Lamamania

Okładka książki Lamamania Anne-Hélène Dubray, Francoise de Guibert
Okładka książki Lamamania
Anne-Hélène DubrayFrancoise de Guibert Wydawnictwo: Muchomor literatura dziecięca
44 str. 44 min.
literatura dziecięca
Muchomor
2021-02-16
2021-02-16
44 min.

Przepiękna, niezwykle interesująco wydana, popularnonaukowa książeczka o lamach dla dzieci ,ale nie tylko.
Jest to kompendium wiedzy również dla dorosłych.
Autor z niesamowitą starannością podszedł do tematu.

Omówiona została kraina, w której żyją lamy w Ameryce Południowej, zapoznano czytelnika z pogodą jaka tam panuje, z roślinnością.
Przedstawiono graficznie portret lamy , z zaznaczeniem części ciała i do czego służą.
Zapoznano nas czym żywi się lama, jak długo żyje, jak formuje się stado tych zwierząt, jak organizują sobie toaletę, jak wygląda sprawa z młodymi ,jakie robią miny, jak układa się do snu.
Wyjaśniono jakie zwierzęta bezpośrednio zagrażają lamom, a jakie żyją z nimi w symbiozie.
Omówiono w jaki sposób zwierzęta te bronią się przed wrogiem.
Cofnięto się do prastarych czasów, omawiając przodków powstawania gatunku, jak również dzikich ich kuzynów z czasów współczesnych.
Nawet podzielono lamy na gatunki z naciskiem na rodzaj sierści.
Nauczono jak odróżnić lamę od alpaki.
Przedstawiono lamę od zarania dziejów w służbie człowiekowi.

Na końcu książki znajduje się wkładka z quizem ,dotyczącym tych sympatycznych zwierzątek.
Cała książka jest pięknie ilustrowana . Myślę, że mały i duży czytelnik będzie zachwycony.

A może pozwolicie sobie na rodzinny relaks i wybierzecie się wspólnie całą rodziną z dzieciakami do punktów rekreacyjnych ,gdzie można pobawić się z alpakami, pospacerować i poprzytulać się do nich.

Jest to kompendium wiedzy również dla dorosłych.
Autor z niesamowitą starannością podszedł do tematu.

Przedstawiono graficznie portret...

Książka „Lama mania” to świetna publikacja francuskiego pisarza publikacji dla dzieci Francaise de Guierta i ilustratorki Anne-Helene Dubray. Ma duży format, z wyraźnymi literami, które nie sprawią problemu nawet dzieciom rozpoczynającym naukę czytania. Ilustracje są śmiałe, kolorystyczne i niezwykle korelują z ciekawostkami, jakie można o lamach wyczytać. Poznamy lamy nie tylko z bliska, ale i dowiemy się o ich zwyczajach, miejscu bytowania, pochodzeniu czy nawet dziwnych minach. Dowiemy się też o tym jak śpią w dość surowych warunkach naturalnych, w górach Ameryki Południowej, czy jak radzą sobie w niskich temperaturach.

Więcej na: https://konfabula.pl/lama-mania-ksiazka-dla-dzieci/ Gandalf.com.pl

Mądra, urocza, bardzo ciekawa i fantastycznie ilustrowana książka o lamach. Autorzy opowiadają o lamie w bardzo interesujący sposób, przybliżają wszystkie ważne sprawy, które łączą się z tym zwierzęciem. Pokazują jej środowisko naturalne, zwyczaje, charakter, możliwości, cechy charakterystyczne, rozwój, wychowanie potomstwa. Dzięki tej książce dowiemy się także wielu innych ciekawostek. Sprawdzimy się także w quizie o niej, który umieszczono na końcu książki.

Poznamy także inne zwierzęta, które mieszkają na tym samym obszarze co nasze bohaterki, te przyjazne i niebezpieczne dla nich.

Wszystko w tej książce zachęca, aby po nią sięgnąć

Lamy to przeurocze i piękne zwierzęta. Chyba we wszystkich przywołują pozytywne skojarzenia. No, może poza tymi, którzy zostali przez lamy opluci. Bo te kochane zwierzęta słyną także z nietypowego zachowania.

Już od kilku lat można zaobserwować w świecie popkultury lamomanię. Pamiętam kolekcje ubrań z sieciowki z hasłem "Lama? No drama". Już wtedy nie mogłam się oprzeć. Potem doszła kolejna bohaterka w lamowym wydaniu czyli lama z gry Fortnite. Zabijcie mnie, ale nie wiem kim jest. Lamy doczekały się też wielu piosenek o sobie. Lamy jednak mają w kulturze długa tradycje i nie chodzi raczej o ich słodkie pyszczki i nienaganna figurę, lecz o użyteczność ludziom. Już od starożytności wykorzystywano je jako źródło pożywienia a ich futro pozwalało ludziom na wytwarzanie tkanin.

Wróćmy jednak do książki wydawnictwa Muchomor, to pozycja dla dzieci, i tych najmłodszych i trochę starszych. To prawdziwy hołd złożony lamom i źródło ciekawostek o tych zwierzętach.

Książka ma duży format i wypełniona jest w większości ładnymi ilustracjami i rysunkami. Każda z rozkładówek poświęcona jest innemu zagadnieniu. Na początku najpierw poznamy lamy z bliska. Dowiemy się gdzie żyją i jak zbudowane jest ich ciało. Zgłębimy wiedzę na temat żywienia tych uroczych zwierząt. Dowiemy się też o potomstwie lam i o tym, jak radzą sobie w niskich temperaturach.

Z książki wyniesiecie solidna dawkę wiedzy o lamach. Na szczególną uwagę zwraca dział Miny i minki, który zaprojektowany został jak popkulturowe dzieło Andy'ego Warhola. Świetne ujęcie, które zachwyci i małych i tych całkiem dorosłych.
To nie tylko książka o łamach. Znajdziemy tu także dział poświęcony towarzyszom z krainy łam. Ale nie wszystkie zwierzęta są im przyjazne, dlatego dowiecie się również, jakie zwierzęta polują na lamy.
Nie zabrakło w książce też sprawdzianu z wiedzy, ale takiego tyci maleńkiego. To po prostu zadanie na spostrzegawczość.

Cała książka jest bardzo przyjazna i urzekająca. Przyjemna dla oczu, ale też wyjaśniająca podstawową wiedzę na temat ich pochodzenia, żywienia i praktycznego korzystania z tego co oferują ludziom.
Zachęcam bo naprawdę bardzo mi się spodobała.

• Dla szkrabów
  • Zwierzęta
  • Literatura dziecięca
  • Dziecięce
  • Samodzielne
  • ▪ Ciekawostki, popularnonaukowe, edukacyjne...
  • ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa
  • Książki