O czym opowiedział teleskop

Okładka książki O czym opowiedział teleskop Paweł Kłuszancew
Okładka książki O czym opowiedział teleskop
Paweł Kłuszancew Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Krajowa Agencja Wydawnicza
1975-01-01
1975-01-01
Jerzy Herlinger
kosmos

Nie rozumiem, dlaczego w XXI w. tej książki nikt nie wznowił! Przecież to świetna książka popularnonaukowa dla dzieci i młodzieży. Napisana prosto, w formie gawędy, baśni, a jednocześnie mądrze, z szacunkiem do młodego czytelnika. To ogromna garść wiedzy o kosmosie przedstawiona w zrozumiałej nawet dla kilkulatka formie.
Tytułowy teleskop odpowiada na pytania: czy Ziemia jest płaska?, dlaczego gwiazdy świecą?, czym jest niebo?, z czego jest zrobiony Księżyc, Słońce i planety Układu Słonecznego?, na czym polega wschód i zachód Słońca, i czemu raz grzeje ono słabiej, a raz mocniej?, co jest na Księżycu? Teleskop zabiera nas też w "podróż" na inne planety. "Lądujemy" tam, spacerujemy i podziwiamy obce, odległe terytoria.
A wszystko to ślicznie ilustrowane przez Jerzego Jaworowskiego.

Tytułowy teleskop odpowiada na pytania: czy Ziemia...

Wspaniała książka dla dzieciaków o kosmosie i planetach. Nie tylko dobrze się ją czyta, ale sporo można się z niej nauczyć. Polecam dla dzieci (ale i dorosłemu będzie miło się czytało). Mój 7 letni syn uwielbia do niej wracać.

Bardzo dobra książka o astronomii dla dzieci.
Temat jest wdzięczny, bo łatwo nim zainteresować młodych czytelników, ale tu są przekazywane pasje i marzenia autora, co mocno zwiększa przyjemność z czytania. Ot, na przykład opis Marsa to nie baza suchych faktów, ale opis marzeń o Marsjanach i tego, jak fakty te marzenia skreślały:

"[...] Zauważono, że zarówno "morza", jak i "kanały" na Marsie są zimą blade. Na wiosnę ciemnieją [...] To samo dzieje się przecież na Ziemi z naszymi lasami. W zimie drzewa są nagie. Jeśli o tej porze patrzymy na las z góry, na przykład z samolotu, wydaje się szary, blady, przezroczysty. [...] Toteż wielu ludzi uznało, że ciemne plamy marsa to jego lasy. A miejsca gdzie rosną--wilgotne niziny.
[...]
Jak ładnie to wszystko wygląda w marzeniach ludzi!
[...]
Ale oto zbliżamy się do Marsa i... nasze złudzenia rozwiewają się jedno po drugim.
Niemal wszystkie jasne miejsca planety, zgodnie z przypuszczeniami, okazały się pustynnymi równinami [...]"

Autor też popisowo rozwiązał np. wyjaśnienie faz księżyca--omawiając oglądanie przez okno nocą kulistej latarni, która rzuca światło na kuliste zwieńczenie ogrodzenia. Całość bogato ilustrowana. Świetne, tylko miejscami widać już znak czasu, np. określenie Plutona jako ostatniej planety, brak informacji o bazach Mir i Alfa, brak najnowszych danych dotyczących badań życia na Marsie. Warto byłoby wznowić wydanie i uzupełnić te drobiazgi w przypisach redakcji--wtedy nie musiałbym odejmować jednej gwiazdki, bo aż szkoda to robić.

Załączę jeszcze spis treści.
1. Gdzie kończy się Ziemia - czemu statki zagłębiają się w morzu, bajki o Ziemi spoczywającej na 3 wielorybach
2. Dlaczego gwiazdy są takie ładne - garść opowieści o gwiazdozbiorach
3. Czy można przekłuć niebo? - co widzimy kiedy lecimy coraz wyżej rakietą i czemu niebo staje się czarne.
4. Z czego zrobione są słońce i księżyc - o tym, że słońce to kula ognia, księżyc -- kula kamienia, która nie świeci sama; jak obserwujemy ciała niebieskie, co to są teleskopy
5. Na czym się wszystko trzyma w kosmosie? - o tym, że Ziemia spada na łeb na szyję na Słońce, ale nigdy nie spadnie
6. Dlaczego słońce wschodzi i zachodzi - legendy i poglądy współczesne
7. Dlaczego słońce mocniej grzeje w lecie? - nachylenie osi Ziemi a pory roku (plus garść legend)
8. Dlaczego księżyc wygląda jak sierp? - o tym już pisałem
9. Co tam jest na księżycu? - zimno, kamienie, pył, powietrze uleciało, jak gorąco na stronie słonecznej, jaki mróz na stronie ciemnej.
10. Co to takiego planety - wyjaśnienie znaczenia "wędrowca" na nieboskłonie, omówienie różnic w grawitacji, jak ważna jest dla utrzymania atmosfery i jak ważna aby nie zgniotła istot żywych.
11. Czy można wylądować na Merkurym? - wobec ekstremalnych temperatur (400C) na stronie słonecznej, autor proponuje lądowanie w strefie zmierzchu, zanim nastąpi noc (i mróz na 150 stopni poniżej zera). Ładny opis znanych faktów o Merkurym.
12. Co zobaczymy na Wenus - analogiczny do powyższego opis tej nieprzyjaznej planety
13. Czy na Marsie są Marsjanie - analogiczny opis Marsa; część przedstawiłem powyżej
14. A jaki jest Jowisz i Saturn? - o gazowych gigantach, które kołderką z chmur otaczają stosunkowo mniejsze skalne jądro
15. Kiedy ludzie dowiedzą się więcej o planetach? - o problemach z wystrzeleniem rakiety, która leci 50 razy szybciej od samolotu pasażerskiego, ma moc tysięcy lokomotyw spalinowych i trafieniem w planetę, która stale zmienia położenie.

Bardzo dobra książka o astronomii dla dzieci.

"[...] Zauważono, że zarówno "morza", jak i...

Świetna książka dla dzieciaków. To od niej mam fascynację kosmosem. Polecam gorąco.

• Na zaś
  • Przeczytane w 2021
  • W domu
  • Dzieci
  • 2012 - przed
  • 👶 Dzieciństwo

Dodaj cytat z książki O czym opowiedział teleskop