Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka

Wydawnictwo: Znak
The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America
historia
Ag2S

Wierzyliście, że wolność jest dana raz na zawsze? Myliliście się. Tracimy ją. Tu, teraz. Wierzyliśmy, że koniec zimnej wojny przyniesie ostateczne zwycięstwo demokracji i zapewni wolność przyszłym pokoleniom. Byliśmy naiwni. Autorytaryzm powrócił do Rosji i Putinowska oligarchia bogaczy znalazła sojuszników na całym świecie. Nacjonaliści, separatyści, radykałowie i kasta najbogatszych z...

Wierzyliście, że wolność jest dana raz na zawsze? Myliliście się.

Tracimy ją.

Tu, teraz.

Nacjonaliści, separatyści, radykałowie i kasta najbogatszych z pomocą cyberarmii dyktatora z Kremla oraz chciwych zachodnich technokratów potrafią skutecznie zagospodarować niezadowolenie – wydawałoby się – dojrzałych i odpornych na populizm zachodnich społeczeństw. Pierwsze rosyjskie cele zostały osiągnięte: brexit osłabi Unię Europejską, a Donald Trump odwróci wzrok w najważniejszym momencie. Rodzi się pytanie, jaki będzie następny krok.

Timothy Snyder wskazywał te zagrożenia w swojej niezrównanej książce O tyranii. Dzięki doskonałej analizie zarówno współczesności, jak i historii przejrzyście uświadamia, dokąd zmierzamy: ku wolności czy oligarchii, ku indywidualizmowi czy totalizmowi, ku prawdzie czy fałszowi.

Którą drogą pójdziemy?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Wojciech Gołębiewski | 2019-05-01
Przeczytana: 01 maja 2019

MAKKARTYZM REVIVAL!!! Miejsce „komunizmu” zajął „zły” Putin!!
Ludzie to kupią, nie zważając na to, że obwiniając o wszystko Putina, Snyder zrobił z niego wszechmocnego bożka

Z Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Road_to_Unfreedom
„….An academic review published by the conservative organization Kirk Center called Snyder's central thesis "simplistic as it sounds and is based purely on conventional wisdom and current liberal narrative. It also suffers from the notable disadvantages of being empirically inaccurate and wrong.". The book was criticized by Sophie Pinkham in The Nation as "the apotheosis of a certain paranoid style that has emerged among liberals in Trump’s wake." They added "Snyder's picture of Putin’s campaign to destroy America is unconvincing….”

W złym kierunku poszedł Snyder, bo mimo wielu kontrowersji „Skrwawione ziemie” zasłużyły na 10/10, późniejsze „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” ...

Justyna Wydra | 2019-04-18

A co, jeśli to Rosja pociąga za sznurki i (przynajmniej w części) odpowiada za chaos, w który popada nasza, najlepsza na świecie zachodnia cywilizacja?

Podburza antyszczepionkowców?

Podkręca nastroje antyunijne?

Straszy emigrantami i równocześnie gra na zwiększenie ich liczby?

Steruje prezydentem USA?

Cóż, kiedy swoim własnym obywatelom nie można zapewnić życia na takim poziomie, na jakim żyje Zachód, trzeba im ten Zachód obrzydzić, przedstawiając jako chylącą się ku upadkowi Sodomę i Gomorę, siedlisko zniewieściałych hipsterów, rozwrzeszczanych feminazistek i polujących na niewinne dzieci pedofili spod znaku LGBT. Równocześnie należy kraje Zachodu osłabiać, strasząc go, podkopując jego racjonalne fundamenty, sponsorując partie nowego faszyzmu, wspierajac karierę pewnych polityków. Im głupszych, tym dla Rosji lepszych.

Że faktycznie jesteśmy na tyle głupi, słabi i nieświadomi, że dajemy sobie to wszystko robić, to inna sprawa. Jak sie w porę nie obudzimy, to się obudzimy za...

remix1313 | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

klarownie przedstawiona historia współczesnego kryzysu demokracji. Wpływu na ten kryzys Putina i jego świadomych lub nieświadomych (czytaj głupich) agentów: Trumpa, Orbana czy Kaczyńskiego. Zaskakujący jest wynurzający się obraz dzisiejszej, nowoczesnej wojny. wojny przesyconej technologią, wojny zaskakującej dla krajów, które cechuje, wydawałoby się, najwyższe zaawansowanie demokratycznych mechanizmów. jednocześnie obnażenie bezbronności demokracji jest powalające i niepokojące. Równie niepokojąca jest kondycja ludzi kupujących bezkrytycznie demagogię i propagandę zła, ludzi, którzy nieświadomie służą tyranom.

Marek Rygiel | 2019-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 28 lutego 2019

Pasjonująca lektura. Czyta się niczym teorię spiskową. Problem w tym, że to się dzieje naprawdę...

