Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka

Znak
2019-02-27
2019-02-27
Bartłomiej Pietrzyk
historia świata wolność zwycięstwo demokracja świat Rosja Europa Ameryka Ukraina faszyzm

Między nieuchronnością a wiecznością

Książka ciekawa, ale wyjątkowo nierówna. Część pierwsza, o Rosji Putina - znakomita. Snyder pokazuje podstawy ideologiczne nowej Rosji, mity, jakie kreuje i promuje. Przede wszystkim mit "wiecznego" wroga, złowrogiego, "faszystowskiego" Zachodu dążącego do ujarzmienia pierwotnej w swej niewinności Rosji/Rusi. Tym usprawiedliwić można wszystko, nawet zagarnięcie terytorium innego państwa. Gorzej jest z częścią poświęconą Europie, na przykład Polsce. Snyder przedstawia Polskę jako niemalże folwark Antoniego Macierewicza, a "informacje" o jego rzekomych związkach z Rosją czerpie wyłącznie i bezkrytycznie z książki Tomasza Piątka.
Najgorzej jest jednak z częścią poświęconą USA. Związki Trumpa z Rosją są faktycznie niepokojące, ale to nie jest powód, aby wieścić, że w USA rodzi się autorytaryzm. Szczerze mówiąc, część o USA wygląda mi na lament sfrustrowanego zwolennika Demokratów po przegranych wyborach. Snyder zresztą unika odpowiedzi na jedno pytanie: po kiego grzyba Rosja miałaby szkodzić Demokratom, skoro ich polityka zagraniczna wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie (2014) i w Syrii była wyjątkowo nieudolna i dla Rosji niegroźna? Tym niemniej, warto przeczytać, choćby dla części poświęconej Rosji czy fragmentowi o problemie uzależnienia od opioidów w USA.

Doskonała i niestety bardzo smutna diagnoza współczesnego świata. Snyder opowiada jak w XXI wieku staczamy się w odmęty nierówności i autokracji. Głównym oskarżonym jest Rosja. To ona wskrzesiła u siebie faszyzm i zaraża nim świat, pragnąc go zdestabilizować. Punktem wyjścia są dwie narracje, dwie filozofie: nieuchronności (którą posługują się głównie kraje kapitalistyczne - "nieuchronny" postęp) oraz wieczności (historia zatacza koło). Od filozofii i wytłumaczenia dlaczego Snyder przechodzi do faktów, pokazując jak Rosja rozpętała III wojnę światową, a Zachód się temu przyglądał i udawał, że nic się nie dzieje. Otrzymujemy kronikę wydarzeń na Ukrainie (do roku 2014),która chyba jako jedyna podjęła walkę z tymi zakusami.. Ostatni - chyba najsmutniejszy rozdział jest o USA. Najsmutniejszy, bo ukazuje, jak w najbardziej demokratycznym kraju na świecie ta demokracja ulega erozji i ciąży coraz bardziej ku oligarchii...

Najgorsze jest to, ze Rosji udało się to (przynajmniej udawało do 2022 roku) to, co sobie zamierzyła: rozwalanie demokracji i sianie niezgody w UE i USA. Bo czym innym był Brexit, wybór Trumpa, czy rosnąca popularność partii nacjonalistycznych w różnych krajach, w tym w Polsce. Ma teraz doskonałe ku temu narzędzie: internet, dający możliwość uprawiania propagandy na szeroką skalę (co pokazuje, że warto czytać książki, a wiedzę czerpać nie tylko z internetu). Śmieszne jest to, jak niektórzy polscy czytelnicy przyznają "tak, tak, Putin jest zły", ale już tego, co się dzieje na naszym własnym podwórku nie widzą, i nie umieją, czy też nie chcą połączyć kropek...

Pozycja obowiązkowa.

Pozycja obowiązkowa.

Cieszę się, że przeczytałem tę książkę. Dzięki niej lepiej rozumiem znaczenie propagandy rosyjskiej w Polsce i na świecie i jej wpływ także na moje postrzeganie rzeczywistości. Lepiej rozumiem także cel, jaki zbrodniczy reżim Putina ma wobec Ukrainy i państw Europy środkowej. Drobny minus jest taki, że autor czasem powtarza niektóre treści.

Timothy Snyder jest amerykańskim historykiem, profesorem uniwersytetu Yale. W swojej książce opisał momenty w historii współczesnej, w których rządzący dążyli/dążą do upadku demokracji. Poruszył temat ogromnego wpływu Rosji na wiele ważnych wydarzeń w Europie i Ameryce, przedstawiając masę przerażających faktów udowadniających postawione tezy.

