Droga na Górę Karmel

Wydawnictwo: Wydawnictwo Karmelitów Bosych
Subida del monte Carmelo
religia
Krzysztof

Autor ukazuje proces dochodzenia człowieka do wolności duchowej poprzez stopniowe zbliżanie się do Boga, który go wewnętrznie przemienia. Na podstawie tej koncepcji rozwija oryginalną pedagogię współpracy z łaską poprzez praktykę cnót teologalnych, tj. wiarę, nadzieję, miłość.

źródło opisu: http://www.wkb-krakow.pl/1072/Droga-na-Gore-Karmel-zlota-edycja.html

źródło okładki: http://www.wkb-krakow.pl/1072/Droga-na-Gore-Karmel-zlota-edycja.html

Soledad | 2019-09-26
Przeczytana: 26 września 2019

Dość trudny w odbiorze przewodnik po drodze do zjednoczenia z Bogiem. Przyznaję, że dopiero po ponownej lekturze, byłam w stanie zrozumieć teologiczne dywagacje i niuanse analizy poszczególnych władz, kierujących człowiekiem. jest to jednak genialne ukazanie, że tylko w Bogu wszystko ma sens, tylko w Nim człowiek może być w pełni szczęśliwy, a owo słynne sanjuanistyczne "nic" to rzeczywiście "wszystko".

Lukasz_G | 2019-08-22
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Jedna z tych książek, które owszem, można przeczytać, w rozumieniu przebiegnięcia oczami od pierwszej do ostatniej strony. Nie można jednak przeczytać i zrozumieć w całości. Zbyt bogata, szczególnie dla człowieka bez większego przygotowania teologicznego (a do takich się zaliczam).

Pozwala jednak spojrzeć na wiarę jak na proces, jak na "logikę tracenia", co zgrabnie ujął jeden z duchownych. Tak więc po "Drodze na Górę Karmel" łatwiej nauczyć się, że nie zawsze to co mi się wydaje w sprawach wiary jest pewne, a raczej, że pewny jest tylko Bóg. Ale do przekonania o tym dojrzewa się całe życie.

Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę do tej niezwykłej książki wielkiego mistyka.

Kamil | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Posłużę się cytatem: "(...) Chciałbym, aby czytelnik zawsze pamiętał o celu, do jakiego dążę w tej książce. Celem tym jest przeprowadzenie duszy w czystości wiary przez wszystkie pojęcia naturalne i nadprzyrodzone, przez uwolnienie jej od wszystkich szkód i złudzeń, do zjednoczenia z Bogiem. (...)".
Ta książka to kopalnia drogowskazów duchowych. Polecam z czystym sercem i sumieniem tę trudną, ale wartościową lekturę.

Damian Marek | 2018-12-05
Przeczytana: 30 listopada 2018

Długo zabierałem się do tej lektury, czas jej studiowania również był mocno wydłużony. Problemem była frustracja rodząca się pod wpływem braku zrozumienia niektórych wątków doktryny Św. Jana Od Krzyża. Jest to spowodowane moim brakiem w wykształceniu teologicznym jak też m.in. tym, że święty autor używa w swoim dziele pojęć, które dzisiaj są inaczej definiowane co budzi niezrozumienie.

Dlatego też bardzo pomocne dla chętnych w podjęciu się lektury dzieł świętego będzie zacytowany fragment Posłowia: "Często zdarza się, że po pierwszej lekturze jego (Św. Jana od Krzyża - przyp mój) dzieła są odkładane na półkę na czas nieokreślony. (...) Drogi na Górę Karmel nie należy oceniać na podstawie poszczególnych elementów, a zwłaszcza trudniejszych passusów, ale w oparciu o wizję całości, o dydaktyczny zamiar Autora. Zachęcam wszystkich, którzy biorą za przewodnika Jana od Krzyża, by się nie zniechęcali przy pierwszych trudnościach. Dobrą metodą podczas lektury jest nastawienie się na...

Origenes | 2018-03-24

Myśl św. Jana od Krzyża w żadnej mierze nie jest oderwana od życiowego konkretu. Trafnie opisuje kondycję współczesnego człowieka, u którego głód duchowości miesza się ze zwątpieniem i pustką.

| 2017-07-02

Łatwiej będzie miał wielbłąd, to rzecz pewna, ale starać się należy i nie ustawać. Długo marzyłem by zebrać dzieła Św. Jana od Krzyża i zanurzyć się w tę lekturę. Droga na Górę Karmel to dopiero początek, doskonała to rzecz dla ducha i wiary. Polecam.