Wojna bez patosu

Okładka książki Wojna bez patosu Marian Walentynowicz
Okładka książki Wojna bez patosu
Marian Walentynowicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza G&P biografia, autobiografia, pamiętnik
Oficyna Wydawnicza G&P
2019-01-01
1969-01-01

Okładka książki Przygody Koziołka Matołka. Księga 2 Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
Przygody Kozio... Kornel Makuszyński,...
Okładka książki Przygody Koziołka Matołka. Księga 3 Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
Przygody Kozio... Kornel Makuszyński,...
Okładka książki Przygody Koziołka Matołka. Księga 4 Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
Przygody Kozio... Kornel Makuszyński,...
Okładka książki 120 przygód Koziołka Matołka Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
120 przygód Ko... Kornel Makuszyński,...

Wojna bez patosu ten tytuł autor wyjaśnia poprzez opis nieudanej obrony Francji, kilkuletnich szkoleń w Szkocji oraz udziału w operacji D-Day. . Wyrusza na wyzwalanie Europy jako korespondent wojenny przy Brygadzie Pancernej gen Maczka, a będąc często na pierwszej linii frontu, lecz nie uczestnicząc w walce, dzieli się ciekawymi spostrzeżeniami z obrazu końca wojny. Zaskakujące jest spostrzeżenie że zdjęcia z walk nie ujmują dramaturgii chwili, wszyscy są wtedy jakby schowani strzały są niespodziewane, a przeciwnik niewidoczny. Większość więc zdjęć przekazywanych jako relacje wojenne to zdjęcia pozowane z odpowiednim ustawieniem żołnierzy i sprzętu.
Dość ciekawe są też krytyczne relacje o polskim sztabie rezydującym w londyńskim hotelu Rubens, w którym byli urzędnicy którzy niewiele w czasie wojny zwiedzili Londynu i Anglii nie mówiąc o nauczeniu się języka.
Wzruszające dla żołnierzy i czytelnika był opis wyzwolenia kobiecego obozu w Niederlangen (zaraz za granica Belgijską) gdzie więzionych było 1000 kobiet z AK uczestniczek Powstania Warszawskiego.
Fakt że obóz wyzwolili żołnierze polscy pośród których znaleźli się mężowie, bracia i znajomi więzionych był dla uczestników niezwykłą historia.
Marian Walentynowicz wrócił po wojnie do Polski i po 10 latach przymusowego milczenia władze ź komunistyczne łaskawie pozwoliły mu wrócić do zawodu rysownika.

Obraz największej wojny w dziejach widziany głównie z tyłów przez człowieka mającego również doświadczenie frontowe. Język z dzisiejszej perspektywy dość dziwny. Chodzi nie tylko o to, co normalnie uważamy za archaizmy i różnice w nazewnictwie, również o małą ilość mocnych słów i wiele zdrobnień, duża różnica w stosunku do dzisiejszego języka wojskowych.

Audiobook, czyta Juliusz Wyrzykowski.

Kolejne wspomnienia polskiego żołnierza z tułaczki wojennej po Rumunii, Francji, Anglii, Szkocji, Kanadzie, USA i znowu Francji.
Znam już ten okres z coraz większej ilości relacji ale wciąż jeszcze mi brakuje trochę do pełnego obrazu. Z tej książki dowiedziałem się więcej o wpływach prasy oenerowsko-endeckiej ("Jestem Polakiem") w Polskiej Armii.
Ale prawdziwą nowością dla mnie była opowieść o tym, jak wiele było przypadków samobójstw, depresji i chorób psychicznych wśród polskich żołnierzy na przełomie lat 1942-1943.

Nic wielkiego ale ciekawe i zabawne.

Audiobook, czyta Juliusz Wyrzykowski.

Ci ,którzy spodziewali się kwiecistych opisów wielkich bitew czy brawurowych akcji Żołnierza Polskiego-ta książka rozczaruje. Opisane tu perypetie ilustratora Koziołka Matołka nie są jakieś doniosłe, ani nie wprowadzają nic nowego do historii drugiej wojny,ale książka ma swój urok i czar potęgowany rysunkami samego autora tego dzieła.

Wojna bez patosu - tytuł to nieporozumienie. Wojna tu jest tylko tłem i ramą czasową. Książka to wspomnienia oficera, którego wybuch wojny rzucił na obczyznę. Przez prawie 5 lat jesteśmy daleko od pola walki, poznając perypetie autora. Dopiero pod koniec mamy możliwość zobaczyć front oczyma Walentynowicza. Jak dla mnie to “wojna bez polotu”.

• Druga Wojna Światowa
  • 2015
  • Audiobooki
  • Filia.3
  • Biblioteka
  • Abook
  • DWS alianci zachodni wspomnienia

Dodaj cytat z książki Wojna bez patosu