Inteligentna, odważna, konkretna, wiele uświadamiająca i pomagająca nam zrozumieć aktualną sytuację na świecie książka, którą polecam każdemu! Nie ma tu zbędnej treści ani mało zrozumiałego bełkotu, są za to dobrze opisane powiązania między Rosją, a Ameryką i Europą. Autor wytłumaczył nam ogromny wpływ Rosji na różne wydarzenia, na przykład brexit Wielkiej Brytanii czy wybór Trumpa na prezydenta, opisał genezę i przebieg inwazji na Ukrainę w 2014 roku, a także przytoczył mnóstwo innych wydarzeń w Europie, którymi sterował Kreml. Zaskakujące i przerażające. Putin chciał za wszelką cenę podporządkować sobie cały świat i stworzył machinę, w której każdy element zdawał się działać wedle życzeń reżimowego władcy, doprowadzając do powolnego, niemal niezauważalnego powstania totalitaryzmu w poszczególnych krajach. Propaganda, manipulacje, a także wojna informacyjna toczona przez Moskwę jest ogromnym problemem na cały świat od lat, a autor świetnie opisał konkretne sytuacje, które to ukazały. Snyder wiele razy zacytował Putina oraz inne osoby z nim powiązane, co pomaga nam w jakiś sposób zrozumieć, o co im chodzi, jakie mają myślenie - po przeczytaniu tej książki aktualna agresja Rosji na Ukrainę oraz towarzysząca jej propaganda wcale nie dziwią. Autor poruszył i wytłumaczył dwie koncepcje - wieczności i niechronności (według mnie jednak ten temat był zbyt wiele razy powielany),historię sukcesji w Rosji, wyjaśnił związki między współczesną, a klasyczną kulturą rosyjską, między amerykańskimi, a ukraińskimi troskami, a także wiele innych. Mnóstwo faktów zostało krótko, zrozumiale opisane, bardzo dobrze wyjaśniają sytuację na świecie. Czego więc mogłabym się przyczepić? Zabrakło mi wspomnienia niektórych ważnych wydarzeń i trochę przeszkadzało częste wrzucanie wszystkich do jednego wora, ALE te wady są zbyt małe w porównaniu z ogromem dzieła, by brać je pod uwagę, jeżeli ktoś zastanawia się, by w ogóle po nie sięgnąć. Moim zdaniem książka jest zdecydowanie warta przeczytania, a nawet powinna być obowiązkowa.

Inteligentna, odważna,...

Pozycja obowiązkowa dla chcących poszerzyć swoją wiedzę o historii współczesnej szczególnie pod kątem aktualnych wydarzeń. Bardzo dobrze się czyta, nie ma tu historycznego bełkotu przez który trudno przebrnąć. Poleca osoba, która z historią w szkole była na bakier a już rozgląda się za kolejnymi publikacjami Snydera :)

Odważna i prawdziwa historia współczesna według Snajdera to się po prostu czyta. Moje klimaty

Książka , w której można przeczytać o tym, co dzieje się we współczesnym świecie, a na co bardzo często nie zwracamy uwagi.Że wolności nie dostaliśmy na zawsze. Znajdziemy informację jak powoli i praktycznie niezauważalnie zmienia się ustrój w poszczególnych krajach. Z demokracji powoli przechodzi się do totalitaryzmu. Powstaje też władza imperialna, która z czasem wyjdzie z ukrycia, burząc wszystko, do czego dążyła dotąd większość społeczeństw.

Świetne - politologicznie, socjologicznie, historycznie - przedstawienie wątków rosyjskich i działania reżimu putinowskiego, różnie jest z rozdziałem o USA; jako libertarianina trochę mnie dotknęło kolokwialne "wsadzanie do jednego wora." Tak czy inaczej, tutaj też przypomina lub odkrywa karty zapomnianych powiązań, faktów, które okazują się mieć niebagatelne znaczenie. Ważna książka na drugą dekadę XXI wieku.

Temat i osoba autora, a także entuzjastyczne oceny w mediach wydawały się gwarancją satysfakcji intelektualnej, ale dołączam do wszystkich, którzy poczuli się zawiedzeni. Do atutów należy analiza propagandowego funkcjonowania reżimu w Rosji putinowskiej, zdecydowane przedstawienie rosyjskiej agresji na Ukrainę i sposobów prowadzenia wojen informacyjnych. Ujmujące jest podkreślenie roli historii, jako metody i wiedzy wyzwalającej wolność człowieka wbrew ideologiom. Szkoda jednak, że historyczna podstawa wywodów w wielu miejscach jest tak zaskakująco płytka, by wspomnieć tylko ograniczenie ideowych uzasadnień putinowskiego imperializmu do Iwana Iljina - a gdzie idea Trzeciego Rzymu, "zbieranie ziem ruskich", panslawizm, rosyjski mistycyzm i komunizm? Słuszna jest też konstatacja, że podstawą zdrowych demokracji musi być prawda, rzetelna informacja, sprawne państwo i społeczeństwo obywatelskie - zespolenie siły instytucji i cnót. To brzmi jak wyznanie republikańskie, ale tak nie jest. Autor jest zaskoczonym i zdezorientowanym, choć uczciwym lewicowym liberałem. Wynikające z tego światopoglądu uproszczenia i stereotypy aż bolą. Przykładem tego ciekawy - ale bezsensownie narzucony na całe wywody jako jedyny i do znudzenia powtarzalny klucz interpretacyjny - koncept dwóch zgubnych kategorii widzenia świata i uprawiania polityki: nieuchronności i wieczności. Gdy mowa o nieuchronności (obok niewyraźnej i mglistej wymówki wobec konceptu neoliberalnego) nasuwa się wszak przede wszystkim krytyka oświeceniowej idei postępu aż po komunizm. Ale atak idzie oczywiście na złą prawicę: nacjonalizm i faszyzm to etykietki rozdawane bez składu i ładu na prawo i lewo - ładne autorskie pojęcie "schizofaszyzmu" mógłby Snyder zatem zastosować też wobec siebie. I na koniec jeszcze dwa moje rozczarowania. Wątek europejski to tylko opłakiwany brexit; analizy kryzysowej ewolucji UE do obecnego stanu nie ma, a chyba nie jest to droga do większej wolności, sprawniejszej demokracji i bardziej rzetelnego systemu komunikacji. Wątek USA to kampania wyborcza Clinton-Trump w jedynie słusznym oświetleniu, tzn. przepraszam, w mroku. Najfatalniejszy jednak w zgromadzonej masie faktów jest brak refleksji nad tym, jakie realne procesy i siły społeczno-gospodarcze i kulturowe oraz interesy geopolityczne tkwią za owymi cyberwojnami, propagandą, szarżami ideologicznymi, do jakich realnych potrzeb i emocji ludzkich się odwołują, jakie rzeczywiste braki eksploatują, że są tak skuteczne i niszczące?