Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata: Nowy Jork

Okładka książki Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata: Nowy Jork Agnieszka Mielech
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata: Nowy Jork
Agnieszka Mielech Wydawnictwo: Wilga Cykl: Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata (tom 2) Seria: Emi i Tajny Klub Superdziewczyn literatura dziecięca
literatura dziecięca
Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata (tom 2)
Emi i Tajny Klub Superdziewczyn
Wilga
2021-01-27
2021-01-27

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 434 napisanych opinii 396

Zawsze chciałam odwiedzić NYC, dlatego tę książkę pochłonęłam. Wielkie Jabłko z perspektywy dziecka to jest to!

Emi wraz ze swoim Tajnym Klubem mocno stęsknili się za Frankiem, który wraz z ojcem przeniósł się do Kalifornii. Podczas spotkania online okazuje się, że pan Kaganek musi wyjechać do Nowego Jorku podczas przerwy zimowej, więc od razu pada pomysł, by cały klub mógł się tam spotkać. Oczywiście taka droga i daleka podróż niesie ze sobą mnóstwo problemów finansowych i logistycznych, ale w końcu Klub już nie z takimi problemami dawał sobie radę 😉
Zima w Nowym Jorku zapowiada się bajecznie, więc nawet rodzice większości dziewczyn z ochotą planują co odwiedzą podczas tej wyprawy 😊
O tym co zobaczą i co przeżyją w "Wielkim Jabłku" musicie przekonać się sami 😉 Może to będzie Brodway, może Times Square, lub jakieś muzeum... 🤔😏 Nic nie zdradzę 🙊 przeczytajcie, to się dowiecie! 😉

Jak zawsze - przygody Tajnego Klubu zachwycają zarówno akcją, jak i różnymi ciekawostkami. Młodzi czytelnicy dowiedzą się wielu rzeczy o Nowym Jorku, gdy będą towarzyszyć Emi i jej przyjaciołom podczas tej wspaniałej podróży. ☺️

Emi to szefowa Klubu Superdziewczyn i Jednego Superchłopaka. Książka pokazuje wyprawę dzieciaków (Aniela, Flora, Faustyna i Emi ) i ich opiekunów do Nowego Jorku, gdzie przebywa Franek (członek klubu) i jego tata. Dzieciaki odhaczają kolejne must visit w mieście, które nigdy nie śpi. Oczywiście ich wyprawa stała się dobrą okazją, by porozmawiać z moją córką o Empire State Building, Broadwayu czy Manhattanie i wielu innych wspomnianych miejscach (także o wieżach WTC),ale ja nie tego szukam w książkach dla dzieci. Cała historia to trochę jak relacja na blogu z wycieczki do NY. Momentami czułam się, jakbym czytała sprawozdanie, do tego napisane bez polotu. Odwiedzamy kolejne miejsca z listy tego, co wypada zobaczyć w NY. Wolałabym poczytać o relacji między dzieciakami, o przyjaźni, dziecięcych problemach. Postaci są jak odlane z jakiegoś szablonu. Ma być różnorodnie, to jest: rzeczowa Aniela z ogromną wiedzą na temat świata, historii, kultury (niby postać ma potencjał, ale jest jakaś taka mało autentyczna, a czasami przytłaczająca),Emi, która co jakiś czas przypomina, że to ona jest szefową klubu, gdyby ktoś zapomniał, infantylna Flora, dla której liczy się dobre selfie i zakupy. Zresztą ma doby wzór do naśladowania -  mamę blogerkę, równie irytująca jak ona. Pani Laura Zwiędły skupia się na tym, by zrobić duże zakupy w najbardziej znanych nowojorskich sklepach, włożyć szpilki i dobrze wyglądać (jak na nie lubię takich postaci!).

Ale! Moja córka była zachwycona (i chyba o to chodzi w czytaniu). Nie mogła się doczekać kolejnego rozdziału, więcej, sama sięgała po książkę i ją czytała (a niełatwo ją do tego zachęcić, bo wiadomo, że mama i tata czytają najlepiej). Pomocna jest tu duża czcionka i niewielka ilość tekstu na jeden stronie. Teraz mamy zamówienie na wszystkie książki o Emi. I to jest dla mnie największa wartość po tej lekturze. Ta pasja czytania i przebieranie nóżkami, gdy przychodzi czas na książkę.

