Zaraza

reportaż
Książka i Wiedza
1965-01-01
1965-01-01

Z jednej strony - świetny reportaż beletryzowany. Z drugiej - nieco nudnawa fabuła (bo fabuła jednak była). Niewątpliwym atutem książki jest posłowie oraz zbiór raportów zlokalizowany na końcu książki. Te dodatki sprawiają, że książki nie traktuje się jako powieść, tylko właśnie jak reportaż. Choć napisany z polotem i niezłym piórem.
Jednak mnie ta zaraza nie wzięła. Nie porwała i nie zdemontowała wnętrza, jak uczyniła to Dżuma Camusa. Choć w posłowiu wiele razy usiłowano porównać zarazę Ambroziewicza do wspomnianej Dżumy, to różnią się jednak jak dzień od nocy. I nie chodzi tu o liczbę ofiar.
Dżuma Camusa była (i jest) arcydziełem. Zaraza Ambroziewicza - niezłym reportażem.

Jednak mnie ta zaraza nie wzięła. Nie...

Lata lecą, czasy się zmieniają a ludzie wciąż tacy sami.
W opisanych w tym fabularyzowanym reportażu wydarzeniach uderzające jest to że ludzie mniej się boją zarazy niż medycyny. Dokładnie tak samo jak podczas pandemii kowida. Paradoxalnie za komuny było łatwiej walczyć ówczesnymi "foliarzami" bo w ostateczności można było skorzystać z totalitarnego aparatu represji. Na dodatek teraz, gdy żyjemy w epoce nieskrępowanego dostępu do mediów, każda akcja medyków rodzi kontrofensywę pseudonaukowych mędrków.
A w posłowiu zaskoczyła mnie profetyczność słów napisanych w 2016 roku o nadciągających zarazach i wojnach. 4 lata przed pandemią i 6 lat przed pełnoskalową agresją ruskich na Ukrainę.

Lata lecą, czasy się zmieniają a ludzie wciąż tacy sami.

Może to kwestia tego, że słuchałam tego reportażu w formie audio, a nie fizycznie czytałam, ale trochę przeleciał przeze mnie ten reportaż. Fajnie było natomiast obserwować mechanizmy, które powtórzyły się przy okazji pandemii. Chociaż może trafniejsze byłoby stwierdzenie „przerażające”.

Opowieść o ostatniej epidemii ospy zwyczajnej na terytorium Polski. Dobre tempo, ciekawe obserwacje, wspaniale odmalowane tło. Oczywiście ze względu na skalę czasową i geograficzną trudno porównywać do naszych zmagań z Covidem, jednak odnajdowanie analogii w postępowaniu zarówno „zwyczajnych ludzi”, jak i władz przynosi dużo frajdy.

Warto przeczytać od deski do deski, bo posłowie Szymona Słomczyńskiego okazuje się erudycyjną perełką.

Warto przeczytać od deski do deski, bo...

Pamiętacie przerabianie "Dżumy" w szkole średniej na języku polskim? Uważam, że wymiana jej na "Zarazę" Ambroziewicza zrobiłaby więcej dobrego. Po pierwsze- mamy tu fabularyzowany reportaż. Po drugie: cudze chwalimy, swego nie znamy. Dlaczego o "Zarazie" tak mało się mówi?
Książka pokazuje realne wydarzenia, bez dodatkowego fabularyzowanego patosu. Po prostu- było tak a nie inaczej, trzeba było działać, udało się. Historia bohaterów codzienności.
Ta książka jest też ważna w wymiarze obecnej sytuacji pandemicznej, nie można o tym nie wspomnieć. Szybkie działania (dokładnie takie, jakie zaproponowano nam w XXI wieku) przyniosły skutek nadspodziewanie szybko. Przecież wszyscy ważni ludzie prorokowali, że Wrocław z ospą będzie się zmagał jeszcze długo. A tymczasem od lipca do września wszystko było zamknięte.
To ważna książka, bo możemy zobaczyć te same środki, do których jesteśmy zachęcani w czasach COVID-19, dużo mniej doskonałe, a jednak działające.
Lektura "Zarazy", niezwykle krzepiąca, przywracająca wiarę w ludzi, nasunęła mi też pytanie: a gdyby powstał reportaż o obecnej sytuacji w Polsce- kto miałby go napisać? I jaka byłaby jego treść? I mówiąc szczerze- chyba nie chciałabym, aby taki powstał, bo byłby dużo mniej krzepiący od "Zarazy".
Polecam serdecznie. Dobra lektura, również na początek przygody z reportażem.

Książka doskonale napisana, czyta się ją z przyjemnością. Niemniej byłam mocno zaskoczona skalą epidemii. We wspomnieniach i opowieściach jawi się koszmarnie. Fakty jednak są takie, że dość sprawnie sobie z nią poradzono i zebrała niewielkie żniwo. Niemniej reportaż ciekawy i wart przeczytania. Obrazuje przebieg epidemii i główne postacie, które brały udział w jej opanowywaniu.

Dzięki tej książce dowiedziałam się, że była epidemia ospy(nie wiedziałam przyznaję).Warto czytać-dzięki temu poszerzamy swoje horyzonty myślowe. Książka w miarę ciekawie napisana.

Postanowiłam sprawdzić jak wyglądała poprzednia zaraza w Polsce.
Fabularyzowany reportaż Jerzego Ambroziewicza opowiada o epidemii czarnej ospy we Wrocławiu i okolicach latem 1963 roku. Choroba ta nie występowała na terenie Polski po 1935 roku, w następstwie intensywnych szczepień w latach 1925-1930.
Opisana zaraza trwała 3,5 miesiąca, w sumie chorych było 99 osób, zmarło 7 z nich. Po krótkim czasie błędnej diagnostyki, kiedy myślano, że chorzy mają ciężki przebieg ospy wietrznej, zamknięto 3 wrocławskie szpitale, otwarto specjalny szpital w Szczodrem, intensywnie śledzono kontakty ludzi z chorymi i przewożono ich do izolatoriów (największe w Praczach),a także przeprowadzono masowe szczepienia.
Problemów było multum, ale dzięki ogromnemu wysiłkowi lekarzy, personelu medycznego, epidemiologów i skutecznemu (nakazowemu) zarządzaniu dosyć szybko zatrzymano rozprzestrzenianie się choroby.
Wobec czyhającego zagrożenia ludzi ogarniał paniczny strach, rozpacz i bezsilność, nie wiedzieli jak się zachować. Książka pokazuje codzienne życie w warunkach epidemicznych: unikanie osób podejrzanych o ospę, kilkutygodniowa kwarantanna potencjalnie chorych bez jakiegokolwiek kontaktu z bliskimi, początkowy brak wszystkiego w izolatorniach, niezwykła mobilizacja służb medycznych i miejskich, ujawnianie tylko wyselekcjonowanych informacji. Przedstawione sytuacje są na ogół trudne, smutne, często tragiczne ale także wzruszające i komiczne. Aby oddać klimat książki wymienię następujące obrazki:
• okoliczni mieszkańcy chcą podpalić izolatorium oraz myślą, że w komorze dezynfekcyjnej kremuje się zmarłych,
• chłopak udaje chorobę żeby trafić do izolatorium za narzeczoną,
• pielęgniarka odmawia pracy z obawy przed zarażeniem,
• salowa Marysia selekcjonuje chorych w bramie pogotowia ratunkowego,
• śmiertelnie zmęczony lekarz i kierowca karetki jadą cichaczem do domu, żeby choć trochę się przespać,
• komornik ucieka z mieszkania po zorientowaniu się, że ma do czynienia z dyrektorem ze sztabu walki z epidemią.
• pięcioletnia Bożenka przebywa przez kilka tygodni sama w izolatorium, bez kontaktu i jakiegokolwiek zainteresowania ze strony rodziców z PGR-u
Chociaż są to realia PRL-owskie, szczególnie w sferze władz zarządzających sytuacją, to zachowania ludzi nie różnią się tak bardzo od obecnych. Większość walczy i ciężko pracuje, ale część stara się tylko znaleźć wygodne miejsce dla siebie. Ponadto Ambroziewicz pisze, że zdarzało mu się usłyszeć różne wersje tych samych wydarzeń, co tłumaczy zawodnością ludzkiej pamięci, a przecież zbierał materiały do książki niedługo po epidemii – pierwsze wydanie ukazało się w 1965 roku.
Wyjątkowo ciekawy jest aneks zawierający artykuły z Przeglądu Epidemiologicznego, z danymi podsumowującymi walkę z zarazą (autorzy to właśnie ludzie walczący z czarną ospą) oraz tekst Szymona Słomczyńskiego, dotyczący dzieł literatury polskiej i światowej na temat zarazy.

Postanowiłam sprawdzić jak wyglądała poprzednia zaraza w Polsce.
Opisana zaraza trwała 3,5 miesiąca, w sumie chorych było 99 osób, zmarło...

Książka z wyraźnie odciśniętym piętnem ideologicznym czasów w których powstała, ale że jest porządnie napisana i opowiada ciekawą historię czyta się ją bardzo dobrze.

Rewelacyjny reportaż , a Autor może zapomniany ale z dobrym piórem . Z dużą precyzją odtworzym czas i przebieg wypadków z 1963 r. Roku zarazy we Wrocławiu.Polecam

• Reportaż
  • Reportaże