Pipo. Najsilniejsza dziewczynka na świecie

Dragon
2021-03-24
2021-03-24
Anna Tomoń
powieść dla dzieci literatura kanadyjska Kanada literatura francuskojęzyczna

Pipo ma jedenaście lat. Minęło sześć lat, odkąd jej ojciec porzucił ją obiecując że wróci. Jej mama nie żyje, a ona wraz ze swoim szczurkiem Sprinterkiem mieszka w garażu u pewnej staruszki, którą się opiekuje. Pipo nie chodzi do szkoły i wiecznie się ukrywa. Na szczęście ma bardzo bogatą wyobraźnię. Poznanie bliźniaków, których rodzice są wiecznie w pracy oraz przymusowy wyjazd staruszki do domu spokojnej starości wywracają jednak jej codzienne życie do góry nogami. Pipo dzięki wskazówce staruszki odnajduje skarb pozostawiony przez ojca, oraz dowiaduje się o istnieniu swojej przyrodniej siostry Sophie. Nie pozostaje naszej bohaterce zatem nic innego jak wyruszyć by ja odnaleźć i poznać.

„Pipo. Najsilniejsza dziewczynka na świecie” to książka dla dzieci w wieku od 9 lat aczkolwiek w moim odczuciu powinna być kierowana do dzieci starszych przynajmniej 11- letnich. Dalszego? Bo z jednej strony to książka bardzo radosna, pozytywna i pełna nadziei, a z drugiej smutna i trudna. Historia którą tu poznajemy mówi o porzuceniu przez dorosłych, którzy kłamią, zostawiają dzieci i nie dotrzymują obietnic, o rodzinie i samotności, ale także o przygodzie i przyjaźni. A sama bohaterka potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji i jest niezwykle zaradna. Ale przede wszystkim zawsze może liczyć na prawdziwych przyjaciół.

Cześć! Dzisiaj przychodzę do Was z książką, która od razu skojarzy się Wam z inną. „Pipo. Najsilniejsza dziewczynka na świecie” z burzą rudych włosów z pewnością przywodzi na myśl znaną wszystkim Pippi Pończoszankę i nie jesteście w błędzie! Sama autorka, którą jest Amelie Dumoulin zaznacza, że Pipo jest swobodną jej inspiracją. Jednak osobiście nie znam za bardzo przygód Pippi, za dziecka nie oglądałam i nie czytałam o jej przygodach. Dopiero niedawno miałam okazję sięgnąć po pierwszą książkę o tej dziewczynce i tyle. Dlatego kiedy sięgnęłam po Pipo, poza skojarzeniami z imieniem, wyglądem i jej nadludzką siłą (o której nie ma za wiele w książce),nie miałam większych porównań.

Moim zdaniem siła Pipo nie jest ukryta w jej mięśniach, ale w jej serduszku, które od małego wiele musiało znieść. Los nie potraktował jej łagodnie. Dziewczynka nigdy nie poznała swojej matki, a ojciec, złodziej, oszust, tajny agent i marynarz, zostawił ją u pani Helenki, kiedy była małym dzieckiem. Pipo wychowała się w zasadzie sama, a jej najwierniejszym towarzyszem był szczur. Przebywałam u pani Helenki nielegalnie, dlatego więcej jej nie było niż było. Jednak pewnego dnia, kiedy w końcu staje twarzą w twarz z białymi dziećmi, jej los się zmienia. Nie tylko ze względu na to, że poznała wspaniałych przyjaciół, ale także dlatego, że wkrótce jej dom zostanie zrównany z ziemią.

Pipo w końcu odkrywa tajemnicę i jedyną rzecz, jaką zostawił dla niej ojciec, który nigdy po nią nie wrócił, choć obiecał. Dziewczynka wkracza do nowego, nieznanego świata i odkrywa kolejne sekrety, które już na zawsze odmienią jej samotne życie. Dziewczynka jest nie tylko bardzo silna fizycznie, ale potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Miewa chwile słabości, jak każdy z nas, w końcu jest tylko dzieckiem, które pragnie towarzystwa i miłości.

„Pipo” czytało mi się bardzo dobrze, a bohaterka naprawdę świetnie daje sobie radę. Klimat początkowo jest dosyć przygnębiający, a przygody jakie czekają dziewczynkę, są naprawdę przedziwne, jednak zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie.

Żeby powiedzieć Wam o tym, co mi się w tej książce nie podobało, muszę ją spolerować. Wybaczycie?

