. Powtarzające się sceny walki z siłami zła atakującymi niespodziewanie wzbudzają niepokój w czasie czytania. Zachowanie samego chłopca jest tak zmienne, że niczego nie możemy być pewni. Opisy samych egzorcyzmów są przedstawione na podstawie świadków tamtych wydarzeń. Pozostawiły ślad w psychice ludzi biorących w nim udział na zawsze i autor starał się z dostępnych relacji, pozostawionych dokumentów i świadków stworzyć obraz wydarzeń z tamtego okresu. Przerażające elementy egzorcyzmów podczas walki ze złem dotyczących zachowania Robiego robią niesamowite wrażenie. Jesteśmy świadkami jak zwykłe życie rodziny zamienia się w piekło i dramat rodzinny. Historia niesamowita, ale prawdziwa jaka wydarzyła się naprawdę. Dlatego bardziej przerażająca niż nie jeden horror. Oparta została na mało znanym egzorcyzmie, który mimo wszystko odcisnął piętno na kolejnych takich sprawach o opętanie i miał być wyznacznikiem jak postępować.

Sięgając po Egzorcysta. Historia prawdziwa nie wiedziałem czego spodziewać się po książce mając na uwadze, że jest to opowieść prawdziwa o mało znanym opętaniu jakie przeszedł Robbie w nastoletnich latach. Autor nie zgrywa eksperta wiedzącego wszystko, nie wyciąga daleko idących wniosków, pisze może czasami zachowawczo, ale pozostawia nam ocenę przytoczonego przypadku i podjęcie decyzji w kwestii co tak naprawdę wtedy wydarzyło się. Takie postawienie sprawy spodobało mi się, bo nie jest jednorodne, lecz każdy może wyrobić sobie o tym przypadku zdanie. Opisy egzorcyzmów są ukazane bardzo dobrze, może powtarzają się nieraz, lecz nie przeszkadzało mi. Sam przypadek Robbiego jest interesujący i zarazem przerażający. Do tego dochodzi wzmianka o innych późniejszych przeprowadzonych egzorcyzmach, w których autor również nie staje po żadnej stronie przytaczając takie przypadki. Historia Robbiego posłużyła do stworzenia mrocznej opowieści grozy pod tytułem Egzorcysta napisanej przez William Peter Blatty,ego. Później sfilmowanej pod tym tytułem, gdzie zmieniono kilka rzeczy, lecz sam obraz przedstawia przerażającą walkę dobra z siłami zła. Podobno ludzie po obejrzeniu czuli się nie komfortowo i bali się wszystkiego, bo sam obraz wywoływał przerażenie. Film Egzorcysta stał się kultowym horrorem z tamtego okresu, który nadal robi wrażenie.

Wracając do książki jest napisana przystępnie, dobrze i wciąga podczas czytania. Nie spodziewałem się tak dobrej pozycji i jestem zadowolony z tego co otrzymałem. Może ma drobne jakieś mankamenty jednak nie przeszkadzały mi w czytaniu. Historia jest przerażająca niczym nie jeden horror, wciąga i trzyma w napięciu. Grozy dodaje fakt, że opowieść o tym opętaniu wydarzyła się naprawdę. Co tu dużo mówić dla fanów prawdziwych strasznych opowieści o duchach, nawiedzonych domach, egzorcyzmach i wszystkiego niewyjaśnionego będzie to dobra pozycja. Dlatego nie nudziłem się w czasie czytania i świetnie spędziłem z nią czas niczego nie żałując, ze po książkę sięgnąłem. Egzorcysta. Historia prawdziwa oparta na faktycznych wydarzeniach wywołuje niepokój i przeraża wydarzeniami w jakich uczestniczyli bohaterowie. Mam nadzieje, że jeszcze coś zostanie wydane autora, bo Egzorcysta spodobał mi się bardzo ze względu na nieprzymuszanie do własnych teorii przez autora, tylko pozostawienie wszystkiego w rękach czytelnika jeśli chodzi o wyrobienie sobie opinii na temat tego egzorcyzmu. Książka ciekawa, trzymająca w napięciu i poruszająca przerażającą tematykę opętania.

Pozycja ciekawa, jednak opis sesji egzorcyzmów staje się powtarzalny i co kilka stron czyta się w zasadzie to samo.

Witajcie 🦋

Czy mamy tu fanów grozy ?
Ta książka jest zdecydowanie dla tych , którzy lubią się bać.

Powszechnie wiadomo ,że historię o duchach , nawiedzeniach ,demonach czy egzorcyzmach są chyba najbardziej popularne i dla mnie zdecydowanie najbardziej przerażające.
Czy czytając bardziej kieruje nami fascynacja ,chęć zrozumienia czy może możliwość poczucia nutki adrenaliny i szybciej bijącego serca ?
Być może wszystko po trochu.

Ta pozycja od @wydawnictworeplika z pewnością napędzi Wam stracha i jak przekonuje autor pozwoli sobie wyrobić opinie w pewnych kwestiach.
Autor porusza tutaj historię ,która możecie znać z filmu bądź książki ,, Egzorcysta" lecz o ile tam większość jest fikcją w tej książce poznacie historię prawdziwą.
To właśnie tutaj poznacie wiele szczegółów,które nigdy wcześniej nie zostały ujawnione.
Do dziś szczegółowy opis egzorcyzmu Ronalda jest pilnie strzeżony w Watykanie . To bardzo tajemniczy przypadek , pełen niedomówień , poniekąd strzeżony i nie mający nigdy wyjść na światło dzienne . Jednak autor po krotce zanalizuje z Wami i inne sławne przypadki, z których powstały ekranizacje a co najlepsze nie narzuci Wam swojej opinii tylko pozwoli abyście sami zdecydowali w co wierzyc ,a w co nie .

Nawet jakiś czas po lekturze na samo wspomnienie przechodzą mnie dreszcze , Jeśli tak jak mnie ciekawią Was takie historie sięgnijcie po tę książkę .
Bo czy wierzysz czy nie ,niektóre rzeczy dzieją się wbrew logice .

Za książkę dziękuję @wydawnictworeplika

Witajcie 🦋

Czy mamy tu fanów grozy ?
Ta książka jest zdecydowanie dla tych , którzy lubią się bać.

• Horror
  • Literatura faktu