Zrolowany wrześniowy Vogue

Okładka książki Zrolowany wrześniowy Vogue Jarek Skurzyński
Okładka książki Zrolowany wrześniowy Vogue
Jarek Skurzyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego literatura obyczajowa, romans
Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego
Wydawnictwo Ha!art
2020-04-27
2020-04-27
lgbt gay queer gej

Choć to książka głównie o kutasach, ruchaniu i spermie, to emigracyjny wątek stanowi dobre uzupełnienie kolejnych stronic historii.
Bardzo one zyskują, kiedy dobry autorski warsztat ujawnia się w pełnej krasie. A ujawnia się kilka razy w całej krótkiej powieści. W tym w scenach, których tu nie zacytuję, a które przypomniały o czytanych w wieku 12 lat opowiadaniach na blogspocie.

„Z na­dzie­ją na cu­dow­ne roz­mno­że­nie pa­pie­ro­sów, się­gam do tyl­nej kie­sze­ni spodni. Nie­ste­ty. Ostat­nia fajka w pu­deł­ku, zma­sa­kro­wa­nym ob­ma­cy­wa­niem mojej dupy przez kogo po­pad­nie, prze­mie­nia się w pierw­szą fajkę po­ran­ną.

– Chciał­byś żyć w kra­inie, po któ­rej ha­sa­ją nago naj­pięk­niej­si fa­ce­ci, a ich jądra ra­do­śnie obi­ja­ją się o mię­si­ste uda – mówi Anka.

– Ow­szem, a ty nie?

– Nie ma ta­kiej kra­iny.

– Tak jak nie ma czy­stej na­mięt­no­ści – mam­ro­czę pod nosem.

– Nie spo­tka­łeś jesz­cze tego od­po­wied­nie­go.”

„Po­zby­łem się też spodni, które miały wię­cej dziur niż ma­te­ria­łu – ścią­gał je ze mnie pi­ja­ny Ron.

Wy­wa­li­łem też ja­sno­nie­bie­ski swe­te­rek, w któ­rym go po­de­rwa­łem.

I ma­ry­nar­kę prze­pla­ta­ną czer­wo­ną nicią, rzu­ci­łem ją nie­dba­le na krze­sło, kiedy drugi raz u niego byłem.

[…]

Po­zby­wam się czar­nej ko­szu­li, z któ­rej już dawno spra­ły się i kolor, i za­pach Andy’ego.

Wy­rzu­cam dżin­sy z prze­tar­ty­mi ko­la­na­mi, choć ła­twiej jest mi po­zbyć się tego wspo­mnie­nia o ja­sno­wło­sym Chri­sie, z któ­rym pra­co­wa­łem, i pierw­sze­go z nim piwa niż tych spodni.”

„Uwiel­biam od­kry­wać każdą część jego ciała – po kolei, bez po­śpie­chu, po­wo­li, w każdy za­ka­ma­rek wsa­dzić język albo przy­naj­mniej przy­tknąć nos, po­gła­skać, po­ca­ło­wać, po­wą­chać, dmuch­nąć zim­nym po­wie­trzem, pre­cy­zyj­nie badać każde zna­mię na jego ciele […], wy­pie­ścić jego usta de­li­kat­ny­mi mu­śnię­cia­mi, aby w końcu, za­słu­że­nie, po­ło­żyć się na jego brzu­chu, tak aby usta zna­la­zły się tuż przy jego pępku, który za­pę­tla się i znika gdzieś tam, gdzie już nie mogę do­trzeć nawet czub­kiem ję­zy­ka.”

Kolejne czytadło ukazujące negatywny wizerunek młodego geja oraz utrwalające stereotyp puszczalskiego chłopaka bez szacunku do siebie samego. Bohater ma 28 lat i opowiada o swoich miłosnych perypetiach: powierzchowność relacji, jednorazowość doznań, ulotne wrażenia, nuda i emocjonalny marazm wywołane ciągłym poszukiwaniem "tego jedynego", który po jednej wspólnej nocy okazuje się pomyłką i porażką. Zaczyna się kolejne polowanie i poszukiwanie, które tak naprawdę odgórnie skazane są na niepowodzenie. Koło poszukiwań i rozstań się zamyka. Z punktu widzenia socjologii i psychologii ciekawym zjawiskiem jest proces długiego poszukiwania odpowiedniego partnera, jego znalezienie, fascynacja, erotyczne spełnienie i dość szybkie porzucenie go na rzecz kolejnego idealnego życiowego partnera.

