Okładka książki Potęga nieskończoności. Jak rachunek różniczkowy i całkowy odkrywa tajemnice Wszechświata
Steven Strogatz Wydawnictwo: Copernicus Center Press informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Infinite Powers: How Calculus Reveals the Secrets of the Universe
Copernicus Center Press
2021-03-18
2021-03-18
Tadeusz Chawziuk
matematyka analiza matematyczna rachunek różniczkowy rachunek całkowy historia matematyki fizyka astrofizyka kosmologia

Okładka książki Wyobrażone Życie. Wyprawa na egzoplanety w poszukiwaniu inteligentnych istot pozaziemskich, stworzeń lodu i zwierząt supergrawitacyjnych Michael Summers, James Trefil
Ocena 7,2
Wyobrażone Życ... Michael Summers, Ja...
Okładka książki Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy James Trefil, Neil deGrasse Tyson
Ocena 7,8
Pytania z Kosm... James Trefil, Neil ...

Szkoda że nie miałem jej w czasie studiów, wiedziałbym co liczyłem i jaki jest tego cel, a nie tylko następny przykład, następny i następny.

Bardzo ciekawa książka.

Bardzo ciekawa książka.

Autor podejmuję próbę wytłumaczenia laikowi skomplikowanego tematu jakim jest rachunek różniczkowy i całkowy. O złożoności tematu niech świadczy fakt że na wielu uniwersytetach są całe katedry poświęcone tylko i wyłącznie takim rachunkom.

W mojej ocenie misja powiodła się w około 70%. Autor pokazuję ewolucje matematyki która doprowadziła do powstania rachunku różniczkowego, przedstawia kolejna wybitne, ważne i ciekawe persony które go kształtowały oraz przytacza najbardziej pociągające zastosowania rachunku różniczkowego w dzisiejszym świecie. Jednak niektóre wybitne osiągnięcia i zastosowania są przedstawione dosyć płytko i wybiórczo a rola rachunku różniczkowego i całkowego w danym osiągnięciu ogranicza się do słów: "naukowiec podczas tego odkrycia również używał rachunku różniczkowego i całkowego". W mojej ocenie brak jest próby przytoczenia chociażby finalnych wzorów które zostały stworzone i użyte przez danego naukowca albo chociaż schematycznych ilustracji. Być może wynika to z tego że były zbyt skomplikowane.

Nie mniej jednak nie spotkałem się jeszcze z lepszym wytłumaczeniem czym jest rachunek całkowy i różniczkowy ani na uczelni, ani w intrenecie, ani w literaturze. Książkę gorąco polecam.

Prawa natury opisane w języku matematyki równaniami różniczkowymi i całkowymi towarzyszą nam przez całe nasze życie. Jeżeli chcesz zapoznać się z tymi narzędziami matematyki w przystępny sposób to ta książka jest dla Ciebie. Wiedza z matematyki i fizyki na poziomie gimnazjum w zupełności wystarczy abyś poznał "Potęgę nieskończoności". Książka naprawdę godna polecenia wszystkim bez wyjątku.

Ciekawie prowadzona narracja z historycznym tłem powoduje, że nawet student fizyki może wyciągnąć z tej książki coś dla siebie nowego i nietrywialnego.

Naprawdę pozytywne zaskoczenie. Dumny, górnolotny tytuł sugerował jakieś filozoficzne dywagacje, ale lektura ujawniła o wiele ciekawszą zawartość. Jeżeli podczas lekcji matematyki brakowało Wam tła fabularnego, to ta książka to uzupełni. Jest to zwięzła historia rozwoju myśli matematycznej ze szczególnym naciskiem na geometrię i analizę matematyczną. Dowiecie się, kto i jak zaczął analizować obwody i pola figur. Poznacie tok rozumowania, który doprowadził do rozwinięcia pojęcia funkcji matematycznej, bezboleśnie przypomnicie sobie podstawy funkcji wykładniczych i logarytmów.

