Najnowsze artykuły
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz1
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać10
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
- ArtykułyZgarnij egzemplarz „Masek” Melki Kowal (S0ymel) – akcja recenzenckaLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Lynn Willis
9
7,4/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
143 przeczytało książki autora
79 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Zew Cthulhu: Podręcznik Badacza
Sandy Petersen, Lynn Willis
7,7 z 13 ocen
34 czytelników 1 opinia
2020
Zew Cthulhu. Gra fabularna. Starter
Lynn Willis, Mike Mason
7,1 z 16 ocen
36 czytelników 0 opinii
2018
Najnowsze opinie o książkach autora
Maski Nyarlathotepa. Tom 1-2 Larry DiTillio
7,0
Kultowa, epicka kampania dziejąca się na kilku kontynentach. Fantastyczna przygoda dla graczy i niesamowity wysiłek dla prowadzącego. Mnóstwo postaci, wiele wątków, różne klimaty poszczególnych miejscówek i cała masa materiałów do rozdania graczom - wycinki gazet, zdjęcia, notatki. W tle przyczajona groza i nadciągająca zagłada. Zdecydowanie warto. Wśród powiązanych ze sobą wątków głównych są też misje poboczne, do rozegrania których szczerze namawiam. Miesza to nieco w głowach graczom i nie pozwala na proste łączenie kropek. Powoduje poczucie przytłoczenia i niezrozumienia otaczającego świata. A właśnie tak powinien czuć się bohater wrzucony w wir wydarzeń z Masek.
Zachęcam też do rozegrania wstępu w Peru, a potem kilku niezwiązanych z Maskami przygód (tak żeby prolog nie dział się bezpośrednio przed zawiązaniem akcji w Nowym Jorku). Do wyboru gra na zasadach Pulpy albo w klasycznym podejściu. My graliśmy w Pulpie, żeby dać bohaterom wiekszą szansę na przeżycie. W końcu lepiej gra się postacią z którą jest się związanym emocjonalnie, czyż nie? :)
Kampania jest naprawdę długa - grając dość regularnie zajęło nam to prawie rok. Polecam, bo wspomnienia z przeżytych przygód zostaną z wami na lata.
Zew Cthulhu: Zestaw startowy Sandy Petersen
7,1
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie jestem fanem zestawów startowych.
Omawiany przeze mnie zestaw startowy zakupiłem jedynie w wersji elektronicznej – nie mam zamiaru oceniać jakości druku czy dołączanych elementów pudełka.
Zestaw składa się z trzech Ksiąg i postaram się o każdej z nich napisać parę zdań:
1) Księga Pierwsza – Samotnie przeciwko płomieniom
Krótka gra paragrafowa, urozmaicona pięknymi grafikami, do których przyzwyczaiło nas już polskie wydanie Zewu Cthulhu. Gra została świetnie napisana, opowiada dosyć ciekawą historię, która jednocześnie ukazuje wszystkie elementy mechaniku Zewu Cthulhu (walka, pościgi, tworzenie i rozwój Badacza). Główną wadą, która mi doskwierała podczas lektury było brak hiperłączy w elektronicznej wersji produktu – proste kliknięcie znacznie przyśpieszyłoby przemieszczanie się między odpowiednimi paragrafami. Ocena – 6/10;
2) Księga Druga – Zasady Początkowe
W tej księdze nie znajduje się nic, czego nie można by znaleźć w Podręczniku Badacze lub Księdze Strażnika. Znałem oba tytuły wcześniej, więc wstrzymam się od oceny.
3) Księga Trzecia – Scenariusze
- Papierkowa robota – scenariusz dla 1-2 graczy z bardzo prostym śledztwem. Badacze nie będą mieli okazji pogubić się podczas sesji, co może być zaletą dla początkujących graczy. Obawiam się, że struktura przygody sprawia, że większość Badaczy ominie wiele informacji i lokacji opisanych na stronach dodatku. Papierkowa robota to scenariusz, któremu brak zapadających w pamięć elementów – brak tutaj ciekawych wydarzeń czy charakterystycznego klimatu. Ocena – 5/10;
- Na skraju mroku – niezwykła przygoda - od pierwszego momentu Badacze mają świadomość, z czym przyjdzie im się mierzyć w najbliższym czasie. Mimo to historia spełnia swoje zadanie – jest ciekawa i klimatyczna. Możliwość przeprowadzenia rytuału, sprawi, że gracze zapamiętają przygodę na wiele lat. Ocena – 7/10;
- Stepujący nieboszczyk – przyznam szczerze, że byłem zaintrygowany omawianym scenariuszem od pierwszej chwili, gdy o nim usłyszałem. Cieszę się, że moje oczekiwania zostały spełnione – Stepujący nieboszczyk to scenariusz wybitny. Niezapomniany klimat, intrygujące wydarzenia i głębokie postacie. Ukazanie problemu rasizmu w scenariuszu pozwoli wpleść wątki historyczne do sesji bez bólu i „edukacji na siłę”. Jedna z najlepszych historii spośród dostępnych w polskiej edycji Zewu Cthulhu. Ocena – 9/10.
Podsumowując – dla kogo jest Zestaw Startowy Zewu Cthulhu? Według mnie – dla nikogo. Dla początkujących graczy polecam startery, które za darmo wprowadzą każdego zainteresowanego w system. Osoby, które mają za sobą kilka sesji i poszukują gotowych scenariuszy powinny sięgnąć po większe zbiory, takie jak Wrota ciemności lub Posiadłości szaleństwa, które kosztują niewiele więcej, lecz posiadają po pięć długich scenariuszy, które zapewnią kilkukrotnie więcej godzin zabawy.