Anglik w Poznaniu

A Chip Shop in Poznań: My Unlikely Year in Poland
Świat Książki
2020-04-15
2020-04-15
felieton reportaż wspomnienia podróż Poznań miasto

Tytuł czytało się bardzo przyjemnie, swobodny styl narracji prowadzonej przez autora. Można było poczuć się uczestnikiem jego wypraw, w dużej mierze wiązało się to z przesiadywaniem w barach.

Całkiem przyjemna i zabawna lektura. Ciekawe spojrzenie na Polskę dość nietuzinkowego emigranta, który, ciekaw świata, doświadcza życia w Polsce w sposób entuzjastyczny i nieoczywisty. Przeczytałam z przyjemnością.

Muszę autorowi przyznać że narzeka jakby urodził się nad Wisłą. Na kobiety, na znajomych, na pracę, na kaca. Na Polskę na szczęście nie narzeka za bardzo i pewnie czytałoby się tę książkę całkiem przyjemnie, gdyby nie to że bez przerwy skacze z tematu na temat jak oszalały.
Czasem ruchem konika szachowego wyskoczy gdzieś w Polskę, czasem w kolejnym barze zaczepi miejscowego i pociągnie nieco za język, czasem skomentuje politykę, gospodarkę czy historię.
I muszę przyznać że te bary, drinki i piwka nieco męczą. Gdybym dostawał 10 groszy obniżki za każdy przypadek kiedy autor pije, planuje picie albo ma kaca prawdopodobnie dostałbym książkę za darmo. Gąbka nie człowiek.
Liczyłem na coś "bardziej". I nie o poglądy mi idzie, a o sposób ich wyrażania

Ciekawa pozycja na rozluźnienie napisana prostym i przystępnym językiem. Książka bardziej dla dorosłych niż dla dzieci, ale zdecydowanie przypadnie do gustu każdemu Poznaniakowi. Ben opowiada o swoim (z tytułu) nieprawdopodobnym roku choć dla Polaka nic w tym nieprawdopodobnego. Książka napisana jest na podstawie dzienników z dołożeniem często długich i mocno rozbudowanych analiz przedstawiających światopogląd autora oraz jak się ten światopogląd zmienia.

Dla lubiących angielski humor. Już za sam pomysł na emigracje w drugą stronę wysoka punktacja. Uśmiałam się, ale i świetnie rozumiem przez co przeszedł autor, bo jestem byłą emigrantką. Nowe spojrzenie na nas i nasz kraj, jak dla mnie okay

Ubożyzna językowa wyraża tu tylko komunikaty. Poprawność polityczna w całej okazałości , całkowicie czyni z tekstu obraz tak mdły, że już wymiotować nie można. "Anglik w Poznaniu" - dla mnie jest sztandarem uwiądu literackiego. Sic!

Miałam pewne oczekiwania wobec tej książki. Liczyłam na opowieść o refleksjach związanych z pobytem obcokrajowca w Poznaniu. Owszem, znalazły się takowe, ale jest ich niwiele.
Bohater wędruje po Polsce i zapisuje swoje spostrzeżenia oraz odczucia, ale w rzeczywistości jest tam mało prawdziwych głębszych refleksji. Ot, takie luźne skojarzenia, chwilami bardzo płytkie i sterotypowe.
Polska nie jest centrum uwagi piszącego. Jego myśli podróżują po różnych tematach. Chwialmi są interesujące, ale niczego nowego o Polsce i Polakach widzianych oczmi Innego nie znalazłam.

Gdyby nie było w tytule Poznania i kierowałabym się tylko opiniami z internetu, nie przeczytałabym tej książki. Może ci, którzy narzekali, oczekiwali peanów na nasza cześć. Opisana przez Aitken'a Polska i Polacy, są rożni, raz wspaniali raz kompletnie nie. Słuchałam wywiadu z autorem i tęskni za Polakami i naszym krajem, wnioskuje wiec, że plusów było więcej niż minusów. Książka opowiada o teraźniejszości, ale nie brak też wstawek historycznych. Szczerze książkę polecam, pod warunkiem, że nie nastawicie się na laurkę dla Polaków. To w końcu nie fantasy, tylko dziennik.

Książka Bena Aitkena wpadła do mojej biblioteczki zupełnie przypdkowo. Wyceniona na portalu na 6,0, nie miesci się w moich kryteriach literatury klasyfikowanej powyzej 7.5.:). Czyta się ją jednak lekko i przyjemnie, a i pośmiać się można. O ile umiemy śmiać sie z włsnych przywar. Zresztą Benny (autor) potraktował nas, Polakow, z duzą doza tolerancji i chyba zbytniej poprawności politycznej. Polecam. wszystkim, ktorzy chcieliby zobaczyć, jak nas, Polakow, widzą inni.

Przyjemna książka, szczególnie kiedy czytana na emigracji przez poznaniaka. Miło jest poznać perspektywę odwrotną do własnej, jednocześnie przywołując własne wspomnienia tuzinów miejsc w rodzinnym mieście.

• E-booki
  • Przeczytane 2020