Tę warto jednak czytać z mądrym komentarzem rodzica ;)

Ksiazke przeczytalam, aby sprawdzic, czy jest adekwatna jako podarunek dla mojej 6-letniej bratanicy, bo podobno to idealny wiek, by zaczac przygode z Emi. Moze inne ksiazki z serii sa ok, ale te naszpikowano nawiazaniami do historii, sztuki i popkultury, wiec nawet mimo licznych przypisow tak malemu dziecku moze wydac sie nudna. Nasza Gabi, jak chyba wiekszosc jej rowiesnikow, nie zna W. Allena, nie wie co to styl architektoniczny i kim byla Carrie Bradshaw, a o Time Square jeszcze nie slyszala. W ksiazce dzieci sa nadwyraz madre i oczytane, wszystko o wszystkim wiedza, a rodzice jedynie im wtoruja, chociaz tez maja imponujaca wiedze. Chcialabym, aby ludzie w rzeczywistosci ze soba tak rozmawiali, na takim poziomie. W moim odczuciu te dialogi odbieraja autentycznosci historii, bo malo osob sypie wiedza jak z Wikipedii. Z checia poznam takie, zeby moc rozmawiac z nimi jednoczesnie o archiekturze, operze i modzie. Swoja droga mama Laura, wydaje sie byc troche waskotorowa - ciuchy i chuchy. Uczy corke, aby sama oplacala swoje rozrywki, na bilet do NY nie chciala jej dac srodkow, a finalnie przyjezdza z nia i jej glownym celem sa zakupy, w tym w bardzo drogim butiku M. Blahnik. Nie mniej jednak sa plusy - mila atmosfera calosci narracji oraz fajna grupa bohaterow, ktorych da sie lubic, zachecanie do podrozowania lub chociaz poznawania innych kultur. Ksiazke, nawet mimo braku jakiejkolwiek akcji, tak tu po prostu zwiedzaja Wielkie Jablko i finito, mimo wszystko czyta sie szybko.
Za mojego dziecinstwa wertowalo sie rozne rzeczy, ja lubilam M. Musierowicz, bo fabula byla ciekawa i niezle zawiklana, wiec dla mnie taka Emi i jej klub to troche pozycja o niczym. Przy tak wysokich notach spodziewalam sie czegos znacznie lepszego. Boje sie zatem, ze bratanica wychowana na komiksach Asteriksach, gdzie akcja byla inteligentnie poprowadzona, szybko sie znudzi taka prosta historia, gdzie po prostu wszystko jest mile.

Dla Tajnego Klubu Superdziewczyn rozłąka z Frankiem jest bardzo trudna. Dzieciaki organizują jednak zebrania swojej paczki zdalnie. Ale logistycznie też nie jest to najłatwiejsze, bo dzieli ich spora różnica czasu. Podczas jednego ze spotkań dziewczynki otrzymują od profesora Kaganka zaproszenie do Nowego Jorku. Trzeba tylko przekonać rodziców by pokryli koszty biletów. Przed Klubem więc nowa tajna misja!

Z czasem wszystko układa się pomyślnie i Tajny Klub Superdziewczyn wyrusza do miasta, które nigdy nie zasypia. Nowy Jork jest cudowny, a lista miejsc które nasza paczka chce zobaczyć nieskończenie długa, ważny jest więc plan. Profesor Kaganek oprowadza więc całą grupę po Manhattan'ie. Oglądamy panoramę miasta z 86 piętra Empire State Building, spacerujemy po placu Times Square i podglądamy jak idą przygotowania do Sylwestra. Zwiedzamy muzea i odwiedzamy Central Park, oglądamy przedstawienie na Brodway, a na koniec jeździmy na łyżwach pod Rockefeller Center.

Ta książka pełna jest ciekawostek i historyjek z Nowego Jorku. Można się zakochać w tym mieście tyle atrakcji ono oferuje. Wiedza przekazana jest w sposób przystępny dla dzieci i rozbudza ciekawość świata. Podobnie jak przy czytaniu tomu 1 zrobiłyśmy sobie wirtualną wycieczkę.

Jedyne czego mi zabrakło to scena z udziałem tylko Tajnego Klubu Superdziewczyn i Jednego Super Chłopaka. Dziewczynki stęskniły się za Frankiem i wyprawa za ocean miała być przede wszystkim SPOTKANIEM SIĘ z nim. A że względu na ilość atrakcji jakby zabrakło czasu na ukazanie przyjacielskiej relacji między dziećmi. W sytuacji gdy Gabi nie widziała swoich kolegów z klasy od października pokazanie, że rozłąka i utrzymywanie kontaktów przez Internet nie wpływają na zmianę przyjacielskich relacji jest bardzo ważne.

Lidka ( 9 lat) - świetna była ta wyprawa, też chciałbym zwiedzić te miejsca ale nie wiem czy dałabym radę lecieć samolotem. Najbardziej podobało mi się to że przyjaciele spotkali psa policyjnego.

Gabi ( 10 lat) - nie wiedziałam że Nowy Jork jest tak popularny. Ale teraz będzie mi się kojarzył z żółtymi taksówkami i jedzeniem hot-dogów na ulicy i zakupy na Piątej Alei.