Bohater książeczki marzy o stabilnym życiu, o stabilizacji materialnej i emocjonalnej, o mężu, o wspólnym domu, dobrej pracy i stałości uczuć, lecz gdy poznaje, w jego mniemaniu, idealnego partnera, zaczyna się nim szybko nudzić i rozmyślać nad tym, że przecież jest jeszcze młody i może używać życia do woli, mówi: "Postanawiam nie pakować się w jakieś pokraczne długoterminowe związki". Z jednej strony męczy go pragnienie stałości, z drugiej strony ucieka od tego pragnienia (obawia się kajdan stałości i wierności). I znów koło się zamyka. Dziwkowaty styl życia młodego współczesnego geja zderza się z ukrytymi pragnieniami, lecz, niestety, pragnienia te giną w kolejnym uścisku nowego chłopaka z dyskoteki.

Innym ciekawym socjologicznym wnioskiem jest to, że świat gejów jest bardzo mały - prawie każdy każdego zna i miał z nim jakiś kontakt - całowali się, byli na krótko parą, mieli jednorazowy seks, przyjaźnią się i chodzą razem na zakupy i - oczywiście - pokazują sobie innych branżowych chłopaków i ich obgadują.

Duzo negatywnych opinii i ocen - mozliwe, ze powodem jest pewna dziwnosc tej ksiazki. Trzeba jednak przyznac, ze ma w sobie naprawde duzo prawdy. Dla wielu gejow podobne sytuacje do opisanych w ksiazce to odskocznia od obawy przed tym, kim sie naprawde jest, zwlaszcza zyjac w Polsce. Sam mieszkam w Anglii i tak, glowny bohater mial racje - w Polsce czuje sie bardziej obco niz w Anglii, bo jestem gejem. Ma to gleboki sens i jest w tym wiele prawdy.

Książkę czytałam na czytniku. Bardzo, ale to bardzo cieszę się, że nie miałam w planach jej kupić. Podeszłam do niej pozytywnie, ale zrezygnowałam po trzech pierwszych rozdziałach. Nie miałam siły do tych krótkich zdań, czasu teraźniejszego... Czułam się, jakbym czytała książkę osoby początkującej - ale nie takiej po studiach i z doświadczeniem, ale jakiegoś licealisty, który napisał to na boku zeszytu podczas nudnej lekcji. Uważam, że mogła być lepiej napisana.
I ten tytuł - totalnie nie pasuje.

Książka o geju, który nie radzi sobie z życiem i relacjami międzyludzkimi. Jeśli autor chciał zaprezentować widok osoby homoseksualnej jako rozwiązłej, bez żadnych planów i choćby resztki pomyślunku (mówię tu o wszystkich bohaterach.) to mu się udało.
Mam poczucie, graniczące z pewnością, że jest to najgorsza książka jaką kiedykolwiek czytałam. Nawet te słabe miały jakąś wartość dodatnią (coś wnosiły) a ta jednak nie.

Z jednej strony dobrze się czytało, z drugiej natomiast, co poniektóre opisy były jak dla mnie zbyt dosadne. Możliwe, że dlatego, że nie przepadam za erytokami. Problemy z jakimi muszą radzić sobie ludzie LGBT to nie przelewki, a sprowadzając większość spraw do seksu, to się nie trzyma kupy.

Intrygująca, z ciekawym językiem autora, który nie pokazał do końca na co go stać. Ten tytuł słaby.

a mi się podobała!

a mi się podobała!

Wbrew wadom - podobało mi się. Luźna lektura, do sięgnięcia po nią w chwilach stania w kolejce w sklepie bądź w czasie innej krótkiej wolnej chwili. Nie uważam jej za stracony czas - wręcz przeciwnie. Opisuje chaos, rozedrganie i niejednostajność bycia facetem LGBT. Opowiadanie realistyczne, wręcz sama mam znajomych, którzy mieli podobne losy, co bohater. Nie potrafię nisko ocenić tej książki. Cieszę się, że na nią natrafiłam.

Bardzo nijaka historyjka, aczkolwiek wyczuć można że autor ma potencjał na coś lepszego.

• LGBT
  • Na mojej półce