Brzemię czarnego człowieka

Okładka książki Brzemię czarnego człowieka Mack Reynolds
Okładka książki Brzemię czarnego człowieka
Mack Reynolds Wydawnictwo: Stalker Books Cykl: Homer Crawford (tom 1) Seria: Klasycy Amerykańskiej SF fantasy, science fiction
Homer Crawford (tom 1)
Klasycy Amerykańskiej SF
Blackman's Burden (1972)
Stalker Books
2021-04-26
2021-04-26
Tadeusz Markowski

Okładka książki Złoty Wiek SF 6 Jerome Bixby, Algis Budrys, Mark Clifton, Joe L. Hensley, Henry Kuttner, Fritz Leiber, Mack Reynolds, James H. Schmitz, Robert Sheckley
Złoty Wiek SF 6 Jerome Bixby, Algis...
Okładka książki Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmond Hamilton, Cyril M. Kornbluth, Raphael A. Lafferty, Murray Leinster, H. Beam Piper, Mack Reynolds, William Tenn, Jack Vance, F. L. Wallace, Stanley G. Weinbaum
Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmo...
Okładka książki Joe Mauser: Mercenary from Tomorrow Michael A. Banks, Mack Reynolds
Joe Mauser: Me... Michael A. Banks, M...

Zanim wydawnictwo Solaris/Stalker Books wzięło się za wydanie książki (i opowiadań) Mack'a Reynolds'a, polski czytelnik mógł przeczytać tylko jedno jego opowiadanie wydane w 1958, w zbiorku "W stronę czwartego wymiaru". I świetnie się stało, że ta książeczka (tylko 154 strony) trafiła wreszcie w ręce polskich czytelników. Bo jest ciekawym objawieniem. To ciekawy mariaż SF bliskiego zasięgu oraz społeczno-politycznej książki akcji. Fabuła wciąga, autor wykazuje się niesamowitym znawstwem ludów, kultur i obyczajów Afryki Północnej. Świetny pomysł na fabułę inspirowany odrodzeniem idei afrykańskiej jedności. Celem jest oczywiście utopia ale mechanizmy i metody do jej realizacji są ciekawie opisane. Po prostu książkę chce się czytać.

Akcja toczy się w przyszłości w której nie doszło do wojen w Kongo, Rodezji, Etiopii, Somalii, Sudanie, Angoli. Nie było Apartheidu w RPA. Egipt nie starł się z Izraelem a plaga radykalnego islamu nie zalała kontynentu. Alternatywna historia Afryki, chociaż też pełna przemocy, wydaje się być lepsza niż nasza rzeczywistość.

Jestem ciekaw dalszych losów Homer'a Crawford'a i przeobrażenia cywilizacyjnego Afryki. Na szczęście wydawnictwo Stalker Books planuje wydać jeszcze dwie książki Reynoldsa :)

• (F) Klasycy amerykańskiej SF
  • Przerwane czytanie
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • 📣 Ach! Moja kolekcja

Dodaj cytat z książki Brzemię czarnego człowieka