Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji

2021-03-02
2021-03-02
Katarzyna Rojek
Komunikacja Rozwój osobisty

Pozycja przede wszystkim opowiada o słuchaniu, ale także dotyka takich tematów jak: konflikt i teoria równowagi. Odnosi się więc do różnych teorii i dorobku psychologii dla lepszego przedstawianie omawianych zagadnień (dla mnie to dodatkowy pozytywny smaczek).

swiatairi.blogspot.com

filtry i ramy - zniekształcanie komunikacji po stronie nadawcy i odbiorcy
zakłócenia komunikacji, czyli jak radzić sobie z konfliktami
uważna obserwacja i komunikacja niewerbalna
jak zmienia się oblicze komunikacji w obecnych czasach

Wbrew pozorom umiejętność słuchania, wcale niej jest czymś łatwym. Ile razy podczas rozmowy z kimś, zdarzyło się nam pogrążyć we własnych myślach i przez to źle zrozumieliśmy naszego rozmówcę lub musieliśmy z zakłopotanie poprosić, żeby powtórzył wygłoszoną kwestię. Brzmi znajomo? Przypuszczam, że każdy kiedyś tego doświadczył. Nie ma co się oszukiwać słuchanie jest niezwykle ważne w procesie komunikacji, idąc jeszcze dalej komunikacja to jedna z podstaw naszej egzystencji, od przecież niej tak wiele zależy, począwszy od szczęśliwego i zgodnego życia rodzinnego, po sprawy zawodowe, urzędowe, czy codzienne zakupy. Pewnie przez to, że komunikacja jest tak istotna na wielu życiowych płaszczyznach tak często dyskutuje się na jej temat.
Dale Carnegie, którego określa się mianem pioniera w dziedzinie umiejętności interpersonalnych, w swojej książce " Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji" przekazuje czytelnikom obszerną wiedzę dotyczącą skutecznej komunikacji. Pisze o właściwościach odbiorcy i nadawcy, wyjaśniając między innymi : jakie są typy słuchaczy, rodzaje słuchania, czy style komunikacji. Co bardzo przydatne pisarz dzieli się wskazówkami, jak poradzić sobie z konfliktami i co zrobić, żeby skutecznie słuchać. Oczywiście to tylko główne zagadnienia, jest ich wiele więcej i każde z nich jest moim zdanie warte uwagi.

Przyznam, że ta publikacja zawiera liczne ciekawostki, przekazuje konkretną wiedzę i poszerza horyzonty. Dodam, że bardzo zainteresowała mnie ta część książki, gdzie wspomniano o mowie ciała, wcześniej nie miałam okazji zgłębić tego tematu. Myślę, że wiedza dotycząca interpretowania tych niewerbalnych sygnałów jest czymś co może przydać się w wielu codziennych sytuacjach.

Tytuł zdecydowanie warty uwagi, komunikacja to nasza codzienność, dlatego warto wiedzieć jak nad nią pracować i czego się wystrzegać, żeby w naszym życiu było jak najmniej nieporozumień i konfliktów, które skutecznie zatruwają nasze dobre samopoczucie i relacje z innymi. Słuchajmy więc i czytajmy ze zrozumieniem, wtedy wszystko będzie łatwiejsze!

Ciekawy poradnik po temacie komunikacji. Tym razem na słuchawkach. Ogólne wrażenia są dobre, aczkolwiek w papierze pewnie byłoby lepiej. Zapytasz dlaczego? Bo było sporo ćwiczeń do wykonania i jestem pewny, że widząc, czytając inaczej bym podszedł do tego. Czy bym zrobił – nie wiem :)
Autor zabiera nas w podróż po relacjach z innymi ludźmi. Od relacji formalnych pracownik – przełożony, po relacje z bliskimi (rodzina, znajomi, przyjaciele). Uczy nas jak się komunikować skutecznie. Jak się okazuje słuchanie często nie znaczy rozumienie.

Dużo wskazówek, rad, dobrych praktyk i przykładów z życiowych sytuacji. Podobają mi się tez symulacje rozmów po zastosowaniu „filtrów” autora.

Polecam osobom, które prowadzą zespoły, pracują w zespołach, i tym, którzy czują że ich rozmówcy nie zawsze czują się komfortowo w relacjach z innymi.

"Istnieje sposób, który uczyni wszystkie Twoje relacje z innymi ludźmi jeszcze lepszymi. Jest nim słuchanie."

Autor książki udowadnia nam, że można stać się lepszym człowiekiem, szczęśliwszym, bardziej świadomym i bogatszym, i równocześnie sprawiać, aby ludzie dookoła również stawali się bogatsi i szczęśliwsi. Wszystko bowiem zaczyna się od słuchania, należy również dotrzeć do istoty słuchania. Dzięki tej książce czytelnik zrozumie zasady komunikowania się, dowie się, jakie przeszkody po stronie nadawcy i odbiorcy utrudniają odpowiednie zrozumienie siebie nawzajem. Czytelnik nauczy się kontrolować złość i inne emocje podczas rozmowy, by unikać konfliktów, przeczyta o tym, jak słuchać, aby druga osoba czuła się wysłuchana. Te i wiele innych ciekawych informacji poznamy dzięki tej pozycji.

Bardzo ciekawa i wartościowa książka, która uczy i naucza, czyta się ją bardzo szybko. To autor bestsellerowego poradnika "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi", dlatego byłam nastawiona z góry na dobrą lekturę i się nie zawiodłam. Jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, w prosty sposób autor przekazuje nam informacje. Spis treści ułożony jest bardzo logicznie, a szata graficzna niezwykle atrakcyjna. Autor podaje bardzo wiele przykładów, sytuacji codziennych, przez co książka jest bardzo autentyczna. Do tego wiele cytatów znanych osób i autorytetów, wykresy, dialogi. Bardzo spodobały mi się również ćwiczenia, które czytelnik może sobie wykonać, by jeszcze bardziej przybliżyć sobie temat oraz dowiedzieć się więcej o sobie. Może również poczynić notatki.

W książce jest bardzo, naprawdę bardzo wiele porad, które można wcielić w życie dzięki zrozumiałemu przekazowi. Każdy rozdział książki skłania do refleksji, sprawia, że czytelnik zastanawia się nad swoimi metodami komunikacji, czy są one dobre i satysfakcjonujące. Myślę, że jest to bardzo ważna tematyka i książka, którą powinien przeczytać każdy. Bo przecież rozmowa z człowiekiem to podstawa jakiejkolwiek relacji, dlatego należy ją pielęgnować. Autor przedstawia wiele refleksji, rad i zasad, którymi należy kierować się, by ta komunikacja była na dobrym poziomie.

Dale Carnegie to mistrz komunikacji, którego każda z pozycji jest perełką na półce z książkami, obok których nie można przejść obojętnie. Jego pomysłowość i ogromna wiedza dają się wychwycić już od pierwszych stron książki. Podchodzi do tematu bardzo profesjonalnie i dzięki temu powstaje książka, która jest przewodnikiem po komunikacji z drugim człowiekiem. Jestem pewna, że będę wracać do tej pozycji jeszcze wiele razy. Polecam ją każdemu, kto pragnie poszerzyć swoją wiedzę na temat samej komunikacji, ale również temu, kto pragnie, by jego komunikacja wskoczyła na znacznie wyższy poziom.

"Dzięki temu, że lepiej rozumiemy innych ludzi, możemy skuteczniej ich słuchać, a najlepszym na to sposobem jest zadawanie sensownych pytań."

Może zacznę od tego, że w książce jest mnóstwo bardzo dobrych rad, jak stać się dobrym słuchaczek i co trzeba wprowadzić w życie, aby to się udało. Tak naprawdę wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, że w niektórych momentach rozmowy, po prostu źle ją prowadzimy... Albo w czasie konfliktów, rozwiązania rozmowy mogą wyglądać o wiele inaczej. Wydaje się nam, że wszystko, co robimy - robimy dobrze. Książka uświadomiła mnie, że tak naprawdę nie jestem w 100% dobrych słuchaczem, gdzie uważałam, że jestem. Trudno jest zrecenzować taką książkę, ponieważ żeby przekonać się, o co mi chodzi, po prostu trzeba ją samemu przeczytać i przestudiować.

Uważam, że takie tematy, powinny być o wiele częściej poruszane. Może nie byłoby tyle niedomówień, konfliktów, które towarzyszą nam w dniu codziennym. Po prostu gdybyśmy słuchali się ze zrozumieniem, moglibyśmy wyciągnąć o wiele więcej rzeczy z rozmowy, niż jak po prostu słuchamy…

Wszystko o rozmowie.

Rozmowa z drugim człowiekiem to podstawa jakiejkolwiek relacji. Sama w sobie rozmowa jako taka nie jest łatwa - rzekłbym nawet, że bardzo trudna. Obejmuje ona szereg zmiennych, na czele z językiem werbalnym i niewerbalnym, a podstawą całego procesu komunikacyjnego jest bardzo ważna rzecz: umiejętność słuchania drugiej strony. O wadze słuchania przekonuje nas w swojej najnowszej książce Dale Carnegie.

Książka zawiera szerokie omówienie problemu ze wzajemnym słuchaniem oraz propozycje praktycznych ćwiczeń, które docelowo mają usprawnić proces komunikacji z drugim człowiekiem. Carnegie snuje swoje wywody poczynając od absolutnych podstaw, a więc od omówienia właściwości nadawcy, właściwości odbiorcy, zakłóceń komunikacyjnych, a także technik skutecznej komunikacji - na początek zaś skutecznego słuchania drugiej strony.

Wagi wspominanego przeze mnie tak często słuchania naprawdę nie sposób przecenić. Jeśli bowiem nie będziemy uważnie słuchać, to cała komunikacja weźmie niechybnie w łeb - jak bowiem wysnuć właściwe wnioski i nadać adekwatny komunikat zwrotny, jeśli nie słuchało się uważnie nadawcy?

Dale Carnegie świetnie rozumie wspomniany problem i proponuje nam na łamach książki kilka rozwiązań, które można samemu przepracować w formie przyjaznych ćwiczeń. Rzecz godna uwagi - warto poświęcić zaprezentowanym treściom nieco czasu (wszak komunikujemy się z innymi ludźmi na co dzień - nie zaszkodzi udoskonalić skuteczność owych konwersacji).

Lektura jest prosta, przyjazna, napisana łatwym do zrozumienia językiem. Wiele osób może wyciągnąć z tej książki korzyść, jest ona przeznaczona bez wyjątku dla każdego. Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.

#słuchaj #sztukaskutecznejkomunikacji #dalecarnegie #sensus

Wszystko o rozmowie.

Ta książka to pozycja absolutnie obowiązkowa. Aktywne i skuteczne słuchanie to podstawa komunikacji, relacji i unikania konfliktów. Dzięki tej książce można zdać sobie sprawę z tego jak wiele nieporozumień w naszym życiu mogło wynikać z zaburzeń komunikacyjnych i jak ważnym aspektem jest słuchanie w codziennym życiu.
W książce znajdują się zagadnienia dotyczące stylów komunikacji, filtrów i ram powiązanych z indywidualną percepcją, zakłóceń komunikacyjnych, technik skutecznego słuchania. Po każdym rozdziale znajduje się dzienniczek, dzięki któremu możemy utrwalić zdobytą wiedzę ale i dowiedzieć się czegoś o sobie.
Jeden rozdział poświęcony jest również komunikacji pisemnej, z którą mamy tak ogromną styczność każdego dnia.

Dale Carnege to mistrz w kwestii relacji. Jego książki się pochłania, a merytoryka zawarta w treści dosłownie sama zostaje w głowie. Bez zbędnych wtrąceń - konkretne informacje, które każdy z nas przełoży na conajmniej kilka sytuacji z życia wziętych. Te książki są przede wszystkim wiarygodne i skuteczne - otwierają oczy, nie manipulują, a po zamknięciu nie zapominamy o nich jak to bywa w przypadku znakomietej większości 'poradników', które wychodzą prawie z lodówki.

Wrócę do tej pozycji jeszcze niejednokrotnie - tego jestem pewna.
Czytajmy książki spod pióra tego autora, a będzie żyło nam się łatwiej, lepiej.
Polecam, namawiam, zachęcam.

W książce znajdują się zagadnienia dotyczące stylów...

Książka przekazuje masę przydatnej wiedzy, ale jest przy tym, niestety, bardzo chaotycznie napisana.

#510 - Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji - Dale Carnegie - Wydawnictwo Sensus
#70/52/2021

Książka ma 208 stron, swoją premierę miała dnia 02.03.2021 roku i jest to poradnik.

Składa się ona z czterech części:
I - Właściwości odbiorcy,
II - Właściwości nadawcy,
III - Nie słuchasz mnie! O zakłóceniach w komunikacji,
IV - Techniki skutecznego słuchania.

"Najpiękniejszy prezent dajesz innym ludziom wtedy, kiedy stale starasz się być coraz lepszym człowiekiem, to zaś możesz osiągnąć, stając się najpierw jeszcze lepszym słuchaczem." - Joe Hart

Bardzo podoba mi się zawarty w książce test - Dzienniczek dobrego słuchacza.

Oprócz wiedzy teoretycznej, w książce znajduje się wiele ćwiczeń i przykładów, które pomogą przyswoić zagadnienia.

Napisana jest ona w sposób łatwy do czytania - ramki, wyróżnienia, grafika - to wszystko bardzo pomaga w poradnikach, by były one jeszcze bardziej przystępne.

Jest to podręcznik, do którego będę bardzo chętnie wracała.

Dziękuję za książkę Wydawnictwo Sensus i serdecznie ją polecam.,

,https://www.facebook.com/zaczytanaeliza/photos/a.1656801191286441/2593197717646779

#70/52/2021

Składa się ona z czterech części:
I - Właściwości odbiorcy,
II - Właściwości nadawcy,
III - Nie słuchasz mnie! O zakłóceniach w komunikacji,
IV - Techniki skutecznego...

• Rozwój osobisty
  • Dale Carnegie