Wreszcie w połowie tekstu autor dochodzi do sedna... i to jest hit! Takie "fabularne" i bogate wizualnie spojrzenie na pochodne i całki jest cenne nawet dla inżyniera, który przez 5 lat studiów posługiwał się rachunkiem różniczkowym na codzień. Ostatnie rozdziały książki trochę zwalniają i są mniej umysłowo stymulujące - to przykłady dziedzin nauki i techniki, w których ten dział matematyki pozwolił dokonać milowych kroków.

W książce poświęconej historii nauki nie mogło zabraknąć wątku konfliktu z religią, jednak Strogatz nie jest w tej kwestii zbyt napastliwy. Często wytyka szkody w mentalności ludzi poczynione przez błędne wymysły Arystotelesa i ich dokrtynalne lansowanie przez Kościół Katolicki. Pojawia się również protest przeciwko absurdowi uznawania nauki za odmianę wiary religijnej, ale poza tym książka raczej nadaje się nawet dla zagorzałych teistów ;)

Bardzo przystępnie napisana opowieść o rachunku różniczkowym i całkowym. Nie jest to podręcznik matematyki, tylko tak jak napisałem, opowieść autora na temat niezwykle ważnych działań matematycznych jakimi są różniczkowanie i całkowanie. Książka absolutnie dla każdego kogo interesuje myśl ludzka pozwalająca na interpretację otaczającej rzeczywistości, jej wpływ na postęp badań, wiedzy i konstrukcji różnych rzeczy wpływających na nasze życie.
Książkę czyta się dobrze. Zaspokoi ona głód wiedzy laika, ale może też rzucić ciekawe światło interpretacji tematu dla osób znających zagadnienie.

Bezstresowa interakcja z różniczkowaniem i całkowaniem

Przyglądając się użytkowej potędze rachunku różniczkowego i całkowego (RRC), w szczególności ludzkiej aktywności, którą można opisać ilościowo jego językiem (pogodę, dynamikę struktury DNA, powstawanie korków na ulicach, obrazowanie mózgu, …, sporo chemii, większość fizyki i astronomii,…), aż zdumiewa, jak proste i genialne były początki. Trzeba było wpaść na kilka pomysłów, które zmieniły nasz świat – dały samoloty, komputery, szczepionki – i dużo więcej z tego, nad czym się z reguły nie zastanawiamy. Matematyk Steven Strogatz opowiedział brawurowo o rodzeniu się tej wielkiej matematycznej idei i pokazał kilka nieoczywistych zastosowań RRC. Książka „Potęga nieskończoności. Jak rachunek różniczkowy i całkowy odkrywa tajemnice Wszechświata” jest dla każdego, kto chciałby zrozumieć, na czym opiera się istota RRC. Dodatkowo czytelnik dostaje możliwość prześledzenia jego historycznego rozwoju do końca XVII wieku, kiedy Newton i Leibniz sformułowali ten dział matematyki. A to był dopiero początek...

Książka jest świetna, z błyskotliwą narracją, spójna wewnętrznie. Nic nie jest pozostawione przypadkowi. Równowaga między opowieścią historyczną, formalnymi elementami świata RRC i przykładami, to klucz do serca i umysłu kogoś, kto nawet zwyczajnie matematyki nie lubi. To o nich cały czas myślał Strogatz dzieląc się swoją miłością do całek i różniczek. Sam się do tego przyznaje, pisząc o równaniach (str.12):

„Dla matematyka proces ten (manipulowania symbolami) jest tak realny jak dotyk. Przekształcając równania, robimy im masaż i wprowadzamy je w stan głębokiego odprężenia, w którym będą gotowe wyznać swoje sekrety.”

Dużo czytam książek, w których naukowcy dzielą się pasją, ale te zdania zasługują na moje szczególne wyróżnienie. Widać w całym tekście głębokie przemyślenie projektu powstawania książki. Matematyk bardzo ciekawie podzielił problem odkrywania RRC na trzy etapy. Pierwszym było dążenie do opisania krzywych poprzez analizę prostszych odcinków i wielokątów, w drugim rozpisanie ruchu i jego ciągłości (niwelujące przy okazji starożytne paradoksy Zenona i Parmenidesa), w trzecim zastosowanie dojrzałego RRC do bardzo ogólnie rozumianej zmienności – globalnej, lokalnej, by opisać świat w pełnym zakresie skal. Nad każdym etapem tej intelektualnej przygody unosi się zasada nieskończoności jako pomysłu na walkę z niebezpiecznym i nieokiełznanym ‘potworem’ kontinuum, który wymyka się rozumowi. Strogatz bardzo sugestywnie dąży do uzmysłowienia czytelnikowi, w czym tkwi siła RRC w opisie świata i czemu ta nieskończoność wymagała głębokiego namysłu i subtelnej strategii. To wszystko zajęło ludziom dwa milenia.

