Przyjaciele na śmierć i życie

Okładka książki Przyjaciele na śmierć i życie Andrew Norriss
Okładka książki Przyjaciele na śmierć i życie
Andrew Norriss Wydawnictwo: Widnokrąg Seria: Książki do zadań specjalnych literatura dziecięca
literatura dziecięca
Książki do zadań specjalnych
Friends for Life
Widnokrąg
2021-11-01
2021-11-01
Anna Klingofer-Szostakowska

Okładka książki Julia i rekin Kiran Millwood Hargrave, Tom de Freston
Julia i rekin Kiran Millwood Harg...
Okładka książki Zniknięcie Ela Chełmińska, Ania Drabikowska
Zniknięcie Ela Chełmińska, Ani...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Przemoc rówieśnicza, bulling, samotność w szkole, a także samobójstwo? Te tematy oswaja, bo daje o nich mówić, a przy tym wcale nie lekceważy i nie infantylizuje, powieść dla nastolatków “Przyjaciele na śmierć i życie” Andrew Norris (tłum. Anna Klingofer-Szostakowska). Francis jest samotny, bo uznają go w szkole za dziwaka zbytnio dbającego o swój wygląd, ubierającego się inaczej niż inni. Znajdzie on jednak przyjaciółkę, Jessicę, ale okaże się, że dziewczyna jest duchem. Razem z innymi - Andi i Rolandem stworzą nietypową paczkę, która będzie chciała dociec, dlaczego dziewczyna umarła i co tu robi jako duch. Nie jest to łatwa książka, bo chociaż oswaja z tematem problemów psychicznych i przyczyn samo8*jstw wśród nastolatków, jest przeciwko ocenianiu ludzi po wyglądzie, odtrącaniu ich za to, że nie chcą być tacy sami, jak inni - w opisach jest też wiele oceniających wygląd treści, jakby Andrew Norriss chciał pokazać, że wychowani w świecie, w którym o wartości człowieka decyduje jego waga, nawet gdy jesteśmy dotknięci stereotypią - sami z niej korzystamy.
To książka nierówna - początkowe wydarzenie nie zapowiadają ciężaru historii, jakiej doświadczymy wraz z bohaterami w drugiej połowie powieści, a przy tym lekka formuła pozwala mówić o trudnych tematach, opowiada o uczuciach, wydarzenia następują po sobie w zawrotnym tempie, więc refleksje nie mogą przyjść w trakcie czytanie, czas na nie nadchodzi po lekturze.
Bardzo łatwo się czyta, a książka od 2016 r. nieustannie zgarnia nagrody.

~ Moja recenzja ~
Jeśli ktoś boi się czytać tę książkę ze względu na trudny temat - absolutnie nikt nie zachęca tutaj do skończenia z życiem.

• O książce •
Francis, chłopak, który przez swoje zainteresowania jest uważany za dziwaka poznaje Jessicę. Najdziwniejsze jest to, że dziewczyna okazuje się być... duchem. Francis, Jessica i ich przyjaciele postarają się odkryć jak umarła dziewczyna oraz dlaczego jej duch pojawia się z naszym świecie.

| Moja ocena |
⭐ 9/10
Książka była prawie idealna, chciałabym jednak dowiedzieć się trochę więcej o Lornie oraz o miejscu w które trafiła Jessica.

~ Moja recenzja ~
Jeśli macie zamiar przeczytać Przyjaciół na śmierć i życie nie spodziewajcie się luźnej historyjki. Autorka poruszyła tu kilka trudnych tematów, m.in dręczenie i odrzucenie przez rówieśników oraz to, co może być skutkiem takiego zachowania czyli samobójstwo. Przeczytałam jednym tchem a moje emocje z każdym rozdziałem coraz bardziej przybierały na sile....

Przyjaciele na Śmierć I Życie

Lubicie czytać książki poruszające ważne tematy?

,,Przyjaciele na Śmierć i Życie" są książką mówiącą o problemach młodzieży z depresją. Główni bohaterowie poznają Jessice, która jest duchem. Dziewczynka z początku nie chce dowiedzieć się jak naprawdę umarła. Kiedy jednak poznaje prawdę cała grupa się przed sobą otwiera. W książce mozemy zobaczyć jak wszystko wygląda od strony osób chcących popełnić samobójstwo. Jest to ciężka książka, ponieważ cieżko czyta się o takich rzeczach. Mi samej nie przypadła za bardzo do gustu jednak warto ją poznać i przeczytać

Przyjaciele na Śmierć I Życie

Lubicie czytać książki poruszające ważne tematy?

Takie książki jak ta powinny trafiać do kanonu lektur szkolnych. Przyniosłoby to zdecydowanie więcej pożytku zarówno młodzieży jak i nauczycielom. "Przyjaciele na śmierć i życie" poruszają jakże aktualny temat akceptacji siebie, depresji oraz samobójstw wśród młodych ludzi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na prawdę można się wzruszyć i nauczyć się Czegoś nowego O swoim życiu,
Bardzo wciągająca! Od początku do końca, ciągle coś się zmieniało i dało do przemyślenia. Bardzo przemyślana. Polubiłam i polecam!

Na prawdę można się wzruszyć i nauczyć się Czegoś nowego O swoim życiu,

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• ❇️ Legimi
  • Dzieciństwo W.
  • ⚔️ Wyzwanie LC 2023
  • Przeczytane 2023 luty
  • Dzieciom

Dodaj cytat z książki Przyjaciele na śmierć i życie