rozwińzwiń

Ostatni z klanu McKwaczów

Okładka książki Ostatni z klanu McKwaczów Don Rosa
Okładka książki Ostatni z klanu McKwaczów
Don Rosa Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Wujek Sknerus i Kaczor Donald (tom 4) komiksy
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Wujek Sknerus i Kaczor Donald (tom 4)
Tytuł oryginału:
Uncle Scrooge and Donald Duck: The Last of the Clan McDuck
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2020-10-14
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-14
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328198128
Tłumacz:
Jacek Drewnowski
Tagi:
Kaczor Donald Sknerus
Średnia ocen

8,9 8,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Skarga Utraconych Ziem Jean Dufaux, Grzegorz Rosiński
Ocena 7,2
Skarga Utracon... Jean Dufaux, Grzego...
Okładka książki Superman. Amerykański Obcy Mark Buckingham, Jonathan Case, June Chung, Matthew Clark, Steve Dillon, Nick Dragotta, Tommy Lee Edwards, Alex Guimaraes, Jock, Joëlle Jones, Max Landis, Jae Lee, Lee Loughridge, Francis Manapul, Rod Reis, Rico Renzi, Rob Schwager, Evan Shaner, Ryan Sook, José Villarrubia
Ocena 7,5
Superman. Amer... Mark Buckingham, Jo...
Okładka książki Deadpool kontra Staruszek Logan Mike Henderson, Declan Shalvey
Ocena 6,6
Deadpool kontr... Mike Henderson, Dec...
Okładka książki Batman: Sekta Jim Starlin, Bernie Wrightson
Ocena 7,1
Batman: Sekta Jim Starlin, Bernie...

Oceny

Średnia ocen
8,9 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
755
752

Na półkach:

Kaczord Donald to bajki mojego dzieciństwa i gdy zauważyłem, że są o nim komiksy to musiałem je od razu mieć u siebie. Fabuła jest prosta, postacie śmieszne, a historie bardzo wciągające i właśnie takie mają być. Cudowna seria. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Kaczord Donald to bajki mojego dzieciństwa i gdy zauważyłem, że są o nim komiksy to musiałem je od razu mieć u siebie. Fabuła jest prosta, postacie śmieszne, a historie bardzo wciągające i właśnie takie mają być. Cudowna seria. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Pokaż mimo to

avatar
1171
1140

Na półkach:

Ten album był dla mnie troszkę, hmm... może nie zbędny co wtórny. Oprócz jednej, wstępnej, przygody reszta znalazła się w wydanym już kilkukrotnie albumie "Życie i czasy Sknerusa McKwacza". Rozumiem że seria prezentująca komiksy Dona Rosy zbiera w całość i umieszcza w kolejności chronologicznej prace autora, ale jakoś miałem wrażenie, że bardzo niedawno czytałem historię Sknerusa i ten tom sprawił wrażenie kupienia dosłownie tego samego, tylko w krótszej formie i z inną okładką. Nie zrozumcie mnie źle, tutaj jest masa wartościowych treści, ale to dziwne uczucie jednak towarzyszyło mi podczas lektury. Przejdźmy jednak do rzeczy.

Co mi się podobało

1. Powrót Magiki De Czar :)
Jest to jedna z moich ulubionych postaci w uniwersum Kaczych Opowieści oraz jedna z ukochanych antagonistek z czasów szczenięcych. Swój debiut miała w 1961 roku w historii "Dotyk Midasa" szybko stając się nierozerwalnym elementem uniwersum i jednym z najbardziej rozpoznawalnych przeciwników Sknerusa. W tym albumie występuje w historii "Pierwsza dziesięciocentówka", gdzie cofa się w czasie aby zdobyć upragnioną monetę. Oczywiście czytelnik wie, jak to musi się skończyć, ale zabawy jest przy tym co nie miara. To jedno z łagodniejszych wystąpień Magiki, bo pamiętam jej udział w dużo mroczniejszych wydarzeniach z życia Sknerusa.

2. Artykuły
To jedna z najmocniejszych stron, przynajmniej dla mnie, tej serii oraz serii komiksów Carla Barksa. Przy czym u Dona Rosy jest tych opracowań znacznie więcej, dzięki czym poznaję kawał historii prac nad uniwersum, inspiracjami Rosy, jego hołdowi dla Barksa i wielu wydarzeń do których nawiązuje w swoich pracach.

