Sprawa Edmunda Kolanowskiego

reportaż
Kryminatorium
2021-08-03
2021-08-03
true crime prawdziwe zbrodnie seryjni mordercy

Audiobook strawny, na poziomie znanym z podcastu Kryminatorium. Niestety za 59 zł, po uporczywej reklamie na podcascie, spodziewałam się czegoś bardziej dopracowanego niż streszczenie książki pana Larka. Błędy językowe, ślizganie się po ciekawych wątkach, dużo powtórzeń. Na koniec dowiedziałam się, ze jak chcę się więcej dowiedzieć muszę … doczytać w książce niedostępnej na rynku. Na plus zaliczam konfrontację opinii psychologów z czasów aktywności nekrofila i współczesnych. Rozpruwacza za kolejne 49 zł nie kupię.

Ten audioserial był drugim, po "Rozpruwaczu z Bydgoszczy", który przesłuchałam spędzając długie godziny w pociągach, podróżując z jednego końca Polski na drugi. Podróż zleciala mi tak szybko, jak nigdy.
Treści bardzo dopracowane, widać ogrom pracy i zaangażowania włożony w ten projekt. Kryminatorium to w mojej ocenie w ogóle najbardziej profesjonalny podcast true crime na polskim rynku, a oba audioseriale nie odstają od tego wysokiego poziomu.
Sprawa nekrofila jest przedstawiona szczegółowo, wymienione są różne teorie dotyczące jego motywacji i rzeczywistej ilości ofiar. W Kryminatorium bardzo cenię sobie również to, że autor nie narzuca słuchaczom swoich opinii, nie wydaje osadów, tylko przedstawia same fakty.
Ostatni odcinek, w którym można usłyszeć głos Kolanowskiego, to była po prostu wisienka na torcie. Momentami było mi go nawet szkoda.
Naprawdę szczerze polecam!

To osiem odcinków, które stopniowo, w bardzo szczegółowy sposób przedstawiają etapy działań związanych ze śledztwem dotyczącym nekrofila z Poznania, które miało miejsce w latach 80-tych XX wieku.

Niewiarygodna, mrożąca krew w żyłach historia czystego zła, bo dla mnie tym był ten człowiek - Edmund Kolanowski. Wymienionych i opisanych zostało wiele prawdopodobnych czynników jednak specjaliści nie potrafią jednoznacznie orzec co tak naprawdę działo się w umyśle oprawcy. Co go do tego pchało i przede wszystkim gdzie szukać początków jego wynaturzenia. Nie udało się również ostatecznie określić liczby jego ofiar. Zyskał on miano "Zimnego chirurga" i już sama ta nazwa wywołuje gęsią skórkę.

Michał Larek i Marcin Myszka znakomicie, wnikliwie wrzedstawili temat. Do tego zrobili to w bardzo przystępnej formie podcastu. Całość jest dopracowana w najmniejszych szczegółach. Konkretna, zwarta treść, uzupełniona dygresjami i komentarzami autorów. Dźwięk jest czysty, przestrzenny, a w tle podłożona ścieżka dźwiękowa.
Największą wartością są wywiady z osobami bezpośrednio związanymi z ówczesnym śledztwem, miedzy innymi z byłym milicjantem Romanem Wojtyniakiem, a także Stanisławem Sobczakiem, który osobiście brał udział w obławie na nekrofila. Oprócz tego dostajemy rzetelne opinie ekspertów z zakresu prawa, kryminalistyki, a także psychologów.

Zdarza mi się słuchać audiobooki jednak nie miałam wcześniej do czynienia z audioserialem. Błąd, to jest zupełnie inna jakość odsłuchu. Słowa, dźwięki wręcz przenikają do głębi. Emocje są odpowiednio akcentowane i dodatkowo podkręcane.
Z mojej strony ogromne brawa dla Autorów.

Słowo pisane jest u mnie na pierwszym miejscu i nie jest to żadna tajemnica. Do dziś nie skusiłam się na przesłuchanie audiobooka, choć zdarza mi się już czytać książki na ekranie. Jednak Marcin Myszka i Michał Larek pracują intensywnie na to, bym podeszła do formy dźwiękowej bardziej ufnie. Bez podcastów true crime nie wyobrażam sobie już życia, towarzyszą mi one prawie codziennie. Pierwszą historią, którą dzięki nim poznałam, była ta związana z Edmundem Kolanowskim.

