Adam Mickiewicz. Bryk bardzo niekonwencjonalny

Nowa Baśń
2021-10-29
2021-10-29
9788382031270

Okładka książki Dziady cz. III (Adam Mickiewicz) - opracowanie I. Kordela Andrzej, Bodych M.
Dziady cz. III... I. Kordela Andrzej,...
Okładka książki Szekspir Leslie Dunton-Downer, Alan Riding
Szekspir Leslie Dunton-Downe...
Okładka książki Bogurodzica Hieronim Feicht, Ewa Ostrowska, Jerzy Woronczak, autor nieznany
Bogurodzica Hieronim Feicht, Ew...

Świetna przy przygotowywaniach do matury!!

Świetna przy przygotowywaniach do matury!!

Pokusiłam się, jak nigdy, rzucić okiem na recenzje osób, które „Bryk...” przeczytały. Sama jestem już po lekturze i stąd moje zainteresowanie lecz ponownie zaznaczę, że nigdy nie kieruję się opiniami innych. I – co mnie bardzo zaskoczyło? Oceny są tak różne i tak skrajne, że odczuwam w sobie nikłą irytację. Dlaczego?

Och, Adamie (wzdycham do Mickiewicza),jakże ty jesteś pełen zagadek, zakrętów i emocji... Do dziś. Jakże ty jesteś poszkodowany. Łukasz Radecki wziął na warsztat utwory Wieszcza, które – nie oszukujmy się – czytane w szkole zrażają. Zrażają w ogóle do czytania i do jakiegokolwiek zagłębiania się w treść. „Pana Tadeusza” mało kto doczytał do końca, podobnie jest z „Dziadami”, czy „Grażyną”. Nie oszukujmy się, te dzieła (w oryginale) wymagają swojego czasu i wieku. Starszy czytelnik odnajdzie w nich głębię i piękno i dzięki klasyce Mickiewicza sięgnie po inne lektury tego okresu. Młodzież czyta ściągi, wszelkie streszczenia lub słucha interpretacji publikowanych w internecie. Czytanie stanowi górę nie do przebycia i gdyby nie nauczyciele, którzy omawiają lekturę i wyjaśniają jej sens, lekcja byłaby wypełniona ciszą.

Mogę brać udział w polemice i spierać się tymi, którzy myślą inaczej, dlatego odważnie zanurzyłam się w „Bryku bardzo niekonwencjonalnym” Łukasza Radeckiego. I co? I mnie porwało totalnie. Nagle okazało się, że z ballad Mickiewicza można czerpać przyjemność. Ba, można się nawet zadumać nad bezmyślnością bohaterów i nad ich decyzjami. Nagle Pan Tadeusz zaprosił mnie do rodzinnej posiadłości, choć wcześniej zrobił to Pan Twardowski zamaszyście czyniąc mi miejsce przy stole w oberży. Nagle wkroczyłam w świat, który, jakby nie było, nagle inaczej mi się objawił. Czytanie „Bryku ...” sprawiło, że wszystko nabrało jasności i zrozumienia. Nagle wiem o co w tekście chodzi.
I tak jest z każdym utworem Mickiewicza, który rozpracował Łukasz Radecki. Normalne słowa, proste, codzienne okazały się lekiem na treść. Czytasz i pojmujesz. Należy czytać najpierw oryginał i dać mu szansę, by poznać treść i sens. Potem dopiero łapać za „Bryk...” Radeckiego.
Porównaj, co bardziej się w tobie zagnieździło, co jest bardziej zrozumiałe i – co zasadnicze – zadaj sobie pytanie – można? Można zachwycać się klasyką pisaną wierszem? Można ją rozumieć? Można się nią w pewien sposób zauroczyć?

A czego nieświadomie dokonał autor „Bryku bardzo niekonwencjonalnego”? Publikacją ożywił Adama Mickiewicza. Dał mu powiew świeżości, co go nawet odmłodziło (autora pewnie też przy okazji) i co sprawiło, że Mickiewicz stał się przystępnym pisarzem. To osiągnięcie nie mające swojej miary.

Szkoła ma pomagać w nauce, co jest rolą nauczycieli. I chwała panu Łukaszowi za to, co zrobił. Rozłożył Mickiewicza (ale i Słowackiego) na łopatki, a dokonał tego genialnie. I bezboleśnie, bo w końcu nikt nie ucierpiał.

#agaKUSIczyta

Och, Adamie (wzdycham do Mickiewicza),jakże ty jesteś...

