Tatuaż z tryzubem

2015-11-18
2015-11-18
literatura polska Ukraina reportaż
Inne

Okładka książki HERITO nr 41 / 2021 Walancin Akudowicz, Hieronim Grala, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Tokimasa Sekiguchi, Ziemowit Szczerek
HERITO nr 41 /... Walancin Akudowicz,...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Co ty wiesz o Ukrainie?

Książka Ziemowita Szczerka to podróż albo nawet włóczęga przez Ukrainę ostatnich lat. Autor regularnie bywa nad Dnieprem od początku lat dwutysięcznych, co zaowocowało między innymi tym reportażem.

Motywem przewodnim zdają się tu rozważania o istoci Ukrainy i ukraińskości... Tworzeniu się nowoczesnego narodu, procesie który dopiero teraz nabrał rozpędu po rozpoczęciu wojny w 2014 roku.

Autor reprezentuje styl "gonzo", czyli reportaż z bardziej dosadnym językiem, z odrobiną brawury i licznymi uwagami autora skracającymi dystans... To na pewno sprawia, że dobrze się do czyta mając wrażenie, że czyta się notatki kumpla, który pisze po prostu jak było, co usłyszał i co widział.
Z drugiej strony jest przez to więcej perspektywy autora a mniej opowieści ludzi, ale to nie oznacza że ich nie ma. Bo jest sporo.

Książka pokazuje perspektywę tak zwanych zwykłych ludzi, ich podejście do współczesnej Ukrainy i ich mentalność.

Warto sięgnąć po Tatuaż z tryzubem w drodze do lepszego zrozumienia tego co dzieje się w Ukrainie i uświadomienia sobie jak wielkim osiągnięciem jest obrona tego kraju przed rosjanami w świetle tego, jakie postawy były tam powszechne przed inwazją.

Podróż przez kraj, jego obywateli i historię. Powierzchowna, nie składna, subiektywna ale z każdym kolejnym rozdziałem wciągająca. Wojna, Majdan, infekcja radzieckością, podziały. Opowieść o Państwie gdzie nie obywatele kształtowali Państwo a Państwo wyrzeźbiło swoich mieszkańców. Warto przeczytać choćby aby zobaczyć jaką daleką drogę przebyliśmy w Polsce 1989-2015 i do czego nie warto wracać. Ubocznym efektem "Tatuaża" jest chęć odwiedzenia tego pięknego kraju. Jednak z perspektywy przeciętnego Europejczyka są dwie przeszkody: wojna i wszechobecna korupcja.

Inne spojrzenie na Ukrainę.
Jednak jak dla mnie zbyt dużo wulgaryzmów.

Inne spojrzenie na Ukrainę.
Jednak jak dla mnie zbyt dużo wulgaryzmów.

"Tatuaż z tryzubem" to wyjątkowa podróż po Ukrainie, która odsłania fascynujące oblicza tego kraju, różnorodność jego kultury i specyfikę narodu. Ziemowit Szczerko nie skupia się jedynie na wydarzeniach politycznych czy wojnie na wschodniej granicy, ale wnikliwie penetruje ukraińską tożsamość i charakter.

Jest to książka, która nieustannie zaskakuje czytelnika, prowadząc go przez różnorodne krajobrazy, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Autor nie tylko opowiada o Ukrainie, ale stara się zrozumieć, co czyni ją tak unikalną. Ukazuje zarówno pozytywne aspekty, jak i wyzwania, z jakimi boryka się kraj, kreśląc w ten sposób pełniejszy i bardziej wielowymiarowy obraz.

Autor w ciekawy sposób opisuje nie tylko miejscowe obyczaje i kulturowe dziedzictwo, ale także ukraińską tożsamość, która kształtuje się w oparciu o wiele różnorodnych wpływów. Podczas tej literackiej podróży, czytelnik może odkryć, dlaczego Ukraina fascynuje, co ją buduje, a także czego może się obawiać.

Język, którym posługuje się autor, jest barwny, obrazowy i pełen emocji, co sprawia, że czytanie tej książki staje się prawdziwą przyjemnością. Opisy miejsc i sytuacji ożywają przed oczami czytelnika, a jego ciekawość rośnie z każdą stroną.