Wymienieni wcześniej twórcy sprawili, że ta sprawa zyskała rozgłos. Michał już wiele lat temu opisał ją razem z Waldemarem Ciszakiem w formie reportażu, który doczekał się drugiego wydania. Właśnie lekturę tej uzupełnionej wersji mam za sobą, było to równie wstrząsające, co wciągające, otwarcie nowego rozdziału w moim czytelniczym życiu. Teraz mam już za sobą kilka przeczytanych reportaży o prawdziwych zbrodniach i żaden nie zbliżył się nawet poziomem do "Martwych ciał". Ta książka zapoczątkowała też znajomość Marcina i Michała, której efektem jest świetny film z miłostowskiego cmentarza zrealizowany dla kanału Marcina na YouTube'ie oraz najnowszy wspólny projekt - audioserial "Sprawa Edmunda Kolanowskiego".

Kilka godzin rzetelnego materiału, podzielonego na osiem odcinków. Słuchałam ich pojedynczo, a po udostępnieniu wszystkich przesłuchałam jeszcze raz w całości. W każdym epizodzie panowie kładą nacisk na inne aspekty tej historii, ich narracja przybrała formę rozmowy, co niezwykle przypadło mi do gustu. Uwielbiam ich głosy, słychać w nich pasję i swobodę, a jednocześnie dźwięk jest profesjonalnie dopieszczony. Opowieść współtworzą uczestnicy tych zdarzeń oraz eksperci.

Duże wrażenie zrobiły na mnie opinie profilerów, Jana Gołębiowskiego i Łukasza Wrońskiego. Przybliżyli historię swojego zawodu, wyjaśnili związane z nim nazewnictwo, a nawet pokusili się o analizy Kolanowskiego. Czegoś takiego nie znajdziecie nigdzie indziej, podobnie jak wyjaśnienia kwestii prawnych i odniesienia do obecnie obowiązującego kodeksu karnego.

Romana Wojtyniaka słuchaczom "Zabójczych opowieści" nie trzeba przedstawiać. Były milicjant z ogromnym talentem do snucia opowieści, wspomina po raz kolejny śledztwo, po którym odszedł z wydziału zabójstw. Dołączył do niego Stanisław Sobczak, biorący czynny udział w kluczowym patrolu na cmentarzu oraz Jerzy Jakubowski, włączony do sprawy już po ujęciu nekrofila.

Dla mnie jednak szczególnym przeżyciem było usłyszenie legendy - doktora Mariana Stochaja. Medyk sądowy nie zawiódł, w niezwykle barwny sposób wspominał swój udział w tamtych wydarzeniach, a nie ograniczał się on wcale do oględzin i sekcji zwłok.

Choć historia Zimnego chirurga nie była mi obca, to audioserialu wysłuchałam z ogromną przyjemnością. Złożyło się na to wiele czynników - ciekawi goście, wiele smaczków, ale przede wszystkim profesjonalna realizacja materiału. Polecam i czekam na kolejne wspólne dzieła.

Moje 10/10.

Bardzo dobrze zrobiony audio serial pokazujący sposób działania śledczych i samego sprawcy przy sprawie najbardziej znanego nekrofila. Jedyne minusy to w początkowych odcinkach brak muzyki w całym odcinku która robi klimat i drugi minus to nagle kończące się odcinki bez zakończenia. Bardzo zaskakujący jest ostatni poruszony wątek i ostatnia wspomniana osoba. Dla tych co nie słuchali nie będę zdradzał o co chodzi ale wątpliwe moralnie to dla mnie.

Świetna historia mrożąca krew w żyłach.

Świetna historia mrożąca krew w żyłach.

Polecam ten znakomity dokumentalny audio serial. Jest to bardzo jakościowa produkcja. Przedstawia jedną z najciekawszych spraw okresu PRL. Jeśli interesuje Cię gatunek true crime, to ta produkcja jest idealna dla Ciebie.

• Reportaż
  • Audiobooki