Polski rysownik, architekt, pisarz oraz prekursor komiksu w Polsce. Studiował na Politechnice Warszawskiej, w latach 1930–1939 uczył w Żeńskiej Szkole Architektury im. S. Noakowskiego w Warszawie. Od lat 20. współpracował jako rysownik z warszawskimi czasopismami. W latach II wojny światowej był korespondentem wojennym przy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Swoje przeżycia utrwalił w książce "Wojna bez patosu".
Zaprojektował Znak Spadochronowy używany jako znak 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz odznaczenia dla zasłużonych spadochroniarzy. Zajmował się także ilustracją książkową. Zaprojektował m.in. okładkę do wojennego wydania książki Józefa Kisielewskiego Ziemia gromadzi prochy. Ilustrator także wiele książek dla dzieci.
Współpracował z Kornelem Makuszyńskim.
Książka „Wanda leży w naszej ziemi” Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza to kolejny komiks po jaki sięgnęłam w ramach sierpniowego wyzwania #komiks.
Po śmierci ojca - króla Kraka -rządy obejmuje najstarszy syn. Niestety konflikt z młodszym bratem powoduje smierć starszego brata i ucieczkę młodszego. Księżniczka Wanda obejmuje samodzielne rządy w Krakowie. Wszystko toczy się pięknie aż do momentu podjęcia decyzji o poszukania męża dla królewny. Do Krakowa przybywają możni z całego świata. Jednak królewna chce za męża Polaka. Pewnego dnia pojawia się niemiecki absztyfikant Rytygier. Od tego momentu zaczynaja się problemy.
Serdecznie polecam.
Książka „Przygody Koziołka Matołka. Księga 2” Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza to dalsze przygody koziołka , który wyrusza w dalszą podróż. Po komiks sięgnęłam w ramach sierpniowego wyzwania czytelniczego. Moje pierwsze spotkanie z tą książka było jakieś 30 lat temu.
Tym razem nasz Matołek trafia do Zakopanego, gdzie bierze udział w zawodach narciarskich. Następnie do Afryki, gdzie zostaje małpim królem. Ostatecznie jedzie do Ameryki, dokładnie do Nowego Jorku, gdzie zaczyna karierę filmową i spotyka Indian.
Serdecznie polecam ten komiks.