Terapia z użyciem MDMA i innych entaktogenów

Okładka książki Terapia z użyciem MDMA i innych entaktogenów Torsten Passie
Okładka książki Terapia z użyciem MDMA i innych entaktogenów
Torsten Passie Wydawnictwo: Wydawnictwo Cień Kształtu nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Healing with Entactogens: Therapist and Patient Perspectives on MDMA-Assisted Group Psychotherapy
Wydawnictwo Cień Kształtu
2020-05-27
2020-05-27
Maciej Lorenc
psychoterapia terapia psychologia psychiatria mdma ecstasy narkotyki psychodeliki entaktogeny trauma zespół stresu pourazowego PTSD

Szkoda, że ograniczona w zasadzie tylko do perspektywy psychodynamicznej, ale i tak ciekawa

Książka niezwykle rozczarowująca. Jedna z gorszych popularnonaukowych pozycji, z jakimi miałam okazję się zapoznać. Tłumaczenie z angielskiego niskiej jakości, wiele powtórzeń, momentami nienaturalny przekład słownictwa naukowego na polski. Miałam wrażenie, że książka nie była w jakikolwiek sposób konsultowana. Mało w niej merytorycznej treści, dyskusji i polemiki. W trakcie lektury odnosiłam wrażenie, że autor niemalże w „sekciarski” sposób opisuje MDMA jako substancję wręcz idealną, doskonały lek, na który „uwziął” się świat i postanowił ją zdelegalizować. A wspomniane opisy stosowania jej w przeszłości bez kontroli, prowadzenia badań na ludziach bez zgłaszania tego do komisji bioetycznych, by uniknąć rozgłosu… Sposób zaprezentowania tematu w tej pozycji wręcz mnie zmęczył, trudno było przebrnąć do końca.
Szkoda czasu, zachęcam do szukania lepszych opracowań tematu.

dla ciekawskich warto

dla ciekawskich warto

Książka mnie bardzo rozczarowała.

Temat substancji psychoaktywnych uważam za bardzo ważny, a stworzenie z niego tematu tabu w przestrzeni publicznej za patologię, zwłaszcza biorąc pod uwagę świadectwa osób dla których doświadczenia z tego typu substancjami były przełomowymi wydarzeniami w życiu, a także ze względu na możliwości zastosowania terapeutycznego wielu substancji określanych zbiorowo (co jest ciężkim absurdem) jako "narkotyki".

W związku z powyższym z żalem muszę odnotować, że omawiana książka stanowi zlepek akapitów, które nie mają jasnej struktury i które nie układają się w spójną książkę. Pierwsze 100 stron stanowi opis różnego rodzaju grup terapeutycznych, działających przed zdelegalizowaniem MDMA. Wszystko to sprawia wrażenie skopiowanych artykułów z Wikipedii, które dotyczą podobnych treści, a więc zawierają mnóstwo powtórzeń i nie stanowią wartości dodanej dla czytelnika. Druga część jest ciekawsza, bo skupia się bardziej na terapii i doświadczeniach pacjentów, ale również sporo tu mankamentów. Przede wszystkim autorowi brakuje naukowego rygoru w pisaniu (przypisów, krytycznej oceny podawanych faktów i badań, które często są jednostkowymi, subiektywnymi doświadczeniami, a nie ustrukturyzowanymi badaniami klinicznymi). Mnóstwo jest powtórzeń.

Największy plus książki to cytaty z doświadczeń uczestników terapii opartej na MDMA. Pozwalają one w największym stopniu zrozumieć terapeutyczny potencjał substancji i przybliżają jej działanie. Te fragmenty książki czytało się z przyjemnością.

Podsumowując: temat zasługuje na lepsze opracowanie dostępne w języku polskim.

Książka mnie bardzo rozczarowała.

Pionierska na polskim rynku książka opisująca historię psychoterapii wspomaganej za pomocą MDMA, a także doświadczenia pacjentów i neurobiologiczny mechanizm odpowiedzialny za lecznicze efekty tej substancji. Autor jest psychiatrą i terapeutą z wieloletnim stażem, a książka jest bardzo rzeczowa i szczegółowa, więc lektura niektórych fragmentów wymaga skupienia, ale zdecydowanie warto. Jakość tłumaczenia bez zastrzeżeń, a okładka rewelacyjna. Polecam!

• Psychologia
  • Psychodeliki
  • 03. a. Posiadam
  • Popularnonaukowe
  • 🎓 Popularnonaukowe, naukowe

Dodaj cytat z książki Terapia z użyciem MDMA i innych entaktogenów