Hirohito. Tajemnica cesarza Showa 1901-1989

Arcana
2019-01-01
2019-01-01
Japonia historia Japonii Hirohito XX wiek

Okładka książki Polityka historyczna Łukasz Adamski, Rafał Chwedoruk, Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, Jakub Greloff, Katarzyna Korzeniewska, Wojciech Kunicki, Anna Łabno, Joanna Lubecka, Barbara Markowska, Filip Musiał, Rafał Opulski, Jakub Polit, Arkadiusz Stempin, Kazimierz Michał Ujazdowski, Joanna Wardęga, Michał Wenklar, Anna Winkler, Jan Wróbel, Maciej Zakrzewski
Polityka histo... Łukasz Adamski, Raf...
Okładka książki Arcana nr 159 Szymon Babuchowski, Wiesław Helak, Andrzej Nowak (historyk), Olga Płaszczewska, Jakub Polit, Andrzej Waśko
Arcana nr 159 Szymon Babuchowski,...

Ciekawie napisana, autor nie szafuje jednoznacznymi ocenami bohatera. Szkoda, że oparta w przeważającej mierze na opracowaniach anglosaskich, a nie japońskich.

Książka bardzo dobra, choć trudna w odbiorze. W mojej ocenie trochę przegadana - np. zupełnie poboczna informacja o znaczeniu przydomka Tojo (kamisori) pojawia się bodaj trzy razy. Mimo wszystko czytało się przyjemnie, choć z racji tego jak odizolowany był cesarz Japonii niewiele znajdzie się tu anegdot, które w naturalny sposób ożywiłyby długą narrację.

Jedyna wada? Do pewnego momentu aż ZBYT szczegółowa, czego efektem nieco przytłaczający rozmiar. Ale ogrom pracy włożonej przez autora oraz prezentowany przezeń (niezwykle przystępny) styl nie pozwalają wystawić niższej oceny.

Świetna książka, jak zwykle u tego autora wspaniale napisana. Jakub Polit po raz kolejny pokazuje, że jest mistrzem przybliżania egzotycznej w Polsce tematyki dalekowschodniej. Ta pozycja jest bardziej historia Japonii okresu panowania z uwypukleniem roli cesarza niż biografia. Z oczywistych względów autor skupia się w największym stopniu na najdramatyczniejszym okresie panowania czyli między połową lat 30 a 1945 rokiem (nie znaczy to jednak, że okres wcześniejszy i powojenny są omówione pobieżnie chodzi mi bardziej o proporcję w tej ponad 900 stronnicowej książce) Polita szczególnie interesuje przy tym oczywiście rola Hirohito w najważniejszych decyzjach podjętych w tym okresie przez kierownictwo państwa. Masa ciekawy informacji o mechanizmach japońskiej polityki, II wojnie światowej i wojnie z Chinami z japońskiej perspektywy czy powojennej okupacji i odbudowie. Można się jedynie chwilami pogubić w gąszczu japońskich nazwisk... Generalnie jednak świetna i godna polecenia.

Moja opinia nie będzie tutaj miarodajna, ponieważ mam przyjemność i zaszczyt znać prof. Jakuba Polita, z którym przeprowadziłem dziesiątki rozmów m.in. na temat historii Japonii. Skoro już jednak zabieram głos, to pragnę przedstawić argumenty mówiące, dlaczego każdy miłośnik historii powinien sięgnąć po tę książkę :)
1.) Autorem jest prof. Jakub Polit - w mojej ocenie jeden z najwybitniejszych i najbardziej błyskotliwych historyków w Polsce.
2.) Książka "Hirohito" nie jest jedynie opowieścią o cesarzu (imperatorze?),a fantastyczną historią Japonii dla każdego, a nie tylko osób fascynujących się Dalekim Wschodem.
3.) Nie jest to książka napisana w tradycyjnie rozumiany "naukowy sposób", czyli ciężkim językiem z zachowaniem odpowiedniej dozy akademickiego nadęcia, którą zrozumieją tylko historycy zainteresowani tematem. NIE! Język, jakim posługuje się prof. Polit; przytaczane przez niego anegdoty, porównania, "smaczki" historyczne są ze wszech miar czarujące i niezwykle smakowite.
4.) Jeśli zaś chodzi o głównego bohatera tej książki. Pierwszy rozdział nosi tytuł "Bohater? Antybohater? Enigma?". Powiem szczerze, że po przeczytaniu nadal nie wiem, które z tych słów najlepiej opisałoby cesarza Hirohito - postaci niezwykle skomplikowanej, nieco ślamazarnej, zakochanej w ichtiologii, która w pewnym momencie stała się panem życia i śmierci milionów ludzi...
5.) Książka jest gruba i ładnie wydana, dlatego nawet jeśli ktoś jej nie przeczyta, to przynajmniej elegancko będzie się prezentowała na półce :)

1.) Autorem jest prof. Jakub Polit - w mojej ocenie jeden...

• Popularno-Naukowe
  • Biografia