Polskie piśmiennictwo wojskowe od XV do XX wieku

Okładka książki Polskie piśmiennictwo wojskowe od XV do XX wieku Janusz Sikorski
Okładka książki Polskie piśmiennictwo wojskowe od XV do XX wieku
Janusz Sikorski Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
1991-01-01
1991-01-01
wojskowość staropolska

Starsze pokolenie zapewne zapamiętało Profesora Janusza Sikorskiego jako surowego jurora i przewodniczącego Jury w teleturnieju „Wielka gra”. Dla miłośników historii pozostaje bardziej w pamięci jako autor dwutomowego „Zarysu dziejów wojskowości polskiej do roku 1864” – problematyka wojskowości pozostawała bowiem w centrum jego zainteresowań.
Ta książka, bodaj jedna z ostatnich w dorobku Profesora, dotyczy problematyki traktowanej trochę po macoszemu, mianowicie nowożytnych traktatów i opracowań dotyczących sztuki wojennej. Osoby choćby trochę interesujących się wojskowością wskażą takie prace jak monumentalna „Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza” Kazimierza Siemienowicza (pierwszy podręcznik artylerzysty w Europie [sic!], „Consilium rationis bellicae” Jana Tarnowskiego „Księgi Hetmańskie” Stanisława Sarnickiego (o urzędzie hetmana i organizacji armii),„Krótka nauka o pikach i kosach” Piotra Aignera (podręcznik działań powstańczych).
„Polskie piśmiennictwo” stara się przybliżyć i chronologicznie uporządkować wiedzę na ten temat, co zasługuje na aprobatę. Wydaje się jednak, że w stosunku do wcześniejszych prac to opracowanie jest napisane mniej przystępnie. Inna rzecz, że została wydana w czasach przemian ustrojowych i doczekała się niezbyt atrakcyjnej szaty graficznej. Książka skierowana dla węższego kręgu czytelników, z racji dość hermetycznej problematyki.

Ta książka, bodaj jedna z...

• Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
  • Wojskowość