Poezje

Cyprian Kamil Norwid Wydawnictwo: Graf_ika literatura piękna
Graf_ika
2021-10-13
2021-10-13

Nie wiem czy wiecie, ale rok 2021 został ogłoszony rokiem Norwida.
24.września obchodziliśmy rocznicę jego 200. urodzin. Był poetą, dramatopisarzem, a także malarzem. Jest też uznawany za jednego z czterech najważniejszych polskich poetów Romantyzmu, jednak niektórzy widzą, że jednak niekoniecznie przypisaliby go do do tego nurtu.
Nie wiem czy taki był zamysł wydawnictwa, ale premiera tego przepięknego reprintu z 1863r. miała miejsce nie tak dawno, właśnie w roku Norwida. Na ponad 330 stronach znajdziemy nie tylko jego utwory dramatyczne, czy wiersze, ale również przemyślenia pisane prozą, legendy oraz rysunki wychodzące spod jego palców. Ciekawe były jego rozważania na temat sztuki i etymologii słowa 'piękno', które dla każdego kraju, patrząc na słowa, okazuje się znaczyć coś innego.
Nie da się ukryć, że piękna szata graficzna zachęca do sięgnięcia po coś, co może nie jest łatwe w odbiorze, ale na pewno daje pole do własnych przemyśleń, szukania ukrytych znaczeń i prawdy, bo Norwid szukał prawdy, tej prawdy, której i my szukamy w dzisiejszych zakłamanych czasach. Tej prawdy, po stronie której, tak trudno jest się czasem opowiedzieć...

Nie wiem czy wiecie, ale rok 2021 został ogłoszony rokiem Norwida.
Nie wiem czy taki był zamysł wydawnictwa,...

4/2023

4/2023