Jednym z największych atutów tej książki jest sposób, w jaki Szczerk przybliża Polakom Ukrainę, jej mieszkańców i ich mentalność. Poprzez lekką i niekiedy zabawną narrację, czytelnik może zyskać głębszy wgląd w ukraińskie życie codzienne i codzienne wyzwania.

Mimo że książka ta jest z 2015 roku, to temat poruszany przez autora pozostaje nadal aktualny i ważny, szczególnie w kontekście relacji między Polską a Ukrainą.

"Tatuaż z tryzubem" to wciągający i pouczający reportaż, który wciąż ma wiele do przekazania i pobudza czytelniczą ciekawość. Szczerk umiejętnie balansuje pomiędzy reportażem a podróżniczymi wrażeniami, dzięki czemu czytelnik może poznać Ukrainę od zupełnie nowej strony. Ta książka z pewnością otwiera oczy na bogactwo kulturowe tego kraju i może pomóc w zrozumieniu i wzajemnym szacunku między Polską a Ukrainą.

Jest to książka, która nieustannie zaskakuje czytelnika, prowadząc...

Właśnie przed chwilą skończyłam czytać książkę Ziemowita Szczerka,, Tatuaż z trójzubem ", wydawnictwo Czarne 2022 JEST to reportaż o wędrówce po Ukrainie ... to jest opowieść o wydobywającym się mozolnie, z uporem i nieupadajającej w nadziei, ( bo jak mówi dodające otuchy przysłowie nadzieja umiera ostatnia .) z chaosu pod tytułem poradzieckość( to bardzo trafione i jakże adekwatne co chwila pojawia się we wspomnianej książce) ku wolnemu, niepodległemu i o europejskich standardach państwie w żółtoniebieskich barwach. Ale jednak nie jest to opowieść o wojnie na Krymie o separatyzmie w Dombasie (tak skutecznie wówczas rozbudzanym przez Rosję),ani też o majdanie, choć faktycznie przewijają się te wątki także w tym dość dużym reportażu, ale nie stanowi to głównego jego tematu.... jest to próba zrozumienia i samej niejednolitej Ukrainy i różnorodnych obywateli tego państwa. Jest to również podróż we wspólną historię Polski i Ukrainy od czasów średniowiecza po czasy nam współczesne. Czytając tę książkę trochę przypominała cykl telewizyjnych reportaży zatytułowanych,, Szeroki tory" jednakże bez tej charakterystycznej i denerwującej oraz zarazem miejscami rozśmieszającej przynajmniej mnie naracji. Nie wręcz przeciwnie książka ta jest pisana potocznym ,, luzackim" językiem co stanowi jej dodatkowy atut. Polecam i to bardzo.

Jest to moje drugie podejście do reportażu autorstwa Z. Szczerka i kolejne rozczarowanie. Porzucam w połowie, gdyż nie da się przez to przebrnąć. Ani to wnikliwe, ani wciągające. Szkoda, liczyłam na obraz Ukrainy sprzed wojny, a poza stratą czasu nie dostałam nic.

Dziwnie się to czyta teraz, po wybuchu wojny.Rozpad ZSRR był dla niektórych mieszkańców tragedią.Nienawidzą Rosjan i jednocześnie tęsknią za Sojuzem.Teraz dopełnia się ich postapokalipsa. Widać też jak zmienia się narracja dotycząca Ukrainy.Jeszcze kilka lat temu inne było zdanie rządzących na jej temat.Społeczeństwa również.

Bardzo dobra książka, polecam!

Bardzo dobra książka, polecam!

W połowie zrezygnowałam. Ciężko było mi wczuć się w Ukrainę widzianą oczami autora. Być może dlatego, że książka pisana przed wojną, jest jakby o zupełnie innym świecie. Dla mnie nieaktualnym.

Szczerek to mnie czasem wkurza w socialach, ale czytać go lubię.

Szczerek to mnie czasem wkurza w socialach, ale czytać go lubię.

• Reportaż
  • Ukraina