[współpraca recenzencka]

Lubicie lektury szkolne? Mieliście swoją ulubioną i najbardziej znienawidzoną. Przyznam wam się, że pomimo tego, że skończyłam takie studia, jakie skończyłam, to jednak zdarzały się lektury, których nie lubiłam i pomimo zachwytów polonistki, nie potrafiłam z nich wynieść nic prócz bólu głowy po ich przeczytaniu. Dlatego dzisiaj przychodzę do was z pewną gratką i nazwijmy to pomocą w kryzysowej sytuacji. Mowa o serii Bryk bardzo niekonwencjonalny.💕

Pewnie teraz znajdzie się osoba, która pomyśli: naprawdę, Bryk?! Spokojnie, sama niezbyt lubię tego typu wydanie lektur, ale to nie o tego Bryka chodzi. W serii tej można znaleźć najważniejsze dzieła danego autora, ale spisanych w nowoczesny sposób. I tak oto w tomie o twórczości Adama Mickiewicza dostajemy całego „Pana Tadeusza” zapisanego prozą, a w tomie o Słowackim możemy bliżej poznać między innymi „Kordiana”.

Łukasz Radecki, czyli autor serii, zrobił coś naprawdę ciekawego i pomocnego. Bądźmy szczerzy, wiele z lektur jest trudnych, a i czas na ich przeczytanie zdarza się niewielki. Dlatego pomysł na spisanie takich dzieł jak „Dziady”, „Grażyna” czy „Lila Weneda” jest moim zdaniem świetny. W 1 tomie brakowało mi trochę informacji o samym Mickiewiczu i jakiegoś wstępu, czy dopisku do omawianych lektur, ale w tomie o dziełach Słowackiego dodano te elementy. Osobiście nie pogardziłabym również jakimiś drobnymi ciekawostkami w samym wstępie, bo ci nasi wieszczowie to też byli ludzie i ich życiorysy są naprawdę ciekawe i niekoniecznie byli oni tacy święci jak kreują ich niektórzy nauczyciele.

Jeśli macie problem z lekturami lub chwialibyście poznać twórczość naszych wieszczy, ale przeraża was ich forma i język, to seria Bryk bardzo niekonwencjonalny może być dla was idealnym wyborem. Bardzo jestem ciekawa jakie to dzieła kolejnego autora zostaną pokazane w tej serii. Widziałam na końcu 1 tomu zapowiedź Sienkiewicza, więc mam cichą nadzieję, że jak Henryk, to i będzie Prus, bo ci dwaj panowie to trochę jak Adaś i Julek – średnio się lubili.😏

[współpraca recenzencka]

🖋️Jeśli książki napisane przez Mickiewicza stanowią dla Was problem z interpretacją, lub przygotowujecie się do matury/egzaminu ósmoklasisty i potrzebujecie powtórki to mam tu idealne rozwiązanie! Autor książki- Łukasz Radecki, przychodzi nam z pomocą, przedstawiając najważniejsze utwory Mickiewicza, przełożone na prozę. Dzięki uproszczonemu językowi z łatwością będziecie mogli przyswoić sobie wiedzę z danej lektury, nie czytając streszczeń, które często są błędne.
Książkę polecam każdemu, kto chce przypomnieć sobie twórczość Adama Mickiewicza😄

Nowy rok szkolny to dla wielu uczniów przykry obowiązek czytania lektur. Wielu uczniów z przyjemnością sięga po książki, które... lekturami nie są. Często na przekór, bo czytają coś, czego akurat nie chcą lub dlatego, że - niestety - nie każdy rozumie język, w jakim kiedyś lektury napisano. I wcale mnie to nie dziwi, gdyż sama często mam problem z przetłumaczeniem na język współczesny pewnych zwrotów.

Na szczęście jest rozwiązanie. Łukasz Radecki otworzył drzwi do zrozumienia znanych dzieł literackich. Zrobił to w iście fenomenalny sposób - jasno, zrozumiale dla młodego odbiorcy. I choć niektórym może się to wydawać dziwne, zbędne, bo przecież utwory te już zostały napisane, ja uważam, że to dobry krok w stronę młodzieży i nas dorosłych.

Na początek możecie na nowo poznać utwory Adama Mickiewicza. Dla mnie i córki było to miłe zaskoczenie. Czytając, zagłębiamy się w treść i odkrywamy, że teraz wszystko staje się zrozumiałe, a czytanie lektur może być przyjemne.

I nie ma się co oszukiwać. Wszystko wokół nas się zmienia, idziemy do przodu. Zmienia się też język i postrzeganie świata. Nic więc dziwnego, że współczesna młodzież tak niechętnie sięga po lektury. Głównym powodem jest właśnie niezrozumiały język, a co za tym idzie - brak możliwości wyrażenia własnego zdania. Dlatego z ogromną przyjemnością sięgnęłyśmy po książki, które obalają mit lektur.