Podsumowując polecamy wybrać się w podróż z Emi i jej Tajnym Klubem by poznać fascynujące miejsce. Ten mini przewodnik na pewno rozbudzi w dzieciach marzenia o podróżach i zwiedzaniu ciekawych miast. Koniecznie przeczytajcie, nie tylko z córkami, chłopaki też się w tej historii odnajdą.

Tadaaam. Najnowsza, świeżutka i pachnąca jeszcze, premierowa, z cyklu „Dookoła świata”. Kolejna część przygód naszej ulubionej bohaterki trafiła także w nasze czytelnicze łapki. Patrząc na książkową półkę córki stwierdzam, że tych przygód Emi przeżyłyśmy już trochę…a ciągle jeszcze kilka tomów nieprzeczytanych, bo nam szkoda. Rozumiecie coś z tego?
Tę w każdym razie pochłonęłyśmy szybciutko i jak zawsze – pozazdrościłyśmy każda czegoś innego: Florcia od razu chciała zwiedzać Amerykę, a ja zadumałam się nad tą całą organizacyjną otoczką, przygotowaniem wyprawy, zdobywaniem przez dzieciaki informacji o miejscu, które mają odwiedzić. Kolejny przykład na to, jak różni odbiorcy książek się trafiają i jak wielką trzeba mieć wyobraźnię i przygotowanie merytoryczne, by w tak różne typy osobowości utrafić i jeszcze każdą usatysfakcjonować. Ogromny podziw i szacunek dla Autorki!
Tym razem towarzyszymy Stanisławie Emilii Gacek i całemu Tajnemu Klubowi Superdziewczyn i Jednego Superchłopaka podczas wizyty w Nowym Jorku. Wyprawa odbywa się na zaproszenie profesora Kaganka, taty Franka, który razem z synem przebywa w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście wycieczka na drugi koniec świata to poważna sprawa, dlatego nasze cztery bohaterki poruszą niebo i ziemię, aby znaleźć fundusze i wyprosić na rodzicach zgodę na wyjazd. Łatwo nie będzie, ponieważ dziewczynki miały w planach jechać tylko z jednym dorosłym opiekunem, jednakże rodzice Emi i Flory także postanowili zrobić sobie wycieczkę i koniec końców w podróż udaje się całkiem pokaźna grupka.
Tych kilka „nowojorskich” dni po brzegi wypełnione jest zwiedzaniem, oglądaniem i chłonięciem wszystkiego, co możliwe. Przygotowany wcześniej plan wycieczki zostaje odrobinę zmodyfikowany, niemniej jednak nasza grupa nie próżnuje i zwiedza mnóstwo miejsc. Drapacze chmur na Manhattanie, Times Square, Central Park, Lodowisko w okolicy Rockefeller Center, Empire State Building, charakterystyczne żółte taksówki, muzea, sklepy na Piątej Alei, przedstawienie na Broadway’u i wiele, wiele innych. Każdy uczestnik wyprawy pragnie zobaczyć coś innego. Oczywiście Tajny Klub znajduje także czas, by rozwiązać zagadkę i pomóc zagubionemu zwierzakowi.
Książka zdecydowanie z gatunku tych, które uczą dziecko nie tylko odpowiedzialności, współpracy i samodzielności, ale także wzbudza ciekawość i pokazuje sposoby zdobywania informacji o świecie. Bo informacji o Nowym Jorku znajdziecie tam całe mnóstwo i gwarantuję, że sami zamarzycie o wycieczce.
„Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Nowy Jork” wydaną dzięki Wilga czyta się szybko i przyjemnie, chociaż do najcieńszych nie należy. Większa czcionka daje komfort początkującemu czytelnikowi, podobnie jak pomocne jest objaśnianie trudniejszych pojęć i mapka odwiedzanych miejsc oraz notatki z informacjami o NY. Czarno-białe ilustracje po przeczytaniu wcześniejszych tomów są nam już tak bliskie, że wywołują uśmiech na twarzy. Kolejna lektura, którą z powodzeniem można przemycić w plecaku! Polecamy ogromnie wszystkie części przygód Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn.

Tę w każdym razie...

Uwielbiam wszystkie pozycje Link, zdecydownie plecam :)

Uwielbiam wszystkie pozycje Link, zdecydownie plecam :)

Mega

Mega

Jakie to było świetne! Moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki - zdecydowanie nie będzie ostatnie. Bardzo polubiłam się z bohaterami książki, autorka ma lekkie pióro, dzięki czemu książkę czyta się niezwykle przyjemnie i szybko. Polecam!

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata: Nowy Jork