Drogie dziecko

2021-12-24
2021-12-24
Agata Chyla
Chiny Tajwan Daleki Wschód Azja Wschodnia literatura tajwańska

„– Wy­star­czy, że je­steś obok, a je­stem szczę­śli­wa”.
To zbiór dziesięciu opowiadań, które przedstawiają różne historie poszczególnych osób w sposób zdyskwalifikowany. A sama autorka jest głosem współczesnych tajwańskich kobiet.
W końcu, w któ­rym wieku my ży­je­my, chyba ko­bie­ty nie muszą już roz­kła­dać nóg i z za­ci­śnię­ty­mi zę­ba­mi prze­cze­ki­wać aktu za­płod­nie­nia?”
Do tej pory w niektórych częściach światach i kulturach rolą kobiet jest rodzenie dzieci i ich wychowanie natomiast żyjemy w 2023 roku, a niektóre kraje nadal są na etapie tabu i "współczesnego średniowiecza", tak jak kultura azjatycka, mam tu na myśli Tajwan. W mojej opinii kobieta powinna i ma prawo decydować, czy chce zostać matką albo wyjść za mąż, a nie być traktowana tylko jako "narzędzie rozrodcze". Jeśli chodzi o związki małżeńskie, które poniekąd są również zawierane tylko dla "papierka" i gwarancji prawnej dla par i ich przyszłych pociech to szczerze mówiąc, można wiele nad tym się rozwodzić...
Drogie Dziecko autorstwa Maruli Liu nie za bardzo mi się spodobała, lecz są w niej poruszane ważne tematy, które są aktualne do dziś. Mam nadzieję, że ta książka znajdzie grono, które się nią zachwyci, mnie ona nie porwała.

#DrogieDiecko#zdrada#seks#małżeństw#przemocdomowa#rozwód#laserowekorektawzroku#kobieta#związek#mężczyzna#seksprzedmałżeński#konkubinat

„– Wy­star­czy, że je­steś obok, a je­stem szczę­śli­wa”.

Genialny zbiór opowiadań poruszający tematy miłości, zdrady, straty, zagubienia czy pragnienia dziecka. Jest to moja druga azjatycka lektura i jestem oczarowana. Dzięki przepisom tłumaczki można poznać ciekawostki dotyczące chińskiej/ tajwańskiej kultury. Ale przekaz opowiadań jest uniwersalny i tylko pokazuje wyraźnie prawdę, że na całym globie jesteśmy do siebie podobni, bo jesteśmy ludźmi i mamy te same uczucia, troski.

O potrzebie miłości, o tym, jak ludzie chcąc kochać i być kochanymi ranią się nawzajem. Raczej kobiecy punkt widzenia. Zaskakująco uniwersalny, szczególnie jeśli ktoś się spodziewał egzotyki. W niektórych fragmentach książka brutalnie szczera.

Długo mi zajęło, żeby przeczytać i skomentować tę książkę. Powodem zdecydowanie nie była jej jakość, bo jest to bardzo dobry zbiór opowiadań. Powodem była tematyka, którą porusza Marulą Liu, przez którą było mi trudno się przebić. Długo przedzierałam się przez rozterki bohaterek opowiadań w obliczu romansów, bucowatości mężczyzn, ciąży, a także przez liczne rozważania na temat seksu.

Autorka jest znakomitą obserwatorką kobiecego świata, ale nie postrzega go w pozytywnym świetle. Wchodzimy w świat współczesnych kobiet, uwikłanych w skomplikowane, w dużej mierze toksyczne, relacje damsko-męskie. To świat pełen trudności, skomplikowania, niesprawiedliwości i nierówności. To zarówno świat kobiet nowoczesnych, a jednocześnie taki, w którym patriarchat ma się znakomicie.

Choć autorka mówi bardzo ważne rzeczy o kobietach, pokazuje je z różnych perspektyw i poprzez różne doświadczenia życiowe, mocno z ich odczuciami empatyzuje, na ich historię wciąż pada cień mężczyzn. Więcej o tym piszę na blogu.