Różniczkowanie i całkowanie to dwie strony medalu - pierwsze rozkłada trudne problemy na nieskończoną liczbę prostszych, drugie składa te części w całość, by wyjściowy problem rozwiązać. W pracy Strogatza ta komplementarność wyłożona podstawowymi koncepcjami i bez zawiłości wielu detali, buduje w każdym odbiorcy przekonanie, że matematyczna maszyneria daje nieograniczone bogactwo możliwości zastosowań. Newton, łącząc idee krzywych, ułamków i szeregów, pojęcie stycznej i płaszczyzny kartezjańskiej, dał ludzkości produkt, który zdumiewająco pięknie opisuje nasz świat pełen złożoności, zmienności, chaosu. Bardzo dobrze, że matematyk nie zapomniał o kobietach, które nie były kwiatkiem do kożucha w tym procesie budowania RRC. Jest Katherina Johnson, która rozwiązując równania różniczkowe uratowała życie astronauty, jest Sophie Germain (pierwsza kobieta w Paryskiej Akademii Nauk), która uchroniła Gaussa przed konsekwencjami nawałnicy napoleońskiej i Sofja Kowalewska, pierwsza na świecie kobieta z doktoratem z matematyki.

Przykłady – to jeden z kluczy do zrozumienia wywodu. Jest ich sporo, kilka wprost genialnych w sposobie prezentacji i precyzji osiągania dydaktycznego celu. Już na początku rozpisany Archimedesowy pomysł na obliczenie obwodu okręgu ‘wbija w fotel’ (str. 31-34). Rozrysowana technika Fermata szukania maksimum funkcji (str. 149-152), czy omówiony problem Leibniza poszukiwania pewnego szeregu (str. 274-279) – to perełki czytelności. Strogatz niespiesznie, z wyczuciem tłumaczy kluczowe pomysły, kroki ‘odprężające równania’. Nie przeładowuje książki detalami, rysunki i wzory są czytelne i dobrze wkomponowane w kolejne akapity.

"Potęga nieskończoności" to bardzo osobisty tekst ujęty w przemyślanej konstrukcji, pełen zwrotów akcji, pięknych myśli szybujących wysoko i pasji matematycznej budującej jedność społeczności i ścisłego języka. Całość skrojona na miarę 'zwykłego' czytelnika, który odpowiadając na zaproszenie autora, może poczuć bezmiar możliwości, jakie daje świat całek i różniczek. Jeśli komuś nie było dane zmagać się z trzema tomami wielkiego dzieła Fichtenholza (*), a chciałby mimo to poznać ten kluczowy dział analizy od podstawa bez wstępnych wymogów formalnych, książka Strogatza nadaje się do tego zadania idealnie.

Prawie WYBITNE - 8.5/10

=======

* "Rachunek różniczkowy i całkowy" G.M. Fichtenholz (dużo wydań nakładem PWN) - ok. 2000 stron matematycznego języka

Bezstresowa interakcja z różniczkowaniem i całkowaniem

Czy można taką książkę - nudną, nieciekawą, bez ostrej fabuły i wyraźnej postaci - uczynić przeciwieństwem tych wszystkich przymiotów beznadziei? Można i to jeszcze jak. Mogę napisać, że czytając, czułem się jak na lekcji, na wykładzie, gdzie słucha się z otwartą "gębą". Treści (całki i różniczki!) stają się proste i jasne, takie łatwe. Pod jednym wszakże warunkiem, jeśli opowiada i tłumaczy taki nauczyciel jak autor.