rozwińzwiń

Kawa. Historia napoju, który zdobył świat

Okładka książki Kawa. Historia napoju, który zdobył świat Jonathan Morris
Okładka książki Kawa. Historia napoju, który zdobył świat
Jonathan Morris Wydawnictwo: Fundacja Lethe / Animi2 reportaż
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Coffee: A Global History
Wydawnictwo:
Fundacja Lethe / Animi2
Data wydania:
2020-11-10
Data 1. wyd. pol.:
2020-11-10
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366303126
Tłumacz:
Bożena Markiewicz
Tagi:
kawa literatura faktu kulinaria historia ciekawostki parzenie kawy historia kawy reportaż nonfiction
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
108
41

Na półkach: ,

Pijemy ją codziennie. Z mlekiem, śmietanką, z cukrem, z syropem, z przyprawami, czarną. Do śniadania, przy czytaniu, podczas przerwy w pracy. Pijemy ją, aby dodać sobie energii lub po prostu dla smaku. Kawa jest nieodłącznym elementem życia dla większości z nas, ale jak dużo o niej wiemy? Postanowiłam zweryfikować swoją wiedzę z książką Jonathana Morrisa i okazało się, że bardzo mi daleko do kawowego omnibusa.

“Kawa. Historia napoju, który zdobył świat” to encyklopedia kawy. Autor potraktował temat bardzo kompleksowo opisując drogę ziarna kawy od plantacji do naszej filiżanki. Nie zabrakło też historii tego napoju - kiedyś pity tylko przez muzułmanów, dzisiaj już na całym świecie.

W książce szeroko omówione zostały między innymi:
odmiany kawy i sposoby jej uprawiania;
- procesy obróbki ziaren;
- początki jej spożywania;
- funkcjonowanie światowego biznesu kawowego;
- kultura picia kawy kiedyś i dziś.

Jonathan Morris jest profesorem historii współczesnej i czytając jego książkę miałam wrażenie, jakbym studiowała podręcznik z “kawologii”. Ten tytuł bardzo rzetelnie przedstawia historię czarnego napoju obfitując w daty, okresy, wojny, konflikty. Autor dokładnie i szczegółowo opisał rodzaje ziaren, sposoby ich uprawy, politykę działania kawowych plantacji, metody sprzedaży i transportu ziaren. Na końcu lektury znajdziecie nawet przepisy na ciasto kawowe czy lody. To wszystko czyni z tej książki naprawdę solidną encyklopedię o najpopularniejszym napoju na świecie.

Minusem dla mnie był naukowy styl pisania Jonathana Morrisa - naprawdę się czułam jakbym czytała podręcznik. W trakcie lektury liczyłam na jakąś ciekawą anegdotę, jakiś smaczek z kawowego biznesu, historię konfliktu opisaną z zacięciem - niestety tego nie było.

Uważam, że każdy kawoholik powinien sięgnąć po “Historię kawy”, bo na rynku wydawniczym nie ma chyba innego tytułu, tak kompleksowo opisującego najlepszy napój na świecie (według mnie :P). Polecam!

Pijemy ją codziennie. Z mlekiem, śmietanką, z cukrem, z syropem, z przyprawami, czarną. Do śniadania, przy czytaniu, podczas przerwy w pracy. Pijemy ją, aby dodać sobie energii lub po prostu dla smaku. Kawa jest nieodłącznym elementem życia dla większości z nas, ale jak dużo o niej wiemy? Postanowiłam zweryfikować swoją wiedzę z książką Jonathana Morrisa i okazało się, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
454
413

Na półkach: ,

Kawa, moja wspaniała kawa! Nikt zabierać jej, nie ma mi prawa!



I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu naprawdę wyobrażałam sobie nie tylko poranek, ale i cały dzień bez kawy. Dziś jest to już dla mnie science-fiction. Uwielbiam jej aromat, mielenie ziaren i lekki dodatek mleka. Nigdy z cukrem. Czasami z cynamonem. Dziś bez kawy żyć już nie potrafię. Gdy zobaczyłam pięknie wydaną książkę o kawie wydawnictwa Animi – przepadłam. Wiedziałam, że muszę ją mieć w swojej domowej biblioteczce. Zbiegło się to w czasie z kupnem ekspresu do kawy. Mogłam zatem połączyć moje dwie pasje – książki i kawę. Zaparzcie sobie zatem swoją ulubioną odmianę kawy i ruszajcie ze mną w podróż aż do samych korzeni tego niezwykłego napoju.