Pipo to 11 latka, którą kilka lat wcześniej porzucił ojciec. Pipo urodziła się na statku, jej matka zmarła przy porodzie, a dziewczynka wychowana przez marynarzy, prawie całe życie żyła w ukryciu. Po porzuceniu przez ojca przebywała pod opieką starszej kobiety, która popadła w katatonie i nie miała praktycznie kontaktu z otoczeniem. Tam również Pipo musiała się ukrywać, dlatego mieszkała w garażu. Przez fortunny zbieg okoliczności, poznaje bliźnięta, których rodzice są pracoholikami. Razem inscenizują poród, żeby stać się prawdziwymi trojaczkami i bawią np. wykorzystując do zabawy siedzącą bez ruchu staruszkę.

Kiedy dom w którym przebywa dziewczynka, zostaje przeznaczony do rozbiórki, Pipo rusza na poszukiwania swojej przyrodniej siostry i na odchodne PODPALA DOM.

Siostra okazuje się być ekscentryczną młodą kobietą, która na kilku metrach kwadratowych przechowuje kilkanaście zwierząt, podrzuconych jej pod drzwi przez obcych ludzi. Nie ma dla nich warunków, nie stać jej na ich utrzymanie i nie potrafi się nimi zajmować. Pozwala jednak Pipo zostać w swoim mieszkaniu.

Koniec końców Pipoletta odnajduje ojca, którym RZUCA przez pół parkingu i wybija mu ząb. Ojciec okazuje się oszustem i chce jedynie odzyskać niezwykle cenny znaczek pocztowy. Pipo OSZUKUJE ojca, podkładając mu fałszywy znaczek. Razem z przyjaciółmi, którzy UCIEKLI Z DOMU, idzie opchnąć znaczek komuś kto nazywa się Neon, a z opowieści przypomina barona narkotykowego. Okazuje się być jednak ekscentryczną artystką, która każe dzieciom zabrać kasę z basenu i zapakować do walizek.

Ojciec odnajduje dzieci, odwozi do domu, ponownie OSZUKUJE, a później mamy happy end.

To miała być zabawna opowieść inspirowana Pippi. Ja dostałam jednak ordynarną historię skrzywdzonego dziecka (a w zasadzie to kilku) i jej patologicznego ojca. Pochwałę oszustwa, język zupełnie nieprzystosowany do młodego odbiorcy (np. dzieci jedzące pizzę na leżąco zostały nazwane horyzontalny anarchistami) i niestety, moim zdaniem kompletny brak jakiejkolwiek wartości.
Ja nie dam tej książki moim dzieciom. I choć fanką prawdziwej Pippi nie jestem, tak uważam że jej historia choć równie dyskusyjna jest w pewien sposób zabawna i urocza. Ta jest jedynie przytłaczająca i smutna.

Amélie Dumoulin „Pipo. Najsilniejsza dziewczynka na świecie”
Jedenastoletnia, zwariowana Pipo bardzo przypomina Pippi Pończoszankę, bohaterkę książek Astrid Lindgren. Podobnie jak Pippi, ma rude włosy, nie ma mamy, jest córką marynarza, a zamiast małpki posiada grubego szczura. Gdy jej ojciec wyrusza w rejs, Pipo pomieszkuje u pewnej staruszki, opiekując się nią.
Niestety pewnego dnia dziewczynka traci dach nad głową i jednocześnie dowiaduje się o istnieniu przyrodniej siostry.
Wyrusza zatem w daleką podróż, aby ją poznać...

To bardzo mądra i wartościowa powieść dla młodzieży, budząca wiele emocji. Z jednej strony zawsze radosna i pełna wiary Pipo, a z drugiej dziewczynka skazana przez ojca krętacza na wieczną tułaczkę.
Pięknie autorka przedstawiła rolę przyjaźni w życiu człowieka oraz walkę o samego siebie.
Sądzę, że dla młodszych dzieci może być ona zbyt trudna, ale młodzież powinna docenić tą historię oraz morał z niej płynący.

Amélie Dumoulin „Pipo. Najsilniejsza dziewczynka na świecie”
Niestety...

Całość na feminadomi.pl
Pipo przez to, iż większość życia musiała sama o sobie zadbać zachowuje się jak dorosła; jest sprytna, odważna, zaradna. Jak to się mówi, nie daje sobie w kaszę dmuchać. Samotna, ale nie smutna. Potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji, w zasadzie dorośli nie są jej potrzebni. Oczywiście, to tylko płytkie spojrzenie na bohaterkę, w jej obrazie jest głębia, ale czy dostosowana do sugerowanego wieku czytelnika? Nie sądzę. Nie polecam tej książki dla dzieci młodszych niż 11 lat.