✨„Adam Mickiewicz - bryk bardzo niekonwencjonalny"

„Utwory poetyckie Adama Mickiewicza po raz pierwszy prozą. "Ballady i romanse", "Konrad Wallenrod", "Dziady", "Grażyna", "Pan Tadeusz" w adaptacjach atrakcyjnych i szczegółowych. Niekonwencjonalny bryk ukazujący niezwykły talent Mickiewicza do tworzenia niesamowitych i pięknych opowieści."

Łukasz Radecki zrobił coś naprawdę fajnego, przybliżył nam twórczość Mickiewicza w bardzo przystępny sposób. Książka pisana jest prozą i zrozumiałym językiem. Autor nie zmieniał treści, wciąż poznajemy dokładnie te same historie. Jednak przełożył całość w taki sposób, że stała się łatwiej przyswajalna dla dzisiejszego czytelnika.

Z pewnością książka przyda się wielu uczniom, w tym maturzystom. Wciąż polecam zapoznać się z utworami w oryginale, jednak bryk będzie stanowił świetne uzupełnienie lektury. Sprawdzi się także jako powtórka przed sprawdzianami i testami. Choć muszę przyznać, że nawet nie będąc już uczniem, lektura tych dzieł literackich w innej, nowej formie jest intrygująca.

Świat się zmienia, język ewoluuje i również pod tym względem, ciekawie czyta się te utwory w obu wersjach. Uważam, że warto sięgnąć po tę pozycję, z pewnością wielu osobom ułatwi szkolne życie.

✨„Adam Mickiewicz - bryk bardzo niekonwencjonalny"

Łukasz Radecki zrobił coś...

Książka idealna dla tych, którzy nienawidzą czytać utworu pisanego wierszem, przepełnionego środkami stylistycznymi i wyrwanymi z kapeluszami rymami.
Polecam wszystkim tym, którzy chcą w pełni poznać treść utworów Mickiewicza, dla mnie sprawdziła się jako powtórka przed maturą!

Chcieliście poznać twórczość Mickiewicza, lecz język epoki stanowi dla Was barierę nie do pokonania? Musicie przygotować się na sprawdzian, egzamin ósmoklasisty czy maturę i potrzebujecie szybko przyswoić treść konkretnego dzieła? A może chcielibyście po latach przypomnieć sobie fabułę "Konrada Wallenroda" czy "Dziadów", ale nie macie już głowy do czytania tekstów poetyckich? W takich wypadkach "Adam Mickiewicz. Bryk bardzo niekonwencjonalny" Łukasza Radeckiego to książka dla Was! Autor przełożył najważniejsze utwory poetyckie Mickiewicza na język prozatorski, nie zmieniając ich treści ani o słowo. Dzięki temu "Bryk bardzo niekonwencjonalny" stanowi świetny sposób na poznanie lub przypomnienie ich fabuły bez konieczności sięgania po streszczenia (często błędne). Język jest na tyle prosty, że absolutnie nikt nie powinien mieć problemu z przyswojeniem sobie treści. Minusem jest to, że przez stuprocentową wierność z tekstami źródłowymi i uproszczoną warstwę językową "Bryk" sam w sobie nie stanowi szczególnie fascynującej lektury. Na pewno jednak będzie świetną pozycją dla osób, które chcą dopiero poznać treść twórczości Mickiewicza bądź przypomnieć ją sobie po latach.

Świetna książka! Na to wydanie trafiłam już po zakończeniu swojej przygody ze szkołą, z czego jest mi bardzo przykro. Do tej pory pamiętam ile się męczyłam nad zrozumieniem sensu utworów, których słownictwo było bardzo trudne z punktu widzenia nastolatka. Ciężko było się skupić na fabule i przekazie, gdy większość słów należało sprawdzać jakie ma znaczenie. Wydanie utworów A. Mickiewicza w takiej formie z pewnością ułatwia zorzumienie tekstu, a przez to możemy z przyjemnością śledzić losy bohaterów i próbować dostrzec, co chce nam przekazać autor. Uwazam, że to MUST HAVE każdego ucznia! Utwory są napisane językiem współczesnym, zrozumiałym przez każdego. Mimo, że już zakończyłam swoje nauczanie, z przyjemnością sięgam po tą książkę. Polecam serdecznie!!

,,Bryk bardzo niekonwencjonalny'' to idealna pozycja dla tych,którzy przez lata szkoły znienawidzili lektury szkolne. Nigdy nie sądziłam,że czytanie samego Mickiewicza sprawi mi taką przyjemnść! Polecam serdecznie dla uczniów i nie tylko.

• Szkolne
  • Mądra powieść
  • Książki o książkach, języku i literaturze
  • Romantyczny romantyzm

Dodaj cytat z książki Adam Mickiewicz. Bryk bardzo niekonwencjonalny