Siedem grzechów przeciwko seksualności

Okładka książki Siedem grzechów przeciwko seksualności Zbigniew Izdebski, Małgorzata Szcześniak
Okładka książki Siedem grzechów przeciwko seksualności
Zbigniew IzdebskiMałgorzata Szcześniak Wydawnictwo: Poradnia K zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Poradnia K
2021-04-14
2021-04-14
poradnik seks rozmowa seksualność wywiad-rzeka zdrowie miłość związki zdrada radość

Okładka książki Biomedyczne podstawy rozwoju i edukacji Zbigniew Izdebski, Anna Kowalewska, Barbara Woynarowska
Biomedyczne po... Zbigniew Izdebski, ...
Okładka książki Obyczajowość seksualna Polaków. Perspektywa interdyscyplinarna Mariola Bieńko, Joanna Dec-Pietrowska, Marzanna Farnicka, Lidia Hendler, Zbigniew Izdebski, Maria Łukaszek, Tatiana Maciejewska, Emilia Paprzycka, Beata Pastwa-Wojciechowska, Beata Trzop, Krzysztof Wąż, Maria Woźniak, Beata Wróbel
Obyczajowość s... Mariola Bieńko, Joa...

Książka typu lanie wody. W dziale o aborcji Pan Izdebski jest niezwykle zachowawczy i przyczyny Czarnych Protestów upatruje się w zmęczeniu lockdownem, natomiast rozdział o transpłciowości pełen jest stygmatyzujacego słownictwa. Jestem heteroseksualną cis kobietą, a mimo wszystko ciężko mi się to czyta… Niezły jest tylko króciutki rozdział o szkodliwości religii. Mam wrażenie, ze sporo specjalistów w czasie pandemii wydało takie książki-rozmowy z dziennikarzami o niczym.

Dużo oczywistości, nic specjalnie odkrywczego. Trochę się nudziłam podczas czytania. Chaotyczny układ, niektóre zagadnienia pojawiają się w kilku rozdziałach - tu trochę i tam trochę. Słabo uzasadniony tytuł o siedmiu grzechach – książka prezentuje raczej miszmasz, poruszone kwestie niezbyt przekonująco układają się w siedem obszarów, miałam wrażenie mnogości niepowiązanych tematów, z których w dodatku część została zaledwie muśnięta po łebkach. Myślę, że jeśli brak miejsca i czasu, żeby szczegółowo omówić temat, to lepiej go pominąć, niż pisać o zagadnieniu ważnym i skomplikowanym w sposób zdawkowy.

Szczytem wszystkiego jest sugestia współautorki, że może warto zrekonstruować sobie błonę dziewiczą w celu wzbogacenia ars amandi (str. 41). Szkoda, że nie wiemy, jak zareagował na to seksuolog…

"Seks to nie grzech! A jednak – często robimy coś nie tak. Nie wiemy, czego się wystrzegać w relacjach z partnerem i… samym sobą. Jak pokonać własne lęki, fobie, uprzedzenia i ograniczenia, by seks dawał czystą przyjemność?"
Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w książce. Co ważne, jest tutaj ukazane jak ważna jest edukacja seksualna, której w naszym kraju trzeba przyznać praktycznie nie ma... dlatego tym bardziej gorąco polecam zapoznać się z tą książką. Dzięki niej dowiemy się, w jaki sposób pewne normy społeczne, sposób wychowania oraz religie wpływają krzywdząco na naszą seksualność.
Czy można z tego wyjść?
W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie zachęcam do lektury❤

Warto się zapoznać. Na spokojnie i bez ocen pokazuje, jak ważna jest edukacja i normalizacja tematu seksualności.

Żaden wątek nie jest dłużej omawiany, wszystko opisane jest po łebkach i temat nagle się urywa. Pytania, to chyba największy dramat tej książki - jakby ich autorka chciała wyłącznie pochwalić się znajomością popkultury i szukała sensacji dopytując wiecznie o losy pacjentów. Może dla kogoś, kto ma zerowe pojęcie o seksualności i funkcjonowaniu człowieka będzie to ciekawa pozycja. Dla oczytanych osób, które wiedzą jak działa psychika to tylko irytujące w formie czytadło.

Ważna pozycja w dyskusji o edukacji seksualnej. Bardzo na czasie, w dobie sporów politycznych, sporów o aborcję, LGBT i inne tematy.
Ważny głos pokazujący jak potrzebna jest EDUKACJA SEKSUALNA w profilaktyce zdrowia psychicznego, fizycznego oraz w prewencji ewentualnych dewiacji, zaburzeń.
Oby takich głosów więcej.
I oby coraz więcej ludzi było otwartych na taką lekturę i - w następstwie - otwartą, akceptującą dyskusję w tych obszarach.

