Zew Cthulhu: Zestaw startowy

Okładka książki Zew Cthulhu: Zestaw startowy Paul Fricker, Lynne Hardy, Mike Mason, Sandy Petersen, Lynn Willis
Okładka książki Zew Cthulhu: Zestaw startowy
Paul FrickerLynne Hardy Wydawnictwo: Black Monk Seria: Zew Cthulhu 7. Edycja pozostałe
pozostałe
Zew Cthulhu 7. Edycja
Call of Cthulhu Starter Set
Black Monk
2020-04-01
2020-04-01
5901549120110
rpg zew cthulhu gra fabularna cthulhu

Okładka książki Zew Cthulhu. Mity wojny Paul Fricker, Mike Mason, Sandy Petersen, Lynn Willis
Zew Cthulhu. M... Paul Fricker, Mike ...
Okładka książki Zew Cthulhu: Podręcznik Badacza Paul Fricker, Mike Mason, Sandy Petersen, Lynn Willis
Zew Cthulhu: P... Paul Fricker, Mike ...
Okładka książki Horror nad Wartą Michał Bańka, Miłosz Brzeziński, Airis Kamińska, Sandy Petersen, Adam Wieczorek, Marcin Życzkowski
Horror nad Wartą Michał Bańka, Miłos...

Okładka książki Lego Nexo Knights. Wieczni bohaterowie John Derevlany, Mark Hoffmeier
Lego Nexo Knig... John Derevlany, Mar...
Okładka książki Maski Nyarlathotepa. Starter Paul Fricker, Mike Mason, Sandy Peterson, Adam Wieczorek, Lynn Willis
Maski Nyarlath... Paul Fricker, Mike ...
Zew Cthulhu: P... Paul Fricker, Mike ...
Okładka książki My Little Pony: Equestria: Puść Wodze Fantazji. Gra opowieści Jack Caesar, Alessio Cavatore, Dylan Owen
My Little Pony... Jack Caesar, Alessi...

Zew Cthulhu znany też jako Call of Cthulhu to system gry fabularnej debiutujący w latach 80 ubiegłego wieku. Pozwala on na odgrywanie przygód w świecie, gdzie potwory z twórczości Lovecrafta i jego następców jak August Derleth są rzeczywistością. Standardowo przygody rozgrywają się w latach 20 zeszłego stulecia tak by swoim klimatem przypominały opowiadania powstałe za życia HPL. Możliwe są jednak kampanie w różnych okresach i miejscach. Na rynku pojawił się tom Horror w Tatrach zawierający przygody osadzone w Polsce w 20 leciu międzywojennym czy w trakcie PRL. Opcji gry jest więc naprawdę sporo. Dużo zależy od naszego zainteresowania i stylu opowieści, jakie lubimy. Zew Cthulhu: Zestaw Startowy jak i wiele innych gier podręczników i dodatkowych scenariuszy trafia do fanów dzięki Black Monk Games.

Zestaw startowy jak sama nazwa wskazuje, zawiera w sobie wszystko, co potrzebne, by rozpocząć przygodę z systemem Zew Cthulhu. Jest nawet jeszcze lepiej. Moim zdaniem ten pakiet świetnie sprawdza się jako wprowadzenie w świat gier fabularnych, paragrafowych i ogólnie pojętego role playing. Wynika to z tego, że mamy tutaj bardzo fajny zbiór informacji i przykładowe kampanie dobrze wprowadzające nas w klimaty.

W zestawie mamy bowiem trzy księgi wprowadzające. Samotnie przeciwko płomieniom w formie gry paragrafowej wprowadza w klimat Zew Cthulhu i oferuje możliwość przeżycia przygody we własnej głowie. Zasady początkowe to ponad 20 stron informacji o mechanice gry, tworzeniu postaci i różnych elementach pojawiających się w scenariuszach. Z kolei trzecia księga zawierająca scenariusze pozwalające na uruchomienie trzech pierwszych kampanii w świecie gry.

Obok tego mamy jeszcze zestaw pomocy do gry, czyli mapki, listy i notatki przydatne do wykorzystania podczas odgrywania scenariuszy. Jest to naprawdę fajny i przemyślany dodatek. Gdy zaczynałem swoją przygodę z papierowym RPG, nie wpadłem nawet, że można tworzyć rzeczy tego typu i potęgować klimat sesji przez dodatkowe materiały. Tutaj mamy ich cały pakiet, dzięki czemu nowicjusze nie popełnią mojego błędu sprzed lat.

Jedną rzeczą, którą moim zdaniem warto podkreślić jest unikatowy klimat Zew Cthulhu i scenariuszy w tym systemie gier fabularnych. Domyślnie nie mamy tutaj do czynienia ze światem fantasy, magicznymi krainami czy miastami przyszłości. Chętni na pewno mogą zabawić się w stworzenie kampanii w tym stylu, ale Zew Cthulhu oferuje nam możliwość cofnięcia się w czasie do odległych lat i zmierzenia się z kosmicznym horrorem. Dla mnie to spory atut tytułu i główny powód, dla którego chciałem sprawdzić jak wygląda sesja w Zew Cthulhu w praniu.

