Oto ty, Adamie

Wydawnictwo: WAM
religia
Ursa

Od tego, jak człowiek pojmuje siebie, a w konsekwencji, jak odczytuje swój los, jego cel i jednostkowy sens, zależy, jak będzie pojmował Boga. Jeśli postrzega siebie jako istotę niemal bezbronną naprzeciw rwącego strumienia różnorakich impulsów, to Bóg jest dla niego Wielkim Księgowym, który skrupulatnie prowadzi rejestr wszelkich jego upadków i zwycięstw, a końcowe saldo na tym rachunku zadecyduje o kategorii przysługującej mu wieczności. Jeśli wśród tego rwącego potoku impulsów dostrzega znamiona opieki, to Bóg jest dla niego troskliwym i kochającym Ojcem, który jednak dla sobie wiadomych powodów dozwala, by dotykały go tragedie, cierpienia, śmierć. Jeśli wreszcie widzi siebie jako istotę kochaną, a życie pojmuje jako subtelnie dyskretną, najgłębiej intymną Rozmowę, to Bóg jest dla niego Prowadzącym ten dialog.

Publikacje Marii Szamot otwierają nową perspektywę odczytywania Biblii i jej interpretacji. W książce "Oto ty, Adamie" w sposób fascynujący przekłada na język współczesny rezultaty głębokiej refleksji antropologicznej, które wyrażone są w Biblii poprzez symbole. Wychodząc od opowieści o Gedeonie i Samsonie z Księgi Sędziów oraz Ksiąg Jonasza i Tobiasza, snuje rozważania nad fundamentalnymi i niezbywalnymi elementami ludzkiej natury, takimi jak ufność, wolność, słabość. Śledząc tok refleksji natchnionych autorów Pisma Świętego, odkrywa nie tylko sposoby przejawiania się i ewolucję tych przymiotów w życiu jednostki, ale także ich teologię i nieodzowność dla nawiązania żywego, autentycznego kontaktu z Bogiem. Ten zwarty opis ludzkiej natury jest w sposób spójny powiązany zarówno z przekazem początkowych rozdziałów Genesis, jak i znacznej części nauczania Pana Jezusa.
Napisana obrazowym językiem, odwołująca się do najpowszechniejszych ludzkich doświadczeń książka, kierowana jest do Czytelnika zainteresowanego poważną lekturą Biblii. Lekturą, która nie tylko daje zrozumienie siebie, ludzkiej natury, ale także jest wskazówką na drodze duchowego rozwoju.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM

źródło okładki: Wydawnictwo WAM

Gra_ce | 2014-01-05
Przeczytana: grudzień 2013

"Lubię" starotestamentowe księgi Tobiasza i Jonasza: są mimo swojej skromności świetną glebą do kontemplacji i metaforyzacji losu i bosko-ludzkich w nim interwencji, (trzecią taką księgą jest księga Hioba, ale wobec tej znajduję w sobie trochę mniej odwagi interpretacyjnej). Książka Marii Szamot oferuje - jak dla mnie- przekonywujące rozważania na wątkach Tobiaszowych i Jonaszowych.

Psotek | 2017-03-30
Przeczytana: 20 maja 2017