Andrzej | 2019-03-25
Przeczytana: 25 marca 2019

Casus Timothy Snydera czy Claasa Relotiusa – a więc propagandysty historyka z amerykańskiego uniwersytetu Yale i mitomana z niemieckiej gazety der Spiegel pokazuje rozmiar upadku zachodniej liberalnej publicystyki.
Tezy jakie stawia Snyder, to – parafrazując Herberta „parę opinii jak cepy”, którymi okłada coraz bardziej bezbronnego i zszokowanego czytelnika:

1. Trumpa wybrali Rosjanie,
2. AfD to partia faszystowska,
3. Macierewicz jest na pasku Putina,
4. Rosjanie stali za nagraniem rozmów PO u „Sowy i przyjaciół”,
5. Homofobia to wynalazek dyktatorów, Putina w szczególności,
6. Przedstawianie uchodźców muzułmańskich jako gwałciceli to sprawka Putina działającego w parze z szefem AfD Gaulandem
7. PiS to partia autorytarna
8. Orban stworzył rządy autorytarne
9. Jobbik to partia faszystowska

Powyższych 9 punktów, a nawet więcej, młotkowanych jest przez tego „historyka” z zapałem godnym Claasa Relotiusa. Niemieckiej, wielokotnie nagradzanej gwiazdy żurnalistyki, zmyślającej swoje...

Marek | 2019-03-27
Przeczytana: 27 marca 2019

Wcześniej przeczytałem dwie książki tego autora więc myślałem że wiem po co sięgam. Tym razem pan profesor mnie zaskoczył. analizą i samym tematem współczesnego ale obecnego już konfliktu. W podtytule czytamy, Rosja, Europa, Ameryka ale tak naprawdę jest to książka o tym dokąd zmierza Rosja i jej prezydent. Ten a może... następny. Wnioski są bolesne dla nas... tak naprawdę nikt nigdy nie mówi prawdy, więc może w ogóle jej nie ma, a zatem powinniśmy po prostu powtarzać rzeczy, które chcielibyśmy usłyszeć. Świat w jakim wychowywaliśmy się, lektury które czytaliśmy, ludzie ostatnich 30-40 lat których poznaliśmy... Jerozolima, Ateny, Rzym idee i myśli które były fundamentem naszego świata, to wszystko idzie w niepamięć dla świętego spokoju ? Jeśli tylko część tej analizy jest prawdziwa to czeka nas bardzo trudny czas. Pierwsze Rosyjskie cele zostały już osiągnięte...

marcjn | 2019-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Książka jest interesująca choć kategorie opisowe używane przez autora wyglądają cokolwiek dziwacznie. Mimo to warto przeczytać aby zobaczyć jakie taktyki stosują współcześni faszyści i jak jest atakowana sama koncepcja prawdy.

Cierpka_Wiśnia | 2019-04-24

Timothy Snyder jest amerykańskim historykiem. Specjalizuje się w historii Europy Środkowej i Wschodniej. Mówi biegle po polsku i w moim odczuciu jest niebywale odważnym, biorąc pod uwagę o jakich tematach nie boi się pisać.

W Drodze do niewolności autor przybliża nam koncepcję dwóch teorii czasu – nieuchronności i wieczności. Jedna z nich opiera się na dążeniu do ustroju idealnego, a druga na zapętleniu. Książka skupia się wokół kryzysu demokracji przez pryzmat Wladimira Putina i jego wpływu na politykę w Europie i Stanach Zjednoczonych. W jasny i czytelny sposób przedstawia nam motywy działania Putina, sylwetkę filozofa, na poglądach którego opiera swoja politykę. czytelnik uświadamia sobie daleko idącą propagandę i wpływy zamożnych na losy nie tylko danego kraju, w tym przypadku Rosji, ale też całego świata.

sir-Gio | 2019-03-30
Przeczytana: 30 marca 2019

Putin nie potrafi lub nie chce stać się silniejszy, musi zatem osłabić innych. Najprostszym sposobem dokonania tego jest upodobnienie ich do siebie. Zamiast rozwiązywać swoje problemy, Rosja je eksportuje. Polska i Węgry krok po kroku, metodycznie niszczą własne osiągnięcia i odtwarzają komunizm, we Francji czy Austrii partie neofaszystowskie osiągają niespotykane po wojnie wyniki, Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, Trump wycofuje się z umów międzynarodowych, a napadnięty Krym zostaje wchłonięty przez Rosję. Wielka machina kłamstw, inwigilacji, pieniędzy i szantażu uruchomiona przez Rosję znalazła podatny grunt w postaci częściowo rozczarowanych liberalizmem wyborców w tych krajach. Bardzo ciekawa pozycja, ale jeżeli ktoś woli zachować pozytywną opinię o ludzkości to niech tej książki nie czyta.

Tom Aves | 2019-05-06
Na półkach: Przeczytane, Reportaż
Przeczytana: 06 maja 2019

Ciekawe i trafne diagnozy Autora dotyczące bieżącej polityki w Rosji, USA i Europie. Trochę za obszerne - wg mnie można było całą treść zmieścić na połowie stron. Mimo wszystko warto