„Przygotuj sobie filiżankę kawy, przewróć stronę i rozkoszuj się podróżą przez historię tego napoju”.

Arabica i Robusta
Wiecie, że tak naprawdę na świecie istnieją dwa gatunki kaw? Dzielimy ją na arabicę i robustę (zawiera dwa razy więcej kofeiny niż arabica). Ta pierwsza to kawa lepszej jakości, ta druga ma dość średni smak i wysoką kwasowość, dlatego najczęściej pojawia się w mieszankach. Oprócz tego kawy dzielimy na te codzienne, dostępne dla każdego śmiertelnika i kawy premium. Na pewno każdy z miłośników tego cudownego napoju słyszał o słynnej kopi luwak – kawie, która zachwyca delikatnym smakiem, ale sposób obróbki ziaren jest dość „kontrowersyjny”. Dziś okazuje się, że trudno o tę kawę wyrabianą w naturalny sposób. Najczęściej mamy do czynienia ze zwierzętami trzymanymi w niewoli, które zmusza się do zjadania ziaren kawowca. Książka Jonathana Morrisa przenosi nas w podróż do początku historii kawy, zagłębiamy się aż po samo ziarno kawowca. Dzięki ilustracjom, schematom i dokładnym, ale przystępnym omówieniom, możemy zobaczyć, jak wyglądają ziarna kawowca i które z nich rzeczywiście trafiają do dalszej obróbki. To, co mnie nieco zdziwiło, to, że zanim takie ziarno trafi do naszej filiżanki mija rok od momentu zbioru. To naprawdę bardzo długo. Biorąc pod uwagę sposób obróbki kawy, zanim zostanie ona zapakowana i przetransportowana do Europy, cena nie może dziwić.

„Kawa jest darem Afryki”.

Podróż z kawą u boku
Gdy już poznamy historię i kwintesencję kawy, wyruszamy w dalszą podróż. Wiecie, że kawa nazywana bywa „winem islamu”? Piękne sformułowanie. Przepływamy przez czasy kolonializmu aż do momentu, gdy kawa staje się produktem przemysłowym, a wkrótce towarem globalnym. Mamy również prawdziwą wisienkę na torcie – rozdział poświęcony kawie specialty – jakże chciałabym jej spróbować!!! Ale na tym nie koniec. Publikacja wydawnictwa Animi jest wzbogacona o przepisy z wykorzystaniem kawy, a także o objaśnienia różnych rodzajów kaw, których nazwy widnieją na kawiarnianych menu. Dowiadujemy się też o różnych sposobach zaparzania kawy i jej podawania. To prawdziwa gratka dla każdego kawosza. Biorę zatem łyk mojego dzisiejszego cappuccino z cynamonem i zanurzam się w delikatną piankę, a później w bezdenną toń mocnego espresso.

„(…) zanim kawa trafi z pola do filiżanki, mija rok, a konsumentowi wystarczy minuta, żeby wszystko spaprać”.

Kawa, moja wspaniała kawa! Nikt zabierać jej, nie ma mi prawa!



I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu naprawdę wyobrażałam sobie nie tylko poranek, ale i cały dzień bez kawy. Dziś jest to już dla mnie science-fiction. Uwielbiam jej aromat, mielenie ziaren i lekki dodatek mleka. Nigdy z cukrem. Czasami z cynamonem. Dziś bez kawy żyć już nie potrafię. Gdy zobaczyłam pięknie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
494
304

Na półkach:

https://wdomowejbiblioteczce.blogspot.com/2021/03/jonathan-morris-kawa-historia-napoju.html
https://www.instagram.com/p/CMPV3oFhwEJ/

Flat white, cappucino, espresso, mocha... Sposobów na przygotowanie i podanie kawy jest mnóstwo. W jakim wydaniu spożywacie ją najczęściej?

Książka Jonathana Morrisa to kompendium wiedzy na temat historii napoju, bez wypicia którego wielu ludzi na całym świecie nie wyobraża już sobie dnia. Należycie do tego grona? Ja jak najbardziej potrafię bez kawy funkcjonować i pijam ją raczej okazjonalnie. Nawet przy lekturze tej książki towarzyszyły mi kolejne porcje... herbaty! Nie zmienia to faktu, że było to ciekawe doświadczenie - zarówno od strony historycznej (geneza kawy od czasów, gdy była napojem spożywanym głównie przez muzułmanów aż po okres, gdy stała się podstawowym towarem konsumpcyjnym na każdym kontynencie*),jak i technicznej (sposoby obróbki kawy i kolejne procesy, którym poddawane są jej ziarna). Dowiemy się np. co wspólnego z kawą mają kontrakty typu futures i jakie były początki chyba najbardziej popularnej kawiarni na świecie - Starbucks'a.

