Słońce mojej woli Luiza Piccarreta. Zwykłe-niezwykłe życie włoskiej mistyczki

Okładka książki Słońce mojej woli Luiza Piccarreta. Zwykłe-niezwykłe życie włoskiej mistyczki Maria Rosaria Del Genio
Maria Rosaria Del Genio Wydawnictwo: Esprit religia
religia
Esprit
2019-05-15
2019-05-15
Anna Gogolin

„ Warto zajrzeć do niecodziennej biografii, niecodziennej wizjonerki, która uczy nas codziennego chrześcijaństwa”

Luiza urodziła się w 1856 roku w Corato, w miejscowości znajdującej się w prowincji Bari, w południowych Włoszech. Przychodzi na świat w bardzo burzliwych czasach. Oprócz prowadzonej wojny pod wodzą Garibaldiego, która miała na celu dążyć do zjednoczenia Włoch, okolicę Corato nawiedzała dwukrotnie epidemia cholery, która zebrała ogromne żniwo wśród miejscowej ludności.

Luiza jako jedna z ośmiu córek państwa Piccarretii dorasta w rodzinie, w której do wartości chrześcijańskich przykłada się ogromną wagę. Luiza jest bardzo bojaźliwym i wstydliwym dzieckiem. Jako dorosła kobieta wyjaśnia, że bojaźń brała się stąd, iż codziennie podczas snu nawiedzana była przez demona, który walczył o jej nieskalaną duszę. W wieku 9 lat przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania. Od tej chwili Luiza tęskni każdego dnia za Chrystusem obecnym w Komunii. Chrystus natomiast uczy dziewczynkę i kształtuje, aby wszystko co robi, robiła tak aby podobać się Bogu. I tak mała Luiza wrasta w miłości do Jezusa, coraz bardziej oddalając się od siebie samej.

Pewnego dnia Luiza traci przytomność i widzi cierpiącego Jezusa. Prosi Go, aby mogła przyjąć odrobinę Jego cierpienia. Gdy dochodzi do siebie rodzina jest zrozpaczona tym, co widziała, Luizę całkowicie odrętwiałą, jakby martwą.

„Tym sposobem Luiza dowiaduje się, że cierpienie jako akt przebłagalny musi być jawne, widome, że jeśli chce zadośćuczynić za grzechy świata stopniowo pojmie, jak wielkim skarbem jest cierpienie.”

Stany odrętwienia dziewczynki pojawiają się coraz częściej, aż pod koniec 1882 roku Luiza nie wstaje już z łóżka. Leżąc notuje swoje mistyczne wizje, których jest około 10 tysięcy stron. Notatki są chaotyczne z licznymi błędami gramatycznymi i ortograficznymi, a to dlatego, że dziewczynka nie ma wykształcenia, lecz to nie jest ważne. Najważniejsze jest, aby objawić światu, aby żył w woli Bożej.

Książka napisana bardzo przystępnym językiem, zawiera wiele ciekawych faktów z życia Luizy Piccarretii. Czyta się ją bardzo szybko. Nie zawiera żadnych wizji mistycznych, które zawarte są w odrębnych książkach. Czytając byłam zachwycona tym, w jaki sposób można być oddanym Bogu. Nie kalkulować, nie robić po swojemu, tylko z całym sercem być zdanym na wolę Bożą. Luiza pod tym względem była doskonała.Pan Jezus przez wiele lat przygotowywał ją do tej doskonałości, a ona pokornie przyjmowała każde Jego polecenie.

Książka jak najbardziej godna polecenia.

• Religijne
  • Przeczytane w 2020 r.