Wielki ukłon należy się tłumaczce, Agacie Chyli, której wyczucie i przepiękne operowanie słowem zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Tłumaczenie Drogiego dziecka jest niezwykle płynne, zdania czyta się z ogromną płynnością i przyjemnością, a przykłada się do tego jeszcze wspaniały dobór słów, który ciekawie kontrastuje z fizycznością a czasem przyziemnością fabuły. Chapeau bas!

Tytuł ten ma duże walory literackie, porusza fascynujące kwestie społeczne i kulturowe, jestem też pewna, że dużo więcej osób będzie mogło wczuć się w przedstawione historie bohaterek. Ja sama też wiele z niej wyciągnęłam, mimo że tematyka sprawiała mi pewne trudności. Dlatego warto sięgnąć po ten tytuł.

Więcej na blogu: https://azjatyckapolka.wordpress.com/2022/04/06/drogie-dziecko-marula-liu/

Tajwan to rzadki gość na naszych księgarnianych półkach. Na szczęście nie jest w ogóle nieobecny. "Drogie dziecko" bardzo mnie zaskoczyło. Po interesujących, ale czasem trudnych do zaakceptowania przez współczesnego mieszkańca kraju europejskiego przeżyciach i decyzjach bohaterów innego tajwańskiego dzieła ("Dzieci solnych pól"),tutaj mamy coś diametralnie innego. Mamy kobiety, które podejmują decyzje autonomicznie - czy są złe, czy dobre, czy naiwne, to Autorka pozostawia do oceny czytelnikowi. Poruszanych jest wiele aktualnych tematów - współczesne macierzyństwo, kobiecość i jej różne odsłony, problemy w relacjach damsko-męskich. Kobieta w opowiadaniach Maruli jest często niespełniona, a jej szczęście często powierzchowne. Nie jest idealna, ale jest prawdziwa. Mężczyzna, który potrafi zdradzić i kłamać bez skrupułów jest ukazany niekiedy w pełnej okazałości ze wszystkimi wadami.
Warto przeczytać!

Dziesięć opowiadań o kobietach. O ich relacjach z mężczyznami, stosunku do macierzyństwa czy pragnieniu kariery. Miesiączce, poronieniu i aborcji. Zdradach i lęku przed samotnością.

Dziesięć opowiadań o mężczyznach. O ich obawach, kłamstwach i obojętności. Pozornie mało ważni (czasami pozbawiani nawet imion),a jednak wciąż obecni. Czasami stanowią jedynie tło, czasami znajdują się w centrum.

Dziesięć opowiadać o ludziach z krwi i kości.

Autorka nie kluczy słowami. Przedziera się przez tłum uczuć, by wytyczyć wśród nich drogę i zmierza tam, gdzie od początku chce trafić. Żadne zdanie nie jest zbędne, ale wciąż nie brakuje im zgrabności i wdzięku. Czasami cechuje je pozorna oschłość, ale kreślone za pomocą słów obrazy są na tyle wymowne, że emocje targające bohaterami wciąż uderzają w czytelnika. Samotność i uporczywy lęk towarzyszą prawdopodobnie każdemu opowiadaniu, a dostrzeżenie istoty kolejnych tekstów nie wymaga wysiłku. Powiedziałabym, że autorka podaje wszystko na tacy, ale jednocześnie przygasza światło na tyle, byśmy musieli się skupić na poszczególnych kształtach, by dostrzec wszystkie szczegóły. Nie jest to trudne, ale wciąż satysfakcjonujące.

Nie wiem, czego tak właściwie spodziewałam się wcześniej po lekturze prozy tajwańskiej pisarki, ale na pewno zaskoczyło mnie podejście do chociażby relacji damsko-męskich czy macierzyństwa. Zapewne oczekiwałam większego konserwatyzmu, a dostałam manifest kobiecej wolności. Bohaterki Maruli Liu nie tkwią bowiem w społecznych kajdanach, a ograniczają je jedynie te, które same na siebie nakładają. Nieszczęśliwe i samotne wchodzą w kolejne płytkie relacje lub decydują się na romans z żonatym mężczyzną, a wszystko to zwykle z nadzieją na znalezienie miłości. Najczęściej pragną stabilności, ale jednocześnie ją odrzucają. Udane związki rację bytu mają jedynie gdzieś w tle, a w centrum kobiety mają większe szczęście do swojej kariery lub realizują się jako pracujące mamy. Więcej tutaj seksu niż romantycznych uczuć, a poczucie braku satysfakcji emocjonalnej dominuje.

Po skończeniu lektury większość opowiadań zlała mi się w jedno (szczególnie na poziomie emocjonalnym),ale w tym wypadku nie traktuję tego jako minus. Uczuć bowiem znalazło się we mnie tak wiele, że mają problem z ujściem. Była to bowiem bardzo satysfakcjonująca lektura.

przekł. Agata Chyla

„Marula Liu jest głosem tajwańskich kobiet XXI wieku. Posłuchajmy tego głosu.”

#drogiedziecko to zbiór dziesięciu opowiadań, które zaskakują. Powstawały one na przestrzeni kilkunastu lat. Każde z nich stanowi odrębną całość, każde z nich ma swoją wartość, każde z nich jest inne. Spotykamy tu stratę, rozstanie, zdradę, samotność, zagubienie. Jednak wszystkie, według mnie stanowią o sile kobiety. Poznajemy tu żony, kochanki, córki, matki. Rolę, które są im przypisane są naturalnym odzwierciedleniem sytuacji z jakimi możemy mieć do czynienia w codziennym życiu.
Te kobiety nie są idealne wręcz przeciwnie. Ukazane są w świetle, które nie zamazuje ich wad a raczej je uwypukla. Te kobiety są prawdziwe, często obdarte z podkładu nadmiernego piękna. Dostosowują się, pragną, poszukują. Rezygnują z siebie, są egoistyczne, grzeczne. Ich cechy są takimi jakimi widzimy na codzień w każdym spojrzeniu nieznanego człowieka.

Najbardziej przemówiło do mnie opowiadanie "Prezent". Zaskoczyło treścią, w której się odnalazłam. Były też takie opowiadania, które wymagały większego zaangażowania i chęci zrozumienia, co mogło mieć wpływ na ich treść, przytoczoną historię, czy też ich bohaterów.

Bardzo się cieszę, że mogłam odkrywać literacki świat Tajwanu. Tutaj było mi z nimi po drodze. Niepoznane a jednak znane.

"Drogie dziecko" to zbiór dziesięciu opowiadań, które zręcznie łączą się w jeden motyw przewodni. Mamy tu refleksje i smutki, trudne tematy, ból, obawy i strach ale również i nadzieję. Kobietę, która pragnie mieć dziecko i męża. Kobietę, która poszukuje miłości. Mężczyznę, który zdradza swoją żonę. Tajemnice niespełnionej miłości czy młodą kobietę, która ma niezdefiniowaną relacje z przyjacielem.

"Drogie dziecko" to dogłębna analiza życia uczuciowego, wszystkich falstartów, niepowodzeń i nieudanych związków, pragnień i nadziei. Kilka historii tak odmiennych jednak prawdziwych i życiowych skupiających się na jednym punkcie naszego życia. Punkcie, który nas definiuje i nadaje pełni wszystkiemu co robimy. Tym punktem jest miłość.

Bohaterowie poszukują miłości w poplątany, czasami samolubny sposób, w nie od tej strony co trzeba, co się powinno. Bez mapy, po omacku jednak wytrwale do celu. Chęć odczuwania miłości jest silniejsza niż wszystko, ma różne oblicza jednak dla wszystkich jest tak samo budująca, umacniająca i dająca siłę a niekiedy również wyniszczającą i smutna.

Autorka w niesamowicie płynny, przystępny oraz dosadny sposób opisuje każdą historię. Sztuka pisania opowiadań wymaga nie lada umiejętności, w tym przypadku zamknięcie każdej historii w kilkunastu stronach udało się idealnie. A po przeczytaniu każdego z nich daje pole do refleksji.
Polecam.

• Dramaty, kryminały, opowieści, lit. piękna itd.
  • W biblioteczce
  • Jp / kr

Dodaj cytat z książki Drogie dziecko