Całość na feminadomi.pl

Pipo. Najsilniejsza dziewczynka na świecie, to nowa książka od @wydawnictwodragon. Opowiada perypetie 11 letniej dziewczynki, którą tata marynarz zostawia u pewnej staruszki. Dziewczynka wraz ze swoim szczurem musi się ukrywać w garażu kobiety. Z utęsknieniem wyczekuje niedzieli, kiedy to odwiedzają ją przyjaciele. Ich niezwykła więź sprawia, że postanawiają przeżyć obrzęd narodzin by stać się trojaczkami. Radość dziewczynki nie trwa jednak długo, gdyż dowiaduje się, że dom staruszki wkrótce ulegnie zburzeniu, a staruszka trafi do domu starców. Nieoczekiwanie odnajduje jednak skarb schowany przez tatę szpiega i dowiaduje się, że ma przyrodnią siostrę, którą to postanawia odwiedzić.
Wyrusza zatem w długą podróż, w czasie to której napotka sporą dawkę rozczarowań.

Niezwykle wzruszająca historia opowiadająca o sile przyjaźni i drodze jaką musi przejść każdy z nas. Sama autorka przyznaje, że jej inspiracją do napisania książki jest Pipi Pończoszanka dlatego jej bohaterka ma wiele podobnych do niej przymiotów. Książka jest pełna bólu i rozczarowań jakie musi przeżyć Pipa. Jednak jej silny charakter sprawi, że pomimo przeciwności losu nigdy się nie poddaje. Książkę polecam wszystkim nastolatkom, które zatraciły się w swoim powierzchownym życiu. Może opowieść Pipo sprawi, że na chwilę odłożą swoje smartfony i docenią bliskich i zapragną wraz z nimi wyruszyć w swoją podróż.

Pipo jest niezwykłą dziewczynką, która jest najsilniejsza na świecie. Ma 11 lat, rude włosy i wraz z grubym szczurkiem Sprinterkiem mieszka w garażu u pewnej staruszki, którą się opiekuje. Dziewczynka nie chodzi do szkoły i cały czas się ukrywa. Nie ma mamy, a jej tata jest marynarzem i szpiegiem, który właśnie wyruszył w rejs pełen niezwykłych przygód.
Pewnego dnia jednak jej beztroskie życie się zmienia, ponieważ Pipo traci dach nad głową i dowiaduje się, że posiada przyrodnią siostrę. Wyrusza więc, aby ją odnaleźć.
„Pipo. Najsilniejsza dziewczynka na świecie” to naprawdę niezwykła opowieść. Przyznam szczerze, że początkowo miałam wobec niej bardzo mieszane uczucia i wydawała mi się dziwna. Jednak kiedy minęło od jej lektury kilka dni i przemyślałam to, co napisała Amelie Dumulin, stwierdzam, że jest to naprawdę mądra i niezwykła historia. Trzeba jednak bardziej się na niej skupić i po prostu dojrzeć w niej drugie dno.
Główną bohaterką książki jest zaledwie 11-letnia dziewczynka, która mieszka z kompletnie obcą starszą kobietą, która na dobrą sprawę praktycznie nie ogarnia tego, co się wokół niej dzieje. Powinna opiekować się dziewczynką, jednak to właśnie ona potrzebuje tej pomocy najbardziej. Jakiś czas temu ojciec zostawił u niej Pipo i wyjaśnił, że wkrótce po nią wróci. Ma jednak teraz do odbycia ważną misję. Jedynym przyjacielem dziewczynki jest gruby szczurek o imieniu Sprinterek, który wszędzie jej towarzyszy. Kiedy okazuje się, że oboje stracą dom, Pipo bierze się w garść i rusza na poszukiwania swojej przyrodniej siostry. Dziewczynka nie załamuje się, jak zapewne zrobiłaby to większość dzieci i jest naprawdę odważna. Tytułowe określenie jej jako najsilniejszej dziewczynki na świecie ma tu podwójne znaczenie, jednak musicie je odkryć sami.
Ta książka daje nadzieję na to, że praktycznie z każdym problemem można sobie w jakiś sposób poradzić. Nie zawsze można uciec w świat marzeń i przychodzi taki czas, że trzeba stawić czoła problemom i spróbować je rozwiązać. Z pewnością w ich przezwyciężeniu pomagają prawdziwi przyjaciele. Niestety nie zawsze wszystko jest takie, jakie na pierwszy rzut oka się wydaje, a kłamstwo prędzej, czy później wyjdzie na jaw.
Myślę, że jest to pozycja godna uwagi i daje wiele do myślenia. Nie chcę Wam psuć frajdy z jej odkrywania, więc nie napiszę nic więcej na temat fabuły, ale z pewnością spodoba się również dzieciom, które lubią odrobinę przygody w książkach.

Pewnego dnia jednak...

• Middle Grade Fantasy