W końcu lata dwudzieste to bardzo interesujący okres w historii, gdzie dochodziło do wielkich odkryć i sukcesów. Jednak jest to też okres tragedii i radzenia sobie z bliznami pozostawionymi przez niezwykle okrutną wojnę. W połączeniu z grozą opowieści o istotach, których potęga przewyższa nasze pojmowania i tajemnicach powodujących utratę zmysłów mamy do czynienia, z czym naprawdę oryginalnym i wciągającym. Zew Cthulhu: Zestaw Startowy trafił w mój gust i dostarcza to, na co liczyłem. Nawet trochę więcej za sprawą scenariuszy takich jak Stepujący nieboszczyk.

Ze względu na długość tekstu pełna recenzja dostępna na https://operacjapanda.pl/?p=17719

Dobry zestaw - gram od ponad roku tylko z nim i nie czuję nawet potrzeby dokupywania pełnych zasad - dał mi praktycznie wszystko, co trzeba. Fajna paragrafówka jako dodatek i swoisty tutorial, niezłe przygody na start (tylko ta o ghoulach jest kiepska),wszystko elegancko wydane.

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie jestem fanem zestawów startowych.
Omawiany przeze mnie zestaw startowy zakupiłem jedynie w wersji elektronicznej – nie mam zamiaru oceniać jakości druku czy dołączanych elementów pudełka.
Zestaw składa się z trzech Ksiąg i postaram się o każdej z nich napisać parę zdań:
1) Księga Pierwsza – Samotnie przeciwko płomieniom
Krótka gra paragrafowa, urozmaicona pięknymi grafikami, do których przyzwyczaiło nas już polskie wydanie Zewu Cthulhu. Gra została świetnie napisana, opowiada dosyć ciekawą historię, która jednocześnie ukazuje wszystkie elementy mechaniku Zewu Cthulhu (walka, pościgi, tworzenie i rozwój Badacza). Główną wadą, która mi doskwierała podczas lektury było brak hiperłączy w elektronicznej wersji produktu – proste kliknięcie znacznie przyśpieszyłoby przemieszczanie się między odpowiednimi paragrafami. Ocena – 6/10;
2) Księga Druga – Zasady Początkowe
W tej księdze nie znajduje się nic, czego nie można by znaleźć w Podręczniku Badacze lub Księdze Strażnika. Znałem oba tytuły wcześniej, więc wstrzymam się od oceny.
3) Księga Trzecia – Scenariusze
- Papierkowa robota – scenariusz dla 1-2 graczy z bardzo prostym śledztwem. Badacze nie będą mieli okazji pogubić się podczas sesji, co może być zaletą dla początkujących graczy. Obawiam się, że struktura przygody sprawia, że większość Badaczy ominie wiele informacji i lokacji opisanych na stronach dodatku. Papierkowa robota to scenariusz, któremu brak zapadających w pamięć elementów – brak tutaj ciekawych wydarzeń czy charakterystycznego klimatu. Ocena – 5/10;
- Na skraju mroku – niezwykła przygoda - od pierwszego momentu Badacze mają świadomość, z czym przyjdzie im się mierzyć w najbliższym czasie. Mimo to historia spełnia swoje zadanie – jest ciekawa i klimatyczna. Możliwość przeprowadzenia rytuału, sprawi, że gracze zapamiętają przygodę na wiele lat. Ocena – 7/10;
- Stepujący nieboszczyk – przyznam szczerze, że byłem zaintrygowany omawianym scenariuszem od pierwszej chwili, gdy o nim usłyszałem. Cieszę się, że moje oczekiwania zostały spełnione – Stepujący nieboszczyk to scenariusz wybitny. Niezapomniany klimat, intrygujące wydarzenia i głębokie postacie. Ukazanie problemu rasizmu w scenariuszu pozwoli wpleść wątki historyczne do sesji bez bólu i „edukacji na siłę”. Jedna z najlepszych historii spośród dostępnych w polskiej edycji Zewu Cthulhu. Ocena – 9/10.

Podsumowując – dla kogo jest Zestaw Startowy Zewu Cthulhu? Według mnie – dla nikogo. Dla początkujących graczy polecam startery, które za darmo wprowadzą każdego zainteresowanego w system. Osoby, które mają za sobą kilka sesji i poszukują gotowych scenariuszy powinny sięgnąć po większe zbiory, takie jak Wrota ciemności lub Posiadłości szaleństwa, które kosztują niewiele więcej, lecz posiadają po pięć długich scenariuszy, które zapewnią kilkukrotnie więcej godzin zabawy.

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie jestem fanem zestawów startowych.
1) Księga Pierwsza – Samotnie przeciwko płomieniom
Krótka gra...