Oby takich głosów więcej.
I oby coraz więcej ludzi było otwartych na taką lekturę i -...

Przez tę książkę się płynie. To była dla mnie lektura na jeden wieczór. Rewelacyjna, pokazuje, w jaki sposób pewne normy społeczne, sposób wychowania i religie wpływają krzywdząco na naszą seksualność. Zbigniew Izdebski dzieli się historiami ze swojego gabinetu, opowiada, wyjaśnia, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla dobrego seksu. Jednocześnie pokazuje, jak głęboko potrafimy być skrzywdzeni, wierząc w ograniczenia społeczne i bzdurne religijne nakazy. Książka świetna, dająca wiele do myślenia.

Ciekawy dialog znanego seksuologa z dziennikarką.
Rozmowa o wielu kwestiach związanych z naszą seksualnością o preferencjach seksualnych, pedofilii, o BDSM, gejach, lesbijkach, o akceptacji, o wstydzie, o aborcji, o chemseksie, o aseksualności.
Polecam.

Ciekawy dialog znanego seksuologa z dziennikarką.
Polecam.

Pozycja obowiązkowa dla osób chcących rozmawiać o seksualności człowieka.
Bo na tym polega edukacja seksualna – należy zapoznawać się z takimi pozycjami, w których są podane prawdziwe informacje i prawdziwe statystyki.
A w tej książce prof. Izdebski jasno i wyraźnie pokazuje, że z seksu należy się cieszyć niezależnie od wieku. Na każdym etapie życia można mieć fascynujące życie intymne.
Oprócz tego można dowiedzieć się jeszcze, co to są zaburzenia seksualne i jak sobie z nimi radzić. A co nie jest zaburzeniem, chociaż próbuje się pewne zjawiska seksualne pod nie podciągnąć.
Edukacja w czystej postaci. W moim gabinecie lektura obowiązkowa.

Pozycja obowiązkowa dla osób chcących rozmawiać o seksualności człowieka.

Statystycznie my Polacy uprawiamy seks raz w tygodniu (zazwyczaj w weekend),po ciemku, przez jedenaście minut i myśląc o kimś innym.
W wielu domach seks to wciąż temat tabu. Nie rozmawiamy ze swoim partnerem/partnerką o naszych potrzebach, ucinamy dyskusję z dorastającymi dziećmi na ten temat gdyż uważamy, że mówienie o seksie przyśpieszy ich inicjację seksualną, a masturbacja nadal w wielu z nas wywołuje poczucie winy i wstydu.
Edukacja seksualna nie istnieje (na zajęcia z Wychowania do Życia w Rodzinie w klasie mojego 11-latka zapisana została 3 dzieci),w przestrzeni publicznej piętnuję się wszystkie osoby które nie są heteroseksualne a hasła LGBT czy gender już dawno nabrały pejoratywnego znaczenia.

A przecież seks to radość, poczucie wspólnoty, relaks i otwartość na potrzeby drugiej strony a także (co nie mniej istotne) swoje własne.
O tym wszystkim w najnowszej książce Wydawnictwa Poradnia K "Siedem grzechów przeciwko seksualności" mówi wybitny polski seksuolog Zbigniew Izdebski.
W rozmowie z Małgorzatą Szczęśniak mówi o życiu seksualnym Polaków, które to bada od lat. Szczególnie przygląda się tym czynnikom które hamują naszą radość z seksu: religii, wstydowi czy zagubieniu.
Poruszany jest ogrom tematów a na końcu każdego rozdziału jak mantra powtarza się jeden wniosek: bez edukacji odpowiednio dostosowanej do wieku nie ma szansy na zdrowy, bezpieczny i satysfakcjonujący seks w przyszłości. Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza. Do mnie bardzo ten argument przemawia choć niestety większości kojarzy się z seksualizacją i deprawacją dzieci i młodzieży. Działa tutaj logika strusia: jeśli czegoś nie widzę i o czymś nie mówię to to nie istnieje. Niestety, tak to nie działa.

Książka jest niezwykle wciągająca, porusza bardzo wiele zagadnień (choć są fragmenty, gdzie pewne informacje się powtarzają, co może odrobinę razić) i opisuje problemy, które są bliskie większości z nas.
Mnie bardzo ujął język tej rozmowy: nie pozbawiony fachowej terminologii, ale niezwykle przestępny i kulturalny. To kolejny dowód, że o naszej seksualności można mówić wprost nie będąc przy tym wulgarnym czy prześmiewczym.

Polecam tę lekturę wszystkim, a szczególnie rodzicom wierząc, że argumenty profesora Zbigniewa Izdebskiego sprawią iż seks nie będzie w naszych domach tematem tabu a nasze dzieci do nas, jako pierwszych, zwrócą się z nurtującymi ich pytaniami.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

• Seksuologia
  • Seks