3. Galeria okładek
Nie tylko jest bogata, ale też ciekawie omówiona, z wyszczególnionymi znajdźkami. Tych jest naprawdę sporo i próba samodzielnego odnalezienia wszystkich wcale nie jest taka łatwa, jakby się mogło wydawać.

Co budziło mieszane odczucia

1. Ostatni z klanu McKwaczów... po raz kolejny
Trochę mnie wymęczyło to powtórne i powtórne czytanie tych samych historii. Strasznie je lubię, uwielbiam do nich wracać od czasu do czasu, ale nie da się ukryć, że na tą chwilę czuję przesyt. To nie jest tak, jak w przypadku Kaczogrodu, gdzie przypominają mi się te przygody, gdy ostatni raz miałem do czynienia z nimi jako nastolatek 20 lat temu. Nie. Historię życia Sknerusa i tego jak dorobił się fortuny w tym i zeszłym roku przeczytałem kilka razy.

2. Różnice w dialogach
Nigdy nie czytałem tych komiksów w oryginale i teraz tego żałuję. Nie wiem bowiem, które tłumaczenie jest dosłowne. Czytając historie zamieszczone w omawianym tutaj albumie od razu rzuciły mi się w oczy zupełnie inne kwestie dialogowe niż to co zapamiętałem z poprzednich wydań "Życia i czasów Sknerusa McKwacza". To mnie skołowało, bo teraz nie wiem, która wersja była tą poprawną. Tą napisaną przez Rosę. Nie da się ukryć, że najbardziej zapamiętałem stare wydanie z 2000 roku, które przeczytałem chyba ze sto razy (dosłownie) więc część dialogów wręcz wryła mi się w mózg. Niby niewiele, ale czasem psuło mi to przyjemność z lektury.

PODSUMOWANIE

Powiem tak, jeśli ktoś, jakimś cudem, nie czytał albumu "Życie i czasy Sknerusa McKwacza" to niech śmiało sięga po ta serię. W innym wypadku może mieć wrażenie, że kupił dubla, tylko wzbogaconego o masę artykułów, okładek, szkiców i tak dalej. Choć i dla nich warto sięgnąć po ten tom, szczególnie jeśli interesuje nas historia prac nad komiksami Dona Rosy. Osobiście nie ukrywam, że czuję obecnie lekki przesyt, nie tyle tą serią co samym Sknerusem. Z drugiej strony lektura artykułów oraz opracowań dostarczyła mi dość frajdy aby nie żałować spędzonego nad komiksem czasu.

Ten album był dla mnie troszkę, hmm... może nie zbędny co wtórny. Oprócz jednej, wstępnej, przygody reszta znalazła się w wydanym już kilkukrotnie albumie "Życie i czasy Sknerusa McKwacza". Rozumiem że seria prezentująca komiksy Dona Rosy zbiera w całość i umieszcza w kolejności chronologicznej prace autora, ale jakoś miałem wrażenie, że bardzo niedawno czytałem historię...

więcej Pokaż mimo to

avatar
57
8

Na półkach:

Historia Sknerusa McKwacza stworzona przez Dona Rosę sama z siebie jest bardzo wciągająca i dla osób, które miały możliwość w 2000 roku zagłębiać się w tą historię w wydaniu "Życie i czasy Sknerusa McKwacza" - zbiór ten jest niezwykle sentymentalny. Niestety w przypadku porównaniu obecnego wydania do tego z 2000 r., po za nieco inna koncepcją i układem komiksu ("Ostatni z klanu MCKwaczów" składa się ze zbioru chronologicznie poukładanych komiksów, a "Życie i czasy..." stanowią nieco zmodyfikowaną całość powstałą ze zlepienia całej serii komiksów) albumy te różnią się tłumaczeniem oraz kolorystyką. Ponadto "Ostatni z klanu" dotyczy niejako pierwszej połowy życia Sknerusa.
W obu wypadkach tłumacze świetnie przyłożyli się do pracy zachowując wysoki humor obu porównywanych wydań (w mojej opinii nieco przyjemniej czyta się wersję z 2000 r.). Niestety wydanie "Ostatniego z klanu" nie przykłada nacisku na tłumaczenie napisów otoczenia (tablic, ogłoszeń itp.),które mimo wszystko są istotnym elementem pewnej całości i dla osób nieznających języka angielskiego mogą utrudnić zrozumienie pewnych nawiązań do zdarzeń wstecznych zrealizowanych przez autora.
Istotnie różni się również kolorystyka wydania z 2000 roku i "Ostatniego z klanu". Wydanie z 2000 roku jest bardzo mocno przesycone kolorami stosunkowo ciemnej barwy. Wydanie nowsze zrealizowane zostało w kolorach znacznie jaśniejszych. Zupełnie inaczej kształtują się np. kolory włosów sióstr Sknerusa. W wydaniu z 2000 roku młodsza siostra była blondynką, a starsza miała brązowe włosy. W wydaniu z opisywanego cyklu jest dokładnie odwrotnie.
Nie mniej jednak dobrze jest wrócić się po 20 latach do niezwykle sentymentalnej historii Sknerusa McKwacza i odkryć ją w nieco innym świetle. Egmont wykonał kawał dobrej pracy wydając komiks na dość grubym papierze kredowym i w twardej oprawie. Wydanie jest po prostu ładne i całkiem dobrze wpasowuje się w półkę z komiksami. Zapoznanie się z publikacją polecam wszystkim. Mam również nadzieję, że Egmont, w kolejnych wydaniach, przyłoży nieco większy nacisk na tłumaczenie elementów otoczenia, bo niestety ten aspekt bardzo rzuca się w oczy i najzwyczajniej w świecie boli...

