Zabytki na trasach turystycznych województwa krakowskiego

Okładka książki Zabytki na trasach turystycznych województwa krakowskiego Janusz Smólski
Okładka książki Zabytki na trasach turystycznych województwa krakowskiego
Janusz Smólski Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Krajowa Agencja Wydawnicza
1975-01-01
1975-01-01
zabytki Małopolska trasy turystyczne Małopolski

Okładka książki Doktryny i realizacje konserwatorskie w świetle doświadczeń krakowskich ostatnich 30 lat Krzysztof Bień, Juliusz Braun, Paweł Dettloff, Piotr Dobosz, Jan Janczykowski, Andrzej Kadłuczka, Stanisław Karczmarczyk, Edward Kosakowski, Bogusław Krasnowolski, Krzysztof Markiel, Waldemar Niewalda, Ireneusz Płuska, Janusz Sepioł, Janusz Smólski, Piotr M. Stępień, Bogusław Szmygin, Stanisław Waltoś, Władysław Zalewski, Stanisław Załubski
Doktryny i rea... Krzysztof Bień, Jul...

W środku znajduje się 29 tras wyznaczonych przez różnych autorów tworzących tę turystyczną mapę dawnego województwa krakowskiego. Są to Marian Kornecki (który oprócz tego pisze wstęp),Maria Majka, Bogusław Krasnowolski, Hanna Pieńkowska, Aleksandra Kydryńska, Genowefa Zań. Natomiast koncepcję przewodnika układa Janusz Smólski.

Na każdej trasie są zaznaczone ważne miejsca, skrótowo opisane i narysowane oraz niektóre uzupełnione o zdjęcia budowli i reprodukcji malarskich (czarno-białe). Gwiazdki w opisach tras umieszczone są przy obiektach o szczególnych walorach zabytkowych, historycznych lub krajobrazowych, przy czym trzema gwiazdkami oznaczone są obiekty o najwyższej wartości. Na 120 stronie umieszczony jest mały słowniczek trudniejszych wyrazów. Do tego przewodnika jest luźno dołączona składana mapka poglądowa z numerami tras.

Jest przedstawiona historia terenu małopolskiego, związana z nim kultura, architektura i sztuka. "Swoistą enklawę artystyczną stanowią zabytki Łemków sądeckich – malownicze cerkiewki, będące przejawem stapiania się prowincjonalnych nurtów kultury Zachodu i Wschodu, a ich wystroje są jeszcze pełne nastroju "bizantyńskiego", jakże zarazem rodzime i ludowe". "Chałupka chłopska w regionach Ziemi Krakowskiej była zawsze konstrukcji zrębowej, a inne techniki – jak przysłupowa – występowały sporadycznie". "W górach i na pogórzu, a także w miasteczkach, domy kryto gontem; we wsiach rolniczych strzechą". Znajduję ciekawe informacje, zacytowałem tylko trzy dla przykładu i zachęty.

Na każdej trasie są zaznaczone ważne...

• Regał

Dodaj cytat z książki Zabytki na trasach turystycznych województwa krakowskiego