Szkarłatny płatek i biały

Michel Faber Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Crimson petal and the white
literatura piękna
Maciej Świerkocki
Don Kichot i Sancho Pansa
literatura angielska Sugar Londyn powieść wiktoriańska

Początek może znużyć ale chwilę potem historia głównej bohaterki wciąga niesamowicie. Ciekawe studium przypadku jak skutecznie dążyć do celu i co może pójść nie tak. Tak naprawdę nie wiem czy mimo sympatii do bohaterki Sugar była pozytywną postacią czy może po prostu bardzo wyrachowaną, dążącą po trupach do celu. Warto sięgnąć po tą książkę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moje pierwsze spotkanie z tym autorem nie należało do przyjemnych, bo "Pod skórą" to w mojej ocenie książka kompletnie pomylona. Na szczęście tym razem było znacznie lepiej.

Nie żeby pociągły mnie historie, w których tematem numer jeden są losy pań lekkich obyczajów. Raczej zadecydował o tym klimat XIX Londynu. Autor bardzo interesująco opowiada całą historię, w...

Epicki rozmach, o którym możemy już przeczytać na okładce książki, nieco zmienił, a może tylko chwilowo zaburzył moją perspektywę. "Szkarłatny płatek biały" napisany jest w sposób, który faktycznie przenosi nas w czas i miejsce akcji. Opisy miejsc, ubiorów, ludzi, uczuć, przeżyć, myśli i wyobrażeń tworzą tło którym niemal przesiąkamy. Ich szczegółowość sprawia, że ta...

Realia wiktoriańskiego Londynu, brud, nędza, bogaty fabrykant, fantazjująca o zbrodni na mężczyźnach prostytutka, moralność epoki, świetnie przybliżone postacie. Powieść z XIX wiecznym rozmachem klasyki gatunku. Bomba

Bardzo ciekaw, czytelnik wczuwa się w klimat XIX-wiecznego Londynu.

Okładka [kusząco]: "To zmysłowa powieść w stylu Dickensa"; Ja [sceptycznie]: "Ta, nie zes*jmy się" - no bo już tyle rzeczy wydawcy mi nieodpowiedzialnie obiecywali i przeważnie nie kończyło się to niczym dobrym. A tu co? Właściwie (i na szczęście, nie umniejszając Dickensowi) nie jest to powieść "w stylu", ale jeśli się dostanie w zamian zaskakująco przekonującą powieść...

Według "Guardiana", jeśli wierzyć reklamie z okładki, tak pisałby Dickens, gdyby wolno mu było mówić o wszystkim. Według mnie to dobrze, że Dickens był człowiekiem z poczuciem humoru, bo inaczej mógłby się za to stwierdzenie obrazić.

Faber zaczyna z przytupem - eksperymentami z pierwszoosobową narracją i tajemniczym zawiązaniem fabuły w mrocznych zaułkach Londynu. Szkoda...

Wielka powieść. Przenosi w świat wiktoriańskiego Londynu, czy tego chcemy czy nie... Nic nie jest tu oczywiste, nawet to , że brakuje klasycznego zakończenia, nie wiemy co się stanie z bohaterami, może być z jednej strony dużą zaletą, a z drugiej wadą tej pozycji.
Na pewno warta polecenia!

Najbardziej za to cenię Fabera, że każda jego książka jest całkowicie inna w stylu, tematyce, atmosferze. Za każdym razem totalne zaskoczenie. Ta jest jego pierwszą powieścią, którą pisał prawie 25 lat. Cudownie oddany klimat dawnego Londynu, bardzo wiarygodnie przedstawiona sytuacja kobiet w zdominowanym przez mężczyzn społeczeństwie i bardzo sensualne sceny erotyczne. Czy...

Porządna lektura (objętościowo jak i jakościowo).

Fabuła wciągająca oraz interesujaca ze strony historycznej, kulturalnej oraz społecznej.

O zakłamaniu, obłudzie; codziennym życiu londyńskiej biedoty i bogaczy w realiach wiktoriańskiej Anglii.
Napisana dosyć mocnym, niekiedy wulgarnym językiem, który może dla niektórych wydać się zbyt prostacki.
Nie brakuje mocnych...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to