Okładka książki It Didn't Start with You: How Inherited Family Trauma Shapes Who We Are and How to End the Cycle Mark Wolynn
Mark Wolynn Wydawnictwo: Viking nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Viking
2016-04-26
2016-04-26
1101980362

Nie spodziewałam się rozczarowania, jakos miałam w głowie obraz, że to mega poruszające tomisko, które skupia sie głównie na naukowym podejściu do dziedziczenia traum. Faktycznie początek sie tak zapowiadał. W zasadzie cały czas powtarza sie w tej książę to samo, dlatego mogłaby byc bardziej konkretna i jeszcze krótsza. Jako studentka psychologii mogę ocenić to jako coś, co nie zaszkodzi przeczytać - ale jesli ktos siedzi w temacie i żywo jest nim zainteresowany, to nic nowego ta książka nie wniesie.

Na początku ciekawie i naukowo (autor powołuje się na badania Rachel Yehudy),a potem niestety pojawiają się pewne tendencje. Opisane przypadki są skrajne, co sprawia, że trudno się z nimi utożsamić dla przeciętnego czytelnika (a autor zakłada, że czytelnik też powiela jakieś „traumy”). Dodatkowo, Wolynn stosuje narrację typu: „Wystarczy, że uświadomisz sobie fakt, że powielasz rodzinną traumę (dzięki mojej terapii),a twoje problemy psychiczne, depresja, zaburzenia lękowe znikną natychmiast”. Nadużywanie słowa "trauma" i brak konkretnych dowodów naukowych, co sprawia, że całość wydaje się zbyt uproszczona i subiektywna.

Książka przeczytana w ramach pracowniczego klubu książki. Wybór takiej pozycji od początku mnie lekko zdziwił, bo wydaje mi się że jest to pozycja skłaniająca do głębszej analizy własnego (rodzinnego) życia i niekoniecznie musi być chęć dzielenia się uzyskanymi przemyśleniami w większym gronie, niekoniecznie bliskich osób.
Ale skupiając się na samej książce, autor na podstawie przykładów stara się wyjaśnić jak obecne problemy typu depresja czy różnego rodzaju zaburzenia lękowe mogły zostać odziedziczone jako traumy rodzinne, których niekoniecznie jesteśmy świadomi.
Podane przez autora przykłady niestety nie trafiły do mnie zupełnie, może dlatego że były za bardzo skrajne??
W kolejnej części znajdujemy zaproponowane przez autora ćwiczenia, które wykonując możemy spróbować odnaleźć wydarzenia z życia naszych rodziców/dziadków/wujków itp które wpłynęły na nasze obecne życie.
Mnie osobiście to nie przekonuje, ale było ciekawe zapoznać się z takim podejściem do problemu/tematu.

Ale skupiając się na samej książce, autor na...

Były fragmenty bardzo ciekawe były też kartki, które przerzucałam z niecierpliwością.
Ogólnie oceniam książkę jako ciekawą.

Ogólnie oceniam książkę jako ciekawą.

Polecam, jeżeli chcesz zgłębić temat traum dziedziczonych pokoleniowo

Polecam, jeżeli chcesz zgłębić temat traum dziedziczonych pokoleniowo

Porzuciłam czytanie w momencie, kiedy autor powołał się na Biblię jako potwierdzenie swojej tezy.

Dnf. Dziedziczone traumy opisywane w paru zdaniach jakoś tak za płytko. Może jeszcze wrócę do tej pozycji na razie odkładam na bok

Trochę mnie rozczarowała. Początek interesujący bo autor przytacza naukowe dowody na dziedziczenie traum. Nie przekonała mnie cześć poradnikowa.

Sięgnąłem po książkę, bo chciałem poznać przykłady traumy dziedziczonej, o której słyszałem i wiem że istnieje.

Przykłady podany w książce są w mojej opinii nie przekonywujące.

Przeciętna.

Przykłady podany w książce są w mojej opinii nie przekonywujące.

Przeciętna.

Ta książka zawiera w sumie dość obcy mi koncept dziedziczenia traumy. Nie powiem, temat jest fascynujący, chociaż nie weryfikowałam źródeł. Bardzo skupiamy się na analizie relacji z rodzicami, która ma być przyczyną schematów zachowań - akurat w to głęboko wierzę. Ćwiczenia były mi zupełnie zbędne, uważam też że książka trochę "kręci się w kółko" i może jest przegadana, ale i tak była warta przeczytania.

• Psychologia

Mark Wolynn Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces Zobacz więcej