Historia Sknerusa McKwacza stworzona przez Dona Rosę sama z siebie jest bardzo wciągająca i dla osób, które miały możliwość w 2000 roku zagłębiać się w tą historię w wydaniu "Życie i czasy Sknerusa McKwacza" - zbiór ten jest niezwykle sentymentalny. Niestety w przypadku porównaniu obecnego wydania do tego z 2000 r., po za nieco inna koncepcją i układem komiksu ("Ostatni z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
405
405

Na półkach:

Jeśli miałbym z całej komiksów Rosy wybrać tylko dwa tomy (choć uporczywie polecam Wam lekturę wszystkich!) to wskazałbym właśnie obydwa tutaj omawiane. Nie oszukujmy się, „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”, okraszone dodatkami, szerokim odautorskim komentarzem samego twórcy i bogata galeria dodatkowych okładek i ilustracji to rzecz typu „must have” dla każdego miłośnika Kaczogrodu ale też zwyczajnie, dla fanów rozrywkowych komiksów dla dzieci i dorosłych. Najlepszych, jakie obecnie można znaleźć na rynku.
Całość recenzji: https://tinyurl.com/44bj8ypz

Jeśli miałbym z całej komiksów Rosy wybrać tylko dwa tomy (choć uporczywie polecam Wam lekturę wszystkich!) to wskazałbym właśnie obydwa tutaj omawiane. Nie oszukujmy się, „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”, okraszone dodatkami, szerokim odautorskim komentarzem samego twórcy i bogata galeria dodatkowych okładek i ilustracji to rzecz typu „must have” dla każdego miłośnika...

więcej Pokaż mimo to

avatar
285
175

Na półkach: , , , ,

Od kiedy tylko zabrałem się do czytania nowych wydań komiksów Barksa i Rosy, na ten czekałem najbardziej. "Ostatni z klanu McKwaczów" zawiera bowiem pierwszą połowę "Życia i czasów Sknerusa McKwacza", magnum opus Dona Rosy.

Historia Sknerusa została co prawda z grubsza nakreślona przez samego Barksa, jednak to Rosa uporządkował ją i zamienił luźne wzmianki we wspaniałą, emocjonującą opowieść, która dla wielu czytelników do dziś pozostaje najlepszą serią komiksową wszechczasów.

Zdecydowanie zaliczam się do tej grupy. Wciąż pamiętam czytanie pierwszego polskiego wydania - raz, drugi, trzeci, czternasty...

Z resztą, co się będę rozpisywał - genialna opowieść, genialna kreska Rosy i tyle. Kto lubi komiksy a nie zna "Życia i czasów Sknerusa McKwacza", ma sporo do nadrobienia.

Od kiedy tylko zabrałem się do czytania nowych wydań komiksów Barksa i Rosy, na ten czekałem najbardziej. "Ostatni z klanu McKwaczów" zawiera bowiem pierwszą połowę "Życia i czasów Sknerusa McKwacza", magnum opus Dona Rosy.

Historia Sknerusa została co prawda z grubsza nakreślona przez samego Barksa, jednak to Rosa uporządkował ją i zamienił luźne wzmianki we wspaniałą,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3996
2029

Na półkach: ,

Sknerus McKwacz to postać stworzona przez Carla Barksa. To wujek słynnego choleryka jakim jest Donald. To także obrzydliwie bogaty, a przy tym nadzwyczajnie skąpy kaczor jaki kiedykolwiek stąpał po świecie. Na podstawie jego przygód stworzono nie tylko serial animowany, czy komiksy, ale również figurki, puzzle i co tylko chcecie. Skąpstwo Sknerusa stało się bez mała przysłowiowe, ale nie zawsze tak było. Don Rosa bazując na postaci stworzonej przez wspomnianego przeze mnie Barksa, stworzył chronologicznie ułożoną historię praktycznie całego życia najbogatszego kaczora. Który swoje bogactwo uzyskał ciężką pracą, a z czasem dążył do niego wszelkimi dostępnymi metodami, co spowodowało konflikt z jego siostrami.

Początki były ciężkie. A wszystko zaczęło się na rozległych wrzosowiskach Szkocji, gdzie niegdyś potężny ród McKwaczów wspomina swoje dni chwały. Sypiący się, kiedyś rodowy zamek to jedyne świadectwo ich dawnej świetności. Sknerus zaczyna swoją karierę jako pucybut. Wtedy to zdobywa swoją pierwszą jednocentówkę, która stanie się jego talizmanem, na który będą polować co rusz różnego rodzaju męty społeczne. I o wiele więcej. Jeśli fascynuje was ta postać koniecznie sięgnijcie po "Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Ostatni z klanu McKwaczów."


Chyba nie ma u nas osoby, która lubiłaby komiksy i nie znała "Życia i czasów..." Jeśli ktoś taki jeszcze się uchował teraz ma okazję to nadrobić. A warto, bo to jeden z najlepszych komiksów jakie powstały. To pełna wzruszeń i emocji przygodowa historia o człowieku, a raczej o kaczorze i jego dążeniu do bogactwa. Ponadczasowa opowieść ukazująca przemianę wrażliwego chłopca w zgorzkniałego starca. Wypełniona autentycznymi wydarzeniami i postaciami jest równie dramatyczna co zabawna.

Sknerus McKwacz to postać stworzona przez Carla Barksa. To wujek słynnego choleryka jakim jest Donald. To także obrzydliwie bogaty, a przy tym nadzwyczajnie skąpy kaczor jaki kiedykolwiek stąpał po świecie. Na podstawie jego przygód stworzono nie tylko serial animowany, czy komiksy, ale również figurki, puzzle i co tylko chcecie. Skąpstwo Sknerusa stało się bez mała...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7938
6793

Na półkach: , , ,

POCZĄTEK ŻYCIA I CZASÓW SKNERUSA MACKWACZA

Czwarty tom serii „Wujek Sknerus i Kaczor Donald” zbierającej wszystkie komiksy Dona Rosy to po raz kolejny powrót do największego dokonania autora, czyli genialnej opowieści „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”. Tym razem czeka na nas jednak dopiero pierwsza część całości, wzbogacona zarówno o inne komiksy, jak i liczne dodatki. A wszystko to w kolejnym pięknie wydanym tomie, który warto mieć na swojej półce nawet kiedy macie już poprzednie wydania sagi o losach najbogatszego kaczora świata.

Sknerus to najbogatszy kaczor świata, ale jak doszedł do tego kim jest? Jak wyglądało jego dzieciństwo? I droga do sławy? Pora się o tym przekonać! Zaczynając w Szkocji i wędrując za nim do Ameryki, obserwujemy jak powoli ciężką pracą ziszczał swój sen. Ale to nie koniec, bo jednocześnie mamy okazję odkryć, co takiego w jego czasach robiła Magika DeCzar – wielki wróg Sknerusa – która zawsze chciała zdobyć jego monetę…

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/10/wujek-sknerus-i-kaczor-donald-4-ostatni.html

POCZĄTEK ŻYCIA I CZASÓW SKNERUSA MACKWACZA

Czwarty tom serii „Wujek Sknerus i Kaczor Donald” zbierającej wszystkie komiksy Dona Rosy to po raz kolejny powrót do największego dokonania autora, czyli genialnej opowieści „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”. Tym razem czeka na nas jednak dopiero pierwsza część całości, wzbogacona zarówno o inne komiksy, jak i liczne dodatki. A...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    68
  • Chcę przeczytać
    34
  • Posiadam
    31
  • Komiksy
    16
  • Komiks
    4
  • Ulubione
    4
  • 2021
    3
  • Posiadam
    3
  • 2020
    3
  • Kaczor Donald
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatni z klanu McKwaczów


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także