Publikacja ma niewielki, poręczny format i została wzbogacona o zdjęcia, grafiki i tabele. Wydanie jest całkiem przyjemne, choć od dość małej czcionki mogą rozboleć oczy. Mieszane uczucia wzbudził we mnie dość krótki rozdział z przepisami. Spodziewałam się wariacji na temat przygotowania kawy, a w większości przytoczono receptury prezentujące różne jej zastosowanie, np. do ciasta czy lodów, pochodzące sprzed wielu lat. Na pewno jednak można potraktować je jako swego rodzaju ciekawostkę historyczną, ponieważ uwzględniono je w oryginale, w związku z czym nie zmieniono ówczesnych miar czy nawet kuchennych utensylii koniecznych dla przygotowania konkretnego dania.


*Tytułem wtrącenia i udowodnienia tejże tezy, posłużę się fragmentem ze wstępu książki - otóż podobno "naukowcy pracujący na Antarktydzie też kochają kawę".

https://wdomowejbiblioteczce.blogspot.com/2021/03/jonathan-morris-kawa-historia-napoju.html
https://www.instagram.com/p/CMPV3oFhwEJ/

Flat white, cappucino, espresso, mocha... Sposobów na przygotowanie i podanie kawy jest mnóstwo. W jakim wydaniu spożywacie ją najczęściej?

Książka Jonathana Morrisa to kompendium wiedzy na temat historii napoju, bez wypicia którego wielu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
287
287

Na półkach:

"Smak kawy zależy od odmiany, którą się uprawia, od siedliska, czyli unikatowych dla danego regionu warunków mikrośrodowiskowych, od sytuacji klimatycznej panującej w okresie wzrostu, wreszcie od troski i ostrożności podczas zbioru, przetwarzania, magazynowania i transportu." ❤️

Kawa.
Znana i lubiana na całym świecie.
Zastanawialiście się jednak kiedykolwiek, jak długą drogę musi przebyć każde, nawet najmniejsze, ziarenko kawy nim trafi do waszej filiżanki?
Kawa uprawiana jest od nasiona, a młody krzew zaczyna owocować po 3 - 4 latach.
Każdy owoc kawy zawiera jednostronnie spłaszczone nasiona, powszechnie nazywane ziarnami.
Dwie najpopularniejsze odmiany to arabica i robusta. Co ciekawe, robusty używa się niemal wyłącznie jako składnika mieszanek, choć ma ona nawet dwa razy więcej kofeiny niż arabica.
Co w takim razie wpływa na smak kawy, którą pijemy codziennie?
Dwa najważniejsze czynniki to stopień i tempo jej palenia. To właśnie palenie kawy wydobywa z niej właściwości zmysłowe, które ta zyskała w procesach uprawy i obróbki.
A czy my, w warunkach domowych jesteśmy w stanie wydobyć jej głęboki i niepowtarzalny smak?
Tak! To świeżość jest kluczem do sukcesu.
Dlatego kawę najlepiej jest zmielić tuż przed jej zaparzaniem.
A później.. pozostaje nam tylko rozkoszować się jej cudownym smakiem!

Kawę uwielbiam ❤️
Ta wypita rano to mój osobisty rytuał.
Uwielbiam ten moment poranka, gdy domownicy jeszcze śpią, a Ja mam czas by na spokojnie rozsmakować się w filiżance aromatycznej kawy!
Jestem ciekawa, czy macie podobnie?
Jeśli chcecie poznać niezwykle ciekawą historię napoju, który podbił świat to koniecznie sięgnijcie po tę książkę!
Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwo_animi2 ❤️
#jako_taka_matka #wydawnictwoanimi2

"Smak kawy zależy od odmiany, którą się uprawia, od siedliska, czyli unikatowych dla danego regionu warunków mikrośrodowiskowych, od sytuacji klimatycznej panującej w okresie wzrostu, wreszcie od troski i ostrożności podczas zbioru, przetwarzania, magazynowania i transportu." ❤️

Kawa.
Znana i lubiana na całym świecie.
Zastanawialiście się jednak kiedykolwiek, jak długą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    54
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    2
  • Reportaż
    1
  • 053 Kulinaria
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • REPORTAŻE
    1
  • Do kupienia
    1
  • Kuchnia
    1
  • Rok Pański 2022
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kawa. Historia napoju, który zdobył świat


Podobne książki

Przeczytaj także