Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem

Okładka książki Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem Dale Carnegie
Okładka książki Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem
Dale Carnegie Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Life is Short Make it Great
Sensus
2020-01-15
2020-01-15
Juliusz Poznański
poradni życie egzystencja rozwój osobisty

No takie niby nic ale zawsze coś w głowie zostaje z lektury :)

No takie niby nic ale zawsze coś w głowie zostaje z lektury :)

Książka z zakresu samorozwoju osobistego, dotycząca stylu życia, relacji z innymi, pracy itd. Niestety, nie napisał jej Dale Carnegie, jedynie opiera się na jego poradach, zatem styl pisania nie jest taki sam jak w jego bestsellerach, gdzie mieliśmy mnóstwo opowieści i wplecione porady. Tutaj są tylko porady i wplecione cytaty, za to tych porad jest naprawdę mnóstwo, no i są dopasowane do współczesnych standardów. Ze względu na ich ilość nie polecam słuchania tej książki w formie audiobooka, chyba że będziecie pauzować co jakiś czas i robić notatki, gdyż nie sposób jest wszystko ogarnąć.

Ja wypiszę tylko niektóre wskazówki z książki, bo jest ich znacznie więcej:
- traktuj innych tak jak chciałabyś być traktowany,
- rozwijaj swoją pewność siebie,
- praktykuj jogę, medytację, tai chi,
- przychodź wcześniej na spotkania, korzystaj z planera, bądź obecny,
- wysypiaj się odpowiednio,
- zdrowo się odżywiaj (przykładowo: owsianka, węglowodany złożone, pistacje, pomarańcze, szpinak, soja, filet z łososia, tuńczyk, awokado, migdały, chrupiące warzywa jak seler i marchew, tosty z dżemem),
- okazuj szacunek innym, utrzymuj 60-70% kontaktu wzrokowego, rób uścisk dłoni,
- uważaj na trudnych ludzi takich jak: pesymiści, konserwatyści, minimaliści, plotkarze, cierpiętnicy, niewiniątka,
- okazuj szczerą troskę i autentyczne zainteresowanie,
- szanuj cudzą prywatność,
- zadawaj pytania, ryzykuj, bądź uczciwy i przejrzysty, nie bądź wścibski, nie bierz wszystkiego do siebie,
- uważaj na konflikty i złość, obwinianie, atakowanie innej osoby, tłumienie emocji,
- nie oceniaj drugiej osoby, nie manipuluj, bądź szczery,
- poczekaj i ochłoń, nie unikaj drugiej osoby, dowiedz się, czego chcecie, opracujcie plan,
- bądź wdzięczny,
- rozwijaj inteligencję emocjonalną (1. intuicja i empatia 2. kompetencje społeczne i poprawność polityczna 3. samoświadomość 4. samoregulacja 5. oczekiwania wobec siebie i motywacja)
- słuchanie muzyki niekorzystnie wpływa na przyswajanie informacji,
- nie bądź wielozadaniowy, rozdzielaj zadania na mniejsze części,
- słuchaj audiobooków podczas ćwiczeń, sprzątania itp.
- doceniaj w innych mocne strony, a nie słabości.

W książce jest więcej porad, no ale każdy zwróci uwagę na inne elementy. Jeśli miało się już do czynienia z książkami o rozwoju osobistym, to pewnie nie znajdzie się tutaj niczego szczególnego. Z kolei jeżeli liczyło się na książkę w takim samym stylu jak bestsellery Dalego, to również nie ma po co po nią sięgać, gdyż nie została ona napisana przez samego autora. Natomiast jeżeli ktoś chciałby rozpocząć pracę nad samym sobą lub przypomnieć sobie najważniejsze informacje, to jak najbardziej polecam tę publikację.

Książka typu poradnikowego i ten zwrot „wspaniałe” jak dla mnie to trochę za idealne i fałszywie pobrzmiewa, wypożyczyłem bo w okresie pandemii to sam wybrać książki nie mogę ,a jedynie bibliotekarka przynosi, czego się nie spodziewałem i nie przygotowałem. Więc otrzymałem taką, oczywiście mogłem się nie zgodzić, ale kilka rozdziałów mnie zaciekawiło więc wypożyczyłem Jak napisałem w tej książce interesowało mnie kilka rozdziałów nawet coś sobie zanotowałem. Jak ktoś lubi książki poradniki jak żyć na pewno ta książka jest warta przeczytania autor poczytny i średnia wysoka ja daję 5.

Całkiem przyjemna książka motywacyjna, aczkolwiek brakuje przykładów z życia jak np. u Napoleona Hilla. Czyta się bardzo szybko, a same rozdziały są zbudowane wg, schematu ankieta + sugestie, dzięki czemu można uświadomić sobie braki w określonych dziedzinach (praca, osobowość, relacje etc).

Pozycja strzelająca radami niczym karabin maszynowy. Osoba, która wdroży we własnym życiu wszystkie z całą pewnością po swojej śmierci uzyska miano świętego, niezależenie od wyznawanej religii ..

Top 3, który zapamiętałem to:

Praca - "Miej świadomość co musisz zrobić"
Życie - "Miej do wszystkiego właściwy stosunek"
General - "Spodziewaj się niespodziewanego"

Priceless ..

Top 3, który zapamiętałem to:

Praca - "Miej świadomość co musisz zrobić"
Życie - "Miej do wszystkiego właściwy stosunek"
General - "Spodziewaj się niespodziewanego"

Priceless...

Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem?

„… Człowiek sukcesu to osoba, na którą można liczyć przy wykonywaniu zadań. Sumienny pracownik o niezwykle rozległej wiedzy i dużych umiejętnościach, który wykorzysta je do maksimum …”

Wiele osób zastanawia się teraz, czy tak w ogóle można? Być pierwszym, najlepszym, ale i szczęśliwym? Ostatnio na wykładach dowiedziałam się, że tak modny coaching może namieszać w wielu aspektach naszego życia. Poradniki są przecież po to, by je czytać, ale indywidualna ocena, uzależniona jest od naszej interpretacji każdego zagadnienia.

Książka podzielona jest na pięć części. Pierwsza obejmuje zagadnienia dotyczące tego, czego pragniemy. Część druga dotyczy zasad, jak dbać o siebie. Trzecia mówi o tym, jak radzić sobie z innymi. To umiejętności personalne, ale i poznanie życia, które łączy pokolenia. Część piąta to pokonywanie trudności życiowych. Każdy konflikt może mieć wspaniałe rozwiązanie, ale trzeba też zwracać uwagę na panowanie nad emocjami. Sama przyznaję się bez bicia, że wolę krzyczeć, przeklinać i lubię postawić na swoim w mojej dziedzinie. W tej kwestii się chyba nie zmienię 😉

Część piąta książki wydaje mi się być istotna - zwraca uwagę na rozwijanie swoich umiejętności, wielozadaniowość, ale i to jak zorganizować sobie wspaniałe życie. Dodatkiem są Zasady Dale’a Carnegie’ego. Te podpowiadają, jak odzyskać swoje życie w pełni i kierować własnym nastawieniem wobec różnych sytuacji. Ciekawa jestem tylko, jak zminimalizować stres, zmartwienia i przyswoić sobie zasady zdrowego stylu życia? Treści zawarte w publikacji nie są wymysłem teoretyka, ale to efekt wieloletnich doświadczeń osób, które zastosowały je i zyskały satysfakcjonujące życie.

Każda osoba ma różne umiejętności interpersonalne. Jeśli jesteś wizjonerem skupiasz się na obrazie całości. Masz przed oczami rezultaty. Wnosisz poczucie misji, wyznaczasz kierunek. Facylitator – trudne słowo 😉 najlepiej radzi sobie w pracy z ludźmi. Umożliwia stronom przedyskutowanie różnic. Analityk natomiast jest w pracy zespołowej „sumieniem zespołu”. To taki kompas, którego potrzebuje grupa.

Mnie osobiście podoba się Test na równowagę, gdzie sprawdzacie się, przez odpowiedzi na pytania prawda – fałsz. Sposoby przywracania równowagi dotyczą pracy, finansów, zdrowia, rodziny, czy życia towarzyskiego.

Dale Carnegie (1888 – 1955) był amerykańskim pisarzem i pionierem w dziedzinie samorozwoju i umiejętności interpersonalnych. Prowadził badania nad podejściem do życia ludzi, którzy odnieśli sukces. Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków i sprzedano w milionach egzemplarzy.

Gorąco polecam książkę, która zainteresuje każdego z WAS w zupełnie innej dziedzinie życia. Pytanie jest tylko jedno – Czy warto zmienić własną wizję i misję życia? Niekiedy zrozumienie odpowiedniego związku pomiędzy myśleniem, odczuwaniem, a zachowaniem nie jest proste.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: HELION – Sensus
Premiera: 15.01.2020 r.
Tytuł oryginału: Life is Short Make it Great
Przekład: Juliusz Poznański
Oprawa: miękka
Liczba stron: 208
(nowość wydawnicza)

Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem?

Tytuł może dość egzaltowany i "click baitowy", ale taki ma styl pan Carnegie - prosto do celu, bez bajeru.
W środku poradnika świetnie zbalansowane rady, przestrogi, plany, wskazówki wężykiem, strategie. Nic na nosa, żadnych miękkich technik mamienia i wróżb z fusów po psychiatrach.
Pan Carnegie twardo stąpa po naszym życiu i albo się mu poddamy, albo robimy sobie z tej książeczki podkład pod kulawą nóżkę stołka.
Tego, który należy odkopnąć przy próbie samobójczej, zawinionej przez paskudnie nieukładające się nam Życie.

• Audiobooki
  • Poradniki
  • Rozwój osobisty

Dodaj cytat z książki Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem