Warzywa, które leczą. Przepisy na zdrowie i odporność

Okładka książki Warzywa, które leczą. Przepisy na zdrowie i odporność Agata Lewandowska
Okładka książki Warzywa, które leczą. Przepisy na zdrowie i odporność
Agata Lewandowska Wydawnictwo: Wydawnictwo RM zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Wydawnictwo RM
2020-09-02
2020-09-02
warzywa dieta zdrowie

Czy znacie kogoś, kto… nie lubi warzyw? 🥦 Albo kogoś, kto chciałyby zwiększyć ich ilość w swojej diecie, ale nie ma pomysłu jak to zrobić, aby przygotowywane posiłki były nie tylko zdrowe, ale i smaczne? 🌯 A może ten opis pasuje właśnie do Ciebie? Czytaj dalej, być może mam dla Ciebie rozwiązanie 🤸

Książka Agaty Lewandowskiej stanowi krótki, podręczny przegląd informacji zdrowotnych oraz kulinarnych dla 23 popularnych warzyw. Dowiecie się z niej:
🔸jakie wartości odżywcze mają opisywane warzywa (witaminy, minerały) + tabele na końcu książki, w których zestawiono w jakich warzywach poszukiwać interesujących nas składników odżywczych i mineralnych,
🔸dla kogo poszczególne warzywa będą dobrym wyborem (np. podczas diety redukcyjnej lub o niskim ładunku glikemicznym) ✅,
🔸u kogo pewne warzywa są niezalecane lub muszą być spożywane z umiarem (np. w przypadku występowania refluksu żołądkowo-przełykowego) ❌,
🔸jakie są przykładowe zastosowania kulinarne danego warzywa, jak je przygotować, doprawić oraz z czym łączyć 🥙.

Dla każdego z warzyw znajdziecie dołączone 3 przykładowe (bardzo proste i niewymagające kucharskiego skilla) przepisy - zupy 🍜, dania główne 🍝, sałatki 🥗, koktajle 🥤 i słodkości 🥧 – do wyboru, do koloru (miały być przykładowe fotki moich dań stworzonych na podstawie przepisów ale totalnie nie potrafię w insta #foodporn fotki 😅🫣).

Warto pochylić się również nad tytułem „warzywa, które leczą” – chciałabym podkreślić, że nie chodzi tutaj o nagłówki rodem z o2 („Ten jeden składnik wystarczy, aby już w 2 dni pozbyć się wysokiego cholesterolu!”) – nie, nie, nie! Tytuł odnosi się do korzyści zdrowotnych, jakie niesie za sobą uwzględnianie w CODZIENNYM menu RÓŻNORODNYCH warzyw – odnosi się to zarówno do prewencji chorób cywilizacyjnych jak i dietoterapii. Korzyści, jakie płyną ze spożywania warzyw, nie da się zastąpić stosowaniem półśrodków (np. suplementów diety 💊). Wynika to z całej, unikalnej matrycy żywieniowej danego warzywa (unikalne połączenie mikro- i makroskładników, witamin, błonnika, przeciwutleniaczy i innych prozdrowotnych związków pochodzenia roślinnego).

Recenzja powstawała i została opublikowana na IG @ironwis w zamian za egzemplarz recenzencki od wydawnictwa RM.

Książka Agaty Lewandowskiej stanowi krótki, podręczny przegląd informacji...

Pomocna, ciekawa i zachęcająca do jedzenia warzyw. Polecam!
Bohaterem każdego rozdziału jest jedno warzywo i dowiadujemy się o nim niemal wszystkiego od podstaw. Od wiadomości na tematy praktyczne, czyli gdzie występuje, jak się je uprawia, jak przygotować je w najlepszy sposób, jakie ma wartości odżywcze oraz to, czy każdy może je jadać. Pojawiają się także małe sekrety gotowania, ciekawostki i porady. Jak choćby to, że bogate w kwas foliowy brokuły powinny jadać kobiety będące w ciąży i ją planujące. Inną ciekawostką będzie to, że podczas gotowania czerwonej kapusty możemy wpłynąć na jej kolorystykę i sprawić, że będzie prawdziwie "modra", czyli niebieska albo mocno czerwona.

Po krótkim zapoznaniu się z cechami warzyw i ich wpływem na nasze zdrowie przychodzi czas na przepisy kulinarne. Piękne fotografie głównych bohaterów w akcji, czyli przepisy na koktajle, smoothie, sałatki, kremy, zupy, a także ciastka i desery. Wbrew pozorom nie znajdziemy jedynie przepisów na potrawy wegańskie, ale i doskonałe dania mięsne z dodatkami z warzyw. Są też przepisy na zapiekanki, pasty kanapkowe czy przepisy na kiszonki. Mnóstwo ciekawych i smakowitych dań, które przydadzą się na śniadania, obiady, kolacje, podwieczorki i desery.

Pomocna, ciekawa i zachęcająca do jedzenia warzyw. Polecam!

Dokładne opisy warzyw i ich właściwości oraz zalet, do tego genialne przepisy :)

• Biblioteka Dąbrowskiego
  • Dieta i rozwój
  • Wyzwanie 23
  • 52 w 2022
  • Dieta i gotowanie
  • Kuchnia/Ogród/Zdrowie/Uroda

Dodaj cytat z książki Warzywa, które leczą. Przepisy na zdrowie i odporność