Śmieci z kosmosu

Okładka książki Śmieci z kosmosu Ana Ristović
Okładka książki Śmieci z kosmosu
Ana Ristović Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Mała Seria Przekładów Poetyckich poezja
101 str. 1 godz. 41 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Mała Seria Przekładów Poetyckich
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2020-10-07
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-07
Liczba stron:
101
Czas czytania
1 godz. 41 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381961097
Tłumacz:
Miłosz Waligórski
Tagi:
kosmos śmieci poezja serbska
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
746
700

Na półkach: ,

Wygląda na to, że przez całe życie stoimy w kolejce po przypadkiem rzucone szczęście, jednak Ana Ristović pokazała mi, że nawet tak prozaiczną czynność można uszlachetnić. Banalności jest wokół za dużo, "bezmyślnie" wypowiedziane słowa zalewają wszystko tak bardzo skutecznie, że należy się zastanowić czy pośród nich jest jeszcze miejsce na poezję. Moim zdaniem tej przestrzeni jest bardzo wiele a twórczość serbskiej poetki szczególnie pasuje do definicji "poezji muśnięć drobiazgów o wyglądzie wysokiej jakości". I to nawet śmieci. Szczególnie tych pochodzących z naszych przepełnionych powszedniością umysłów. Ristović wszędzie zagląda, do serca, do mózgu, komponując poezję wewnętrznych organów człowieka jak gdyby to była prosta igraszka w rękach lekarza medycyny sądowej. Bowiem śmierć też się tu zdarza, i to całkiem często.

Zbiór mózgowych neuronów przyciąga niczym ogromny kosmos. W tych wiernie odwzorowanych światach w skali mikro i makro wystarczy ujrzeć piękno, niczego więcej od czytelnika się nie wymaga. A zmysłowość można odkryć chociażby w słowach Ristović, nawet pomimo przemieszania w nich porządku z chaosem. Nie doszukiwałem się w tym wszystkim harmonii, która dla mnie stanowi o cudowności otaczającego mnie świata. Jednak obserwacja poetyckich przeciwieństw wystarczyła do tego, abym ujrzał i zrozumiał świat takim, jakim jest. Pełnym kontrastów, bogatym w szczegóły przyrody nieożywionej, układającym się w jedność wszystkiego. Poezja Any Ristović jest pełna przeciwieństw i to dzięki nim zapanował specyficzny klimat, w którym wyrosły "Śmieci z kosmosu".

Zazwyczaj szukam sensu, nie mam tu na myśli przesłania pojedynczych słów, ale całokształt pomysłów, zbieżnych z moimi ideałami. Tak więc tym razem droga rozmyślań powiodła mnie ulicami Belgradu, doprowadziła do mieszczącej się naprzeciwko zakładu fryzjerskiego księgarni i przeobraziła szmery wersów Ristović w szum wielkiego miasta. Mogłem pożywić swoją wyobraźnię wołaniem pod oknami i wejść głęboko w miejską tkankę, tym razem wyjątkowo otuloną mgiełką nierzeczywistości. A może rzeczywistości, sam już nie wiem jak interpretować świat serbskiej poetki. W każdym razie rzeczywistość i nierzeczywistość są w tym przypadku ze sobą nierozłącznie sprzężone. I zapewne to jest ta nadwyżka sensu, którą tak bardzo potrzebuję odnaleźć. Wynikający z przeciwieństw ład.

Poeci zapisali już wiele stron o mutacjach świata, dlatego jestem zdziwiony tym, że Ana Ristović mogła jeszcze tu zmieścić nowy wątek, a nawet go solidnie rozbudować. Któż by ośmielił się porównywać człowieka do kodu kreskowego? A jednak okazuje się, że posiadanie wspólnych genów z wytworem nowoczesności wcale w tych wierszach nie jest czymś dziwnym. "Śmieci z kosmosu" przebiegły przed moimi oczami jak obrazki miejskich krajobrazów. Wiele ich było, nie wszystkie skutecznie zapamiętałem, ale ich kolorowa mieszanka odcisnęła w pamięci piętno wirujących w pięknie drobiazgów. I niech tak już pozostanie, że to tylko gwiazdy spadają z nieba. Lepiej zbyt dużo nie wiedzieć. A tymczasem wypada mi podziękować za tę podróż na siedząco, ponieważ z Aną Ristović nawet nie ruszając się z fotela można zwiedzić kawał wszechświata.

Wygląda na to, że przez całe życie stoimy w kolejce po przypadkiem rzucone szczęście, jednak Ana Ristović pokazała mi, że nawet tak prozaiczną czynność można uszlachetnić. Banalności jest wokół za dużo, "bezmyślnie" wypowiedziane słowa zalewają wszystko tak bardzo skutecznie, że należy się zastanowić czy pośród nich jest jeszcze miejsce na poezję. Moim zdaniem tej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10
  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    2
  • Ebook
    1
  • 2024
    1
  • 2022
    1
  • SCHRONISKO KSIĄŻEK
    1
  • Książki
    1
  • 2023
    1
  • Poezja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Śmieci z kosmosu


Podobne książki

Przeczytaj także