The Lords of Silence

Okładka książki The Lords of Silence Chris Wraight
Okładka książki The Lords of Silence
Chris Wraight Wydawnictwo: Black Library Seria: Warhammer 40000 fantasy, science fiction
Warhammer 40000
The Lords of Silence
Black Library
2018-08-02
2018-08-02
Fantastyka naukowa Literatura fantasy Opera kosmiczna Military science fiction Warhammer 40k

Głównymi bohaterami są Kosmiczni Marines Chaosu z bandy Władców Ciszy (Lords of Silence). Są oni częścią legionu Gwardii Śmierci, która pod koniec Herezji Horusa oddała się we władanie jednego z bogów Chaosu, Nurgla pana zarazy i rozkładu. Na czele Władców Ciszy stoi Mistrz Oblężniczy Vorx, dzięki błogosławieństwu Nurgla, żyje już ponad 10 000 lat. Pamięta on jeszcze czasy Herezji i początki Legionu, a lata, które przeżył pozwoliły mu zdobyć ogromną wiedzę i doświadczenie, które wykorzystuje w starciach z przeciwnikami i nie tylko. Kolejną osobą w hierarchii jest służący w randze kapitana Garstag. Jest niewiele młodszy od Vorxa, gdyż liczy sobie blisko 8 000 lat. Jest dowódcą elitarnego oddziału terminatorów nazywanych Kardainn’ami. Jest dość impulsywny wie, że gdy Vorx zginie on przejmie władzę nad Władcami Ciszy. Dalej mamy Philemona, który jest Tallymanem, jest to funkcja, która wykształciła się w Gwardii Śmierci, ze względu na jej przywiązanie do liczb czy zdarzeń można powiedzieć, że jest to połączenie archiwisty i zbrojmistrza. Jest on prawą ręką Vorxa, zawsze służy mu dobrą radą i ostrzega o możliwych niebezpieczeństwach. Philemon jest całkowitą przeciwnością porywczego Garstaga. Ważną osobą w bandzie jest wysoko postawiony Marine Zarazy Dragan. Jest on byłym Kosmicznym Marine, który zdradził swój Zakon i przystąpił do sił Chaosu. Z racji swojego dość młodego wieku ma „tylko” 2 000 lat i Imperialnej przeszłości na każdym kroku musi udowadniać swoim braciom, że jest godny bycia członkiem Gwardii Śmierci. Na kartach powieści pojawiają się również Kledo, który jest chirurgiem, w Gwardii Śmierci funkcja ta działa odwrotnie niż w innych legionach, Slert spec od broni biologicznej oraz zarazków oraz Naum jedyny drednot w bandzie.

Akcja książki rozpoczyna się w czasie rajdu Władców Ciszy na jedną z Imperialnych Planet, ta po dość dramatycznej obronie ulega siłom Chaosu. Vorx postanawia wziąć żywcem jednego z kapitanów Gwardii Imperialnej, gdyż ma wobec niego specjalny plan. Po powrocie z podboju udaje się na Planetę Plag gdzie urzęduje Prymarcha Gwardii Śmierci Mortarion, oznajmia on Vorxowi, że Mistrz Wojny Abaddon planuje wielki atak na Imperium (tak jesteśmy w przededniu XIII Czarnej Krucjaty),w którym Gwardia Śmierci odegra ważną rolę. Po zebraniu się floty Chaosu, wykonuje ona skok w osnową, zbieg okoliczności sprawia, że krążownik Władców Ciszy wyskakuje z niej z dala od głównych sił. Lecąc w przestrzeni napotykają oni tajemniczy statek, okazuje się, że jest to również krążownik należący do jednej z band Głosicieli Słowa. Po pertraktacjach obydwie bandy postanawiają połączyć siły i zaatakować najbliższą planetę. Cel pada na Sabanite, ojczystą planetę zakonu Białych Konsuli. Inwazja sił Chaosu odmieni życie nie tylko mieszkańców tej planty, ale i Władców Ciszy z Vorxem na czele. Stanie się preludium do czegoś znacznie większego.

Chrisowi Wrightowi należy się medal za przestawienie Gwardii Śmierci od kuchni, czyli jak Władcy Ciszy funkcjonują, kto się czym zajmuje, jak wygląda struktura od Nurgląt przez Nosicieli Plag po Marines Zarazy i najwyższe dowództwo. Jak się okazuje siły Chaosu wcale nie są nie ułożone panuje tutaj swojego rodzaju ład i porządek. Postacie to kolejna mocna strona książki, pomimo, że są to Ci źli kibicujemy im, gdyż pomimo tego kim się stali czytelnik czuje, że ich działania są słuszne.

Opisy miejsce i wydarzeń są wykonane po mistrzowsku, gdy znajdujemy się na Planecie Plag, czuć to miejsce jak na dłoni. Opisy walk również im nie ustępują, Gwardia Śmierci nie jest mistrzem szybkich walk, za to sugestywne opisy powolnej i nieuniknionej eliminacji ich wrogów czyta się jednym tchem.

Jednym z moich ulubionych fragmentów książki jest moment zbierania się floty Chaosu na XIII Czarną Krucjatę to po prostu majstersztyk. Okręty poszczególnych Legionów zjawiają się jeden po drugim, każda flota jest opisana, tak że od razu przed oczami widzimy floty Żelaznych Wojowników czy Legionu Alpha. A na sam koniec zjawia się flagowiec Abaddona Mściwy Duch, który majestatycznie wyłania się z otchłani. Na takie opisy czekał zapewne nie jeden fan Warhammera 40 000.

Co tu dużo pisać jest to świetna książka, z niesamowitym finałem, którego chyba nikt się nie spodziewał. Polecam wszystkim fanom tego uniwersum ale i tym którzy lubią dobre science fiction.

Świetna pozycja wprowadzająca w zasady działania oraz motywacje marines z legionu Death Guard, będącego integralną częścią narracji fabularnej uniwersum Warhammer 40k. Jako zdrajcy i wyznawcy boga chaosu Nurgle'a, wchodzą w skład sił zła walczących z Imperium w 41 millenium. Jest to jedna z niewielu książek opisujących wydarzenia tego uniwersum z perspektywy "tych złych". Na kartach The Lords of Silence znaleźć można opis struktur Death Guard, ich filozofii oraz realiów egyzstencji zarówno w niematerialnej Osnowie jak i świecie materialnym. Bogate opisy świata wyznawców boga plagi oraz dawka brytyjskiego czarnego chumoru sprawia, że książka jest wyróżniającą się pozycją Black Library. Absolutnie obowiązkowa pozycja dla graczy i entuzjastów armii Death Guard / Nurgle ze świata Warhammer 40k.

• Warhammer 40,000

Dodaj